Jak zrobić dach czterospadowy?
Wybór odpowiedniego dachu do swojego wymarzonego domu to trudna decyzja dla każdego. Warto wziąć pod uwagę nie tylko wygląd, ale i jego funkcjonalność. Jednym z najczęściej wybieranych jest dach czterospadowy. Dowiedz się wszystkiego na ten temat z dzisiejszego artykułu.
Dach kopertowy - charakterystyka
Dach czterospadowy charakteryzuje się budową czterech połaci, połączonych ze sobą i o tym samym kącie nachylenia. Taki rodzaj dachu jest bardzo odporny na warunki atmosferyczne. Skośne połacie świetnie radzą sobie z odprowadzaniem śniegu i deszczu oraz są wytrzymałe na silny wiatr.
Dach czterospadowy - rodzaje
Dach kopertowy wyróżnia się różnorodnością form. Wyróżniamy trzy rodzaje dachów czterospadowych:
-
Dach kopertowy - najpopularniejsza forma dachu czterospadowego. Składa się z dwóch połaci trapezowych i dwóch trójkątnych. Połacie trapezowe są przeciwległe i zbiegają się do siebie. Połacie trójkątne natomiast są równoległe. Takie ułożenie daje kształt koperty.
-
Dach namiotowy - ten rodzaj dachu nie posiada kalenicy. Jest złożony z kilku trójkątnych połaci, które łączą się w jednym wspólnym wierzchołku. Dach namiotowy jest też znany jako brogowy, czyli przesuwny na czterech wkopanych w ziemię słupkach.
-
Dach mansardowy - wyposażony w połacie, które składają się z górnych i dolnych części o różnych kątach nachylenia. Jest nazywany także dachem dwukondygnacyjnym, ponieważ obydwie płaszczyzny różnią się nachyleniem.
Zalety i wady dachu kopertowego
Główną zaletą tego rodzaju dachu jest jego duża wytrzymałość. Konstrukcja jest sztywna, masywna i bardzo odporna na silny wiatr. Ponadto dach kopertowy ma bardzo estetyczny wygląd. Świetnie sprawdza się zarówno w budownictwie nowoczesnym, jak i klasycznym.
Poza wieloma zaletami, dach czterospadowy posiada również wady. Jego największym minusem jest brak możliwości zaadaptowania poddasza, np. na cele mieszkalne.
Mimo to możesz, dzięki dużym kątom nachylenia, uzyskać niewielką przestrzeń użytkową. Kolejną wadą są dość wysokie koszty budowy takiego dachu. Wynika to z tego, że stworzenie dachu czterospadowego jest bardziej pracochłonne i zajmuje więcej czasu.
Jak obliczyć powierzchnię dachu czterospadowego?
Aby zrobić dach kopertowy musisz mieć dobrze obliczoną powierzchnię, która jest potrzebna do jego prawidłowego montażu. Najważniejsza jest szerokość i długość krawędzi elementów dachu. Warto także znać kąt, pod jakim będzie zrobiony dach.
Na podstawie tych danych można wykonać podstawowe obliczenia lub użyć specjalnie do tego przeznaczonego kalkulatora. Dodatkowo dobrze jest sprawdzić, jak prawidłowo wymierzyć krawędzie dachu. Jest to szczególnie ważne, ponieważ błędy w obliczeniach skutkować będą mylącym wynikiem końcowym.
Dach czterospadowy - schemat
Schemat dachu kopertowego jest bardzo charakterystyczny. Jego rzut z góry przypomina zamkniętą kopertę. Jest to spowodowane umiejscowieniem wierzchołka dachu na środku oraz poprowadzenia czterech połaci w każdym kierunku.
Poprzez łączenia połaci pod kątem w dachu kopertowym, do obliczenia jego powierzchni, potrzeba użyć trygonometrii. Jest to o tyle skomplikowane, że tego typu funkcje wymagają użycia tablic. Na szczęście w projektach dachów czterospadowych często można znaleźć już gotowe wyliczenia powierzchni, które ułatwiają zakup materiałów.
Konstrukcja dachu czterospadowego
Konstrukcja dachu kopertowego składa się z więźby kleszczowo-płatwiowej. Krokwie w takim projekcie są oparte na belce kalenicowej oraz wsparte dodatkowo przez belki montowane równolegle do kalenicy. Płatwie natomiast są oparte o słupy, a dzięki temu wszystkie obciążenia są przenoszone na ściany i strop.
Budowa dachu kopertowego - krok po kroku
Pierwszym krokiem budowy dachu czterospadowego jest stworzenie jego projektu. Powinien on zawierać m.in.: kąt nachylenia dachu, układ krokwi, wymiary, sposób łączenia elementów, rodzaj wykończeń.
Do konstrukcji dachu kopertowego zaliczamy: krokwie (grube belki nośne), murłaty (opierają się na nich krokwie), łaty (listwy, na których mocowane jest pokrycie dachowe) oraz kontrłaty (mniejsze niż łaty deski).
Drugim etapem budowy tego typu dachu jest wzniesienie więźby dachowej. Mamy kilka rodzajów więźby: jętkowa, krokwiowa i płatwiowo-jętkowa. Do jej wykonania dobrze jest zatrudnić cieślę, który wykona je według projektu. Aby wznieść więźbę należy najpierw położyć muratę.
Umieszcza się ją zazwyczaj na szczycie ścian bocznych budynku. Wszystko mocuje się na szpilach umieszczonych w ścianie. Następnie należy zamontować krokwie. Mocuje się je na przeciwległych ścianach domu i łączy pod odpowiednim kątem. Do zamocowania używa się mocne kotwy lub śruby.
Ostatnim etapem jest deskowanie lub foliowanie. Zrobioną wcześniej konstrukcje więźby należy pokryć folią dachową. To spowoduje, że dach będzie nieprzemakalny i szczelny. Do wyboru są dwa rodzaje folii - nisko i wysokoprzepuszczalna. Chodzi tu o ilość usuwanej pary wodnej w ciągu doby.
Folie mocujemy za pomocą zszywek, tak, aby zachodziły na siebie nawzajem. Drugim sposobem jest deskowanie więźby, czyli pokrycie całego dachu deskami.
Aby rozpocząć łacenie musimy najpierw zamocować kontrłatę na pokrytych folią krokwiach. Łączymy je ze sobą w części kalenicowej (szczyt dachu). Potem kładziemy łaty (deski montowane do krokwi). Po łatach montujemy rynny, okap i okna dachowe (jeśli mamy takie w projekcie dachu).
Na koniec kładziemy wierzchnią warstwę dachu. Może to być np. dachówka, czy gont. Często używa się do tego celu blachy lub blachodachówki.
Do jakiego typu budynków sprawdzi się dach czterospadowy?
Wiesz już wiele na temat dachów czterospadowych, ale do jakiego typu domu jest on najlepiej dostosowany? Dach namiotowy jest najczęściej używany w domach typu kostka. Dachy kopertowe wyglądają natomiast świetnie w klasycznej parterowej bryle.
Można go także spotkać w domach piętrowych w stylu amerykańskim lub południowym. Rzadziej natomiast jest używany, gdy w budynku jest poddasze użytkowe (wynika to z jego konstrukcji).
Dachy kopertowe - koszty
Dachy czterospadowe nie są najtańszym rozwiązaniem. Ich cena jest zależna przede wszystkim od skomplikowania i estetyki formy. Im bardziej wymyślna forma, tym więcej czasu i pracy potrzeba do jej stworzenia, a co za tym idzie, rosną koszty budowy.
Dodatkowo na cenę takiego dachu wpływa także problem z odpadami użytych materiałów. Niestety, ale nie ma możliwości dokładnego wyliczenia potrzebnych ilości produktów. Również wybór droższego materiału połaciowego ma wpływ na cenę. Łączny koszt budowy dachu czterospadowego może sięgać nawet 40 000 zł.
Jaki materiał jest najlepszy do pokrycia dachu czterospadowego?
Jakiego typu pokrycie użyć na dach kopertowy? Właściwie można użyć każdego rodzaju. Od blachodachówki po papę termozgrzewalną. Aby odpowiednio wybrać pokrycie dachowe warto wziąć pod uwagę kształt połaci i styl domu.
Najczęściej wybiera się: klasyczne dachówki, wióry drewniane, gonty lub płytki cementowo-włókniste. Popularnym wyborem są także blachy i blachodachówka, ponieważ mają one niską cenę oraz niewielkie rozmiary.
Jak zrobić dach czterospadowy w altance?
Dach kopertowy możemy także zbudować na altanie. Nie jest to najprostsze i najtańsze rozwiązanie, ale za to bardzo wygodne i efektowne. Musimy pamiętać, żeby dociąć w górnej części krokwie tak, aby możliwe było ich połączenie ze sobą.
Do tego typu konstrukcji najczęściej używa się dodatkowej belki wspornikowej, która przebiega przez środek altany. Jeśli chcemy uniknąć takiego rozwiązania to można go zastąpić użyciem zwieńczenia o kształcie takim samym, jakim ma być dach. Duża część konstrukcji tego dachu wygląda podobnie, jak w innych budynkach.
Wiesz już wszystko na temat dachu czterospadowego. Jeśli to rozwiązanie jest idealne dla Ciebie, to wszystkie potrzebne do tego produkty znajdziesz w naszej hurtowni artykułów budowlanych Mal-Drew oraz w naszych sklepach stacjonarnych w Gliwicach i Rybniku.
Dziękujemy za zainteresowanie naszym artykułem.