Blog o materiałach budowlanych
Odwiedź nasz sklep internetowy
26.06.2024

Dach dwuspadowy to jeden z najczęściej wybieranych rodzajów dachów. Jego główną zaletą jest przede wszystkim niska cena. Taki dach pasuje idealnie zarówno do klasycznego, jak i nowoczesnego budownictwa. Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego na temat dachu dwuspadowego. Czym jest, jakie są jego wady i zalety, jak wykonać go krok po kroku i wiele więcej. Zapraszamy do czytania dalej.

Dach dwuspadowy - charakterystyka

Dach dwuspadowy, zwany także dachem siodłowym, dwupołaciowym lub szczytowym, to jedno z najtańszych i najprostszych rozwiązań. W Polsce jest to stale wpisana w krajobraz konstrukcja. Dach tego typu składa się z dwóch prostokątnych połaci, które stykają się na linii szczytowej budynku. Wystąpienie w nim ścian bocznych o kształcie trójkąta to jego cecha charakterystyczna. 

 

Dach siodłowy - co warto o nim wiedzieć?

Do najważniejszych informacji o dachu dwupołaciowym należą:

  • Jest to jedna z najprostszych i najtańszych konstrukcji dachu.
  • Każdorazowa zmiana konstrukcyjna dachu wiąże się z możliwością pojawienia się problemu zalegania śniegu lub wody.

  • Dzięki swojej konstrukcji najlepiej radzi sobie z odprowadzeniem wody deszczowej i śniegu.

  • Jego budowa pozwala na zagospodarowanie poddasza, ponieważ daje dużą ilość przestrzeni.

  • Łatwo doświetlić poddasze, co również zawdzięczamy jego konstrukcji.

  • Dach tego typu minimalizuje koszty ogrzewania poprzez zmniejszenie utraty ciepła.

 

 

Dach dwupołaciowy - rodzaje

Dachy szczytowe możemy podzielić na kilka sposobów:


Ze względu na rodzaj materiału wybranego do budowy dachu. Są to dachy dwuspadowe o konstrukcji: 

 

  • drewnianej, 

  • żelbetowej,

  • stalowej. 

 

Ze względu na rodzaj więźb. Są to dachy dwuspadowe z więźbą:

 

  • Krokwiowo-jętkową - mogą być stosowane do budynków z maksymalną rozpiętością ścian do 12 m. Na zastosowanie do takich rozpiętości pozwala użycie jętek.

  • Krokwiowo-belkową - doskonałe do budynków o wymiarach ścian do 7,2 m oraz nachyleniu połaci pomiędzy 30, a 45 stopni. Konstrukcja składa się z dwóch części: belek stropowych i krokwi.

  • Płatwiowo-kleszczową - dobre rozwiązanie do budynków o dużej rozpiętości (do 16 m). Do jego stworzenia wykorzystuje się kleszcze i płatwie. W budowie tego typu konstrukcji stosuje się wiązary główne oraz pośrednie, kleszcze usztywniające i wzmacniające konstrukcyjnie wiązary.

  • Płatwiowo-jętkową - płatew, czyli element dachu, układa się równolegle do kalenicy. Podpiera konstrukcyjnie krokwie.


 

Dach dwuspadowy - konstrukcja

Konstrukcję dachu siodłowego można wykonać na kilka różnych sposobów. Powyżej omówiliśmy już ich rodzaje. Największe znaczenie mają krokwie. Do konstrukcji dachów dwuspadowych zazwyczaj wykorzystuje się drewno, ale to, jaki rodzaj wybierzemy, zależy przede wszystkim od kąta nachylenia i rozpiętości. Do najpopularniejszych wyborów zalicza się więźbę płatwiowo-kleszczową oraz krokwiowo-jętkową. Należy także pamiętać, że do dachów o małej rozpiętości nie ma konieczności używania dodatkowych podpór, co pozwala na lepsze zagospodarowanie poddasza. Przy dachach o większej rozpiętości natomiast zachodzi potrzeba zastosowania dodatkowych poziomych belek, co zmniejsza możliwości wykorzystania przestrzeni poddasza.

 

 

Dach siodłowy - podbitka

Po zrobieniu konstrukcji dachu, kolejnym krokiem jest jej wykończenie. Trzeba to zrobić od góry, czyli nałożyć odpowiednie poszycie, jak i od dołu, czyli użyć dostosowanej podbitki. Podbitka to estetyczne wykończenie dachu szczytowego, który jest delikatnie wysunięty poza obręb budynku. 

 

W tym celu na krokwiach montuje się stelaż, do którego mocuje się podbitkę. Materiały, które dobrze sprawdzą się w tej roli to:

  • panele komorowe, 

  • panele pcv,

  • panele pełne,

  • drewniane deski,

  • panele drewnopodobne,

  • panele stalowe ocynkowane,

  • aluminium.

 

Jaka blacha na dach dwuspadowy?

 

Pokrycie dachu dwupołaciowego może być wykonane z różnego typu materiałów. Jeśli zależy Ci na estetycznym wykończeniu dachu warto wybrać blachodachówkę z powłoką chroniącą przed zabrudzeniami oraz uszkodzeniami. Gdy dach dwuspadowy ma krótki okap, lub nie posiada go wcale, to dobrym pomysłem będzie wybranie blachy płaskiej cynkowo-tytanowej. Jej elastyczność pozwala na łatwe dopasowanie jej do różnych kształtów.

 

Gdy Twój dom jest umiejscowiony w okolicy lasów, dobrym rozwiązaniem będzie blachodachówka lub płaska blacha stalowa. A jeśli natomiast mieszkach na terenach nadmorskich, wybierz dach odporny na wilgotność i zasolenie, czyli wykonany z blachodachówek o wysokiej klasie korozyjności. Blacha tytanowo-cynkowa będzie za to odpowiednia w każdej lokalizacji, ponieważ jest odporna na negatywne czynniki zewnętrzne.

 

 

Jaki kąt nachylenia połaci dachu dwuspadowego?

 

Informacje o tym, jaki kąt nachylenia połaci powinniśmy zastosować, zwykle znaleźć można w warunkach zabudowy lub planie zagospodarowania terenu. Zazwyczaj jest to określone jako dany zakres. Przy wyborze kąta nachylenia dobrze jest przemyśleć jak chcemy zagospodarować poddasze. Od tego będzie zależeć, czy dach ma być bardziej, czy mniej stromy. Najczęściej kąt wynosi 30-35 stopni. Maksymalnie może to być 45 stopni. Powyżej tej wartości nie zachowamy odpowiednich proporcji między ścianą a dachem. Znajomość tych wymiarów pozwoli także na obliczenie ilości materiałów potrzebnych do pokrycia dachu. 

 

Dach szczytowy - jak wykonać go krok po kroku?

 

Budowa dachu dwuspadowego składa się z następujących etapów:

  1. Projekt - podstawa, bez której nie ma możliwości rozpoczęcia budowy dachu. Jest to również kluczowy element w jego wycenie. W projekcie znajdziesz wszelkie informacje, w tym: kąt nachylenia, liczbę okien i rynien, dane o konstrukcji, itp.

  2. Wybór materiałów i budowa więźby - należy zacząć od wyboru odpowiedniej więźby. O tym, jaka będzie najlepsza dla danego budynku pisaliśmy wyżej. Warto ten wybór zlecić fachowcom, ponieważ zaważy to na wytrzymałości oraz stabilności konstrukcji.

  3. Pokrycie więźby dachowej - inaczej zwane foliowaniem. Polega na pokryciu więźby folią paroszczelną. Pozwala to na uszczelnienie dachu i tworzy jego nieprzemakalność. 

  4. Łacenie - przybicie do krokwi kontrłat i prostopadłych do nich łat dachowych. Tworzy to trwałą oraz solidną konstrukcję dachu.

  5. Montaż rynien i okien - wykonuje się rynny, pas rynnowy oraz montuje okna.

  6. Układanie poszycia - tworzy się pokrycie dachu. Najczęściej do tego zadania stosuje się blachodachówkę lub dachówkę ceramiczną.

  7. Wykończenie dachu - poprawa wszelkich niedoskonałości i elementów oraz ocieplenie bryły dachu od strony poddasza. Gotowe.

 

Wiesz już czym jest i jak wykonać dach dwupołaciowy, ale jakie są jego wady i zalety?

 

 

Zalety dachu dwuspadowego

 

Wśród głównych zalet dachu siodłowego możemy wymienić:

  • niskie koszty budowy,

  • łatwa do wykonania konstrukcja,

  • minimalne ryzyko błędów podczas budowy dachu,

  • ochrona przed zaleganiem śniegu i wody,

  • możliwość wykorzystania przestrzeni poddasza,

  • dobre miejsce do zamontowania paneli fotowoltaicznych,

  • możliwość pokrycia dachu praktycznie każdym materiałem,

  • dopasowanie się do większości projektów,

  • małe ryzyko pojawienia się przecieków i nieszczelności,

  • dobre rozwiązanie na lata,

  • pozwala na ograniczenie strat energii cieplnej.

 

Jak widać tego typu rozwiązanie niesie ze sobą wiele zalet, ale nie jest również bez wad.

 

Wady dachu dwuspadowego

 

Do głównych wad dachu szczytowego należą:

  • monotonny i często powtarzalny wygląd,

  • brak możliwości zastosowania go we wszystkich konstrukcjach.

 

Dach dwupołaciowy to rozwiązanie, które jest praktycznie wolne od wad. Jest to świetny wybór dla dużej ilości projektów, także warto go rozważyć planując budowę domu.

 

Jak często wykonywać konserwację dachu siodłowego?

 

Konserwację tego typu dachu powinno się wykonywać raz w roku. Podczas tej czynności sprawdza się stan pokrycia dachowego, rynien, czy izolacji termicznej oraz usuwa powstałe zabrudzenia.

 

 

Dach dwupołaciowy - koszt

 

Dach jest jednym z najdroższych elementów domu do zrobienia. Mimo wszystko nie powinno się na nim oszczędzać. Jest to bowiem kluczowa część konstrukcji budynku. Dach dwuspadowy to świetne rozwiązanie, ponieważ dzięki swojej prostej konstrukcji, jego cena jest dość niska. Do ceny dachu zaliczamy koszty poniesione na materiały oraz robociznę. Przy obliczeniu kosztów materiałów musisz wziąć pod uwagę: drewno do wykonania konstrukcji, rynny, okna, papę, folię, gwoździe, śruby, łączniki oraz pokrycie dachu. Szacuje się, że koszt wykonania dachu szczytowego waha się między 30 000 a 60 000 zł. Jest to oczywiście uzależnione od wyboru materiałów, lokalizacji, itp.

 

Jeśli szukasz produktów najwyższej jakości w najlepszych cenach, zapraszamy do sprawdzenia oferty naszej hurtowni budowlanej Mal-Drew.

 

Dach płaski, czy dwuspadowy - który się bardziej opłaca?

 

Jeśli weźmiemy pod uwagę tylko koszty poniesione za dach, to płaski zazwyczaj będzie tańszy niż dwuspadowy. Różnica w cenie to około 20%. Mimo wszystko powinniśmy też zwrócić uwagę na klimat w jakim się znajdujemy. Dach dwupołaciowy jest w tym wypadku lepszym rozwiązaniem, ponieważ nie zalega na nim śnieg lub woda, w przeciwieństwie do dachów płaskich. Ma on bowiem za zadanie chronić elewację budynku, a w przypadku płaskiego rozwiązania może np. zacząć odpadać tynk. Podsumowując, patrząc z szerszej perspektywy, dach dwuspadowy jest lepszym wyborem dla domu budowanego w Polsce.

 

 

Kiedy dach szczytowy to najlepszy wybór?

 

Ten rodzaj dachu sprawdzi się przede wszystkim u osób, którym zależy na prostym, estetycznym, praktycznym i stosunkowo tanim rozwiązaniu. Budowa domu parterowego z dachem dwupołaciowym pozwala na zaoszczędzeniu na ogrzewaniu, łatwym odprowadzaniu śniegu i wody, oszczędzeniu na kosztach budowy dachu oraz zagospodarowaniu przestrzeni poddasza. Postawienie na dach szczytowy nie determinuje także stylu, w którym ma być wykonany budynek, ponieważ jego minimalistyczny wygląd dobrze wkomponowuje się w większość projektów.

 

Dach dwuspadowy w altanie i garażu

 

Oprócz domu całorocznego dach dwupołaciowy możesz także wykorzystać przy budowie garażu lub altany. Tutaj na wybór akurat tego rodzaju dachu wpływ mają głównie takie jego cechy jak: łatwe odprowadzanie śniegu oraz wody, niski koszt budowy oraz prostota wykonania. Dodatkowo jeśli mamy budynek z dachem dwuspadowym, to możemy bez problemu połączyć go z garażem o tej samej konstrukcji dachowej. Takie połączenie da efekt spójnej i estetycznej koncepcji zabudowy. 

 

Dach dwuspadowy to jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań przy projektowaniu budowy domu. Za takim wyborem przemawiają przede wszystkim niskie koszty budowy, a ogrom zalet tego rozwiązania oraz jego uniwersalność.

 

Jeśli jesteś właśnie na etapie poszukiwania najlepszych materiałów na budowę dachu, zapraszamy do odwiedzenia naszej internetowej hurtowni artykułów budowlanych Mal-Drew oraz naszych sklepów stacjonarnych w Gliwicach i Rybniku. U Nas zawsze możesz liczyć na porady fachowców oraz atrakcyjne ceny. Zapraszamy!

 

Mamy nadzieję, że ten artykuł okazał się dla Ciebie przydatny. Dziękujemy za poświęcony Nam czas.

Powrót do listy

Dlaczego Mal Drew?

  • Świetna opinia
  • 30 dni na zwrot!
  • Od 40 lat na rynku
  • Zakupy na termin!