Budowa drewnianego tarasu. Poradnik od A do Z
Jeśli chcesz cieszyć się spędzaniem czasu na otwartym powietrzu przed domem, być może rozważasz inwestycję drewniany taras. Choć pozornie budowa takiej konstrukcji wydaje się skomplikowana, przy odpowiednim podejściu i zastosowaniu właściwych narzędzi, metod oraz technologii można sobie z nią poradzić nawet we własnym zakresie. Jak się za to zabrać? Jakiego wyposażenia użyć? Jak krok po kroku wykonać prace? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi na te oraz inne pytania dotyczące budowy drewnianego tarasu!
Zanim przystąpisz do pracy
Jeszcze przed rozpoczęciem prac trzeba dokładnie zastanowić się nad swoimi potrzebami i możliwościami oraz zaopatrzyć się w wyposażenie niezbędne na kolejnych etapach montażu. Z jakiego drewna ma taras zostać wykonany? Na jakiej wysokości powyżej gruntu ma się znajdować, a może będzie usadowieniu bezpośrednio na ziemi? To bardzo ważne, ponieważ jeśli konstrukcję trzeba będzie wynieść ponad grunt na więcej niż 20 cm, konieczne staje się zastosowanie fundamentów betonowych w formie słupów bądź bloczków. Przy mniejszej wysokości nie ma potrzeby stawiania tak rozbudowanych fundamentów – wystarczy utwardzone podłoże. Gdy już wiesz, jaki rodzaj konstrukcji Cię interesuje, możesz się zabrać za kompletowanie sprzętu niezbędnego do pracy.
Jakie wyposażenie będzie potrzebne do budowy tarasu drewnianego? Za konieczne można uznać następujące narzędzia:
- pilarka tarczowa do przecinania desek,
- młotek,
- poziomice do obliczenia wartości spadku,
- wiertarko-wkręcarki,
- linijka, sznurek, paliki i ołówek do stworzenia obrysu tarasu,
- rozpórki do układania desek, które pozwalają na zachowanie odstępów pomiędzy nimi.
Jeśli chodzi o materiały i elementy konstrukcyjne potrzebne do pracy, można wśród nich wymienić:
- legary stanowiące konstrukcję nośną tarasu drewnianego,
- deski tarasowe,
- śruby, kołki i inne elementy mocujące w razie potrzeby,
- środki do impregnacji drewna,
- cementy i zaprawy,
- papa dachowa,
- masa bitumiczna,
- olej do konserwacji drewna.
1. Wytyczne miejsca pod budowę
Właściwe prace należy rozpocząć od wykonania obrysu powstającego tarasu. Jak duży powinien być? Jaki rozstaw legarów zaplanować? Na te pytania trzeba znaleźć odpowiedź jeszcze przed przystąpieniem do pomiarów, najlepiej poprzez wykonanie profesjonalnego projektu. Z kolei same pomiary są prowadzone przy użyciu miarki i sznurka, który rozciąga się pomiędzy palikami bądź innymi elementami do znakowania. Linkę wykorzystuje się także do wskazania linii wyznaczającej lokalizację słupów.
2. Prace ziemne
Wiedząc, gdzie taras będzie zlokalizowany, można zabrać się za prace ziemne. Pierwszym krokiem jest usunięcie wierzchniej pokryty gleby na głębokość od ok. 15 do 30 cm – w razie budowy tarasu drewnianego na piaszczystej powierzchni albo z wykorzystaniem słupów można ograniczyć się do płytszego wykopu, np. na poziomie 5-15 cm. Postaraj się usuwać warstwy ziemi w identycznych ilościach, a po zakończeniu kopania wyrównać dno. Kolejny element prac ziemnych polega na wykonaniu fundamentów betonowych – usadowieniu słupów, do czego wykorzystuje się osadzone w gruncie i zalewane betonem szalunki w odpowiedniej formie.
Betonowe fundamenty w postaci słupów zapewniają stabilność całej konstrukcji, chronią ją przed wilgocią i zabezpieczają przed oddziaływaniem czynników biologicznych, jednak nie są niezbędne – taras można wykonać także bezpośrednio na utwardzonym gruncie. W takiej sytuacji po wykopaniu wierzchniej warstwy gruntu dno powinno zostać wyłożone włókniną, która zapobiega rozwojowi organizmów biologicznych. Następnie pozostaje zasypanie dołu żwirem, solidne utwardzenie poprzez wykorzystanie betonowej wylewki, ułożenie płyt albo kostki betonowej oraz uszczelnienie.
3. Ułożenie legarów/płyt
Na betonowych podstawach w odległościach 40-60 cm od siebie układa się legary, jednak podstawy warto uprzednio dodatkowo zabezpieczyć gumowymi nakładkami, tak aby nie stykały się bezpośrednio ze znajdującymi się na nich deskami. Zastosowanie nakładek może również wygłuszyć konstrukcję. Same legary odpowiadają zaś za utrzymanie konstrukcji, dlatego należy poświęcić należytą uwagę na ich usadowienie. Ułożenie powinno być równoległe i pod kątem prostym w stosunku do ścian budynku. Należy pamiętać także o zachowaniu spadku konstrukcji, tak aby woda opadowa miała zapewnione bezpieczne odprowadzanie i nie zalegała na drewnianym tarasie.
4. Konserwacja i impregnacja legarów
Legary są kluczowymi elementami dla stabilności i trwałości całej konstrukcji drewnianego tarasu, dlatego warto zadbać o to, żeby jak najdłużej spełniały swoje zadanie. W tym celu polecamy ich impregnację wysokojakościowym środkiem do danego gatunku drewna, z którego zostały one wykonane. Zadaniem impregnatu jest wzmocnienie struktury materiału i poprawa jego właściwości wytrzymałościowych. Z myślą o maksymalnym zabezpieczeniu legarów przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych warto też posmarować ich wierzchnią warstwę masą bitumiczną, a następnie nałożyć papę dachową, która ma uniemożliwić gromadzenie się wilgoci.
5. Ułożenie desek
Deski należy układać prostopadle do legarów, przytwierdzając je za pomocą dwóch wkrętów wykonanych ze stali nierdzewnej. Pomiędzy każdą deską powinien być zachowany odstęp ok. 3-5 mm, tak aby drewno mogło bezpiecznie „pracować” bez ryzyka niepożądanych zmian w jego strukturze. Legary nie natomiast występują w drewnianych tarasach stawianych na gruncie – zamiast nich stosuje się płyty bądź kostki betonowe ułożone bezpośrednio na podłożu. Decydując się na tę formę budowy tarasu, zadbaj o maksymalnie precyzyjne dopasowanie do siebie kolejnych elementów, tak aby nie występowały przerwy pomiędzy nimi. Szczeliny mogą się jednak pojawić, jednak wówczas powinny zostać wypełnione kruszywem.
6. Przycięcie i impregnacja desek
Czas na obróbkę desek zgodnie z obrysem wyznaczonym przy użyciu sznurka. W razie potrzeby można zbudować też konstrukcję maskującą betonowe elementy stanowiące podstawę drewnianego tarasu. To jednak jeszcze nie finał prac – na koniec trzeba dokładnie wyczyścić deski ze wszelkich zabrudzeń, aby móc je zaimpregnować olejem w celu zabezpieczenia przed wilgocią, promieniowaniem słonecznym i innymi czynnikami zewnętrznymi. Dopiero w tym momencie można uznać montaż za gotowy i zacząć użytkować gotowy do eksploatacji taras drewniany!