Nadproża oraz ich odmiany
Zastanawiasz się jak przyspieszyć budowę energooszczędnego domu? Nadproże to rozwiązanie, które skróci czas pracy na każdej budowie.
W poniższym artykule opiszemy ci rodzaje nadproży oraz odpowiemy sobie na najczęściej zadawane pytania.
Producenci oprócz podstawowych materiałów jak bloczki lub inne elementy, oferują również nadproża. Takie rozwiązanie pozwoli na obniżenie kosztów ogrzewania i stworzenie solidnej podpory pod inne elementy ścian czy sufitów.
Co to jest Nadproże?
Nadproża są elementem w kształcie belki, których zadaniem jest podtrzymanie konstrukcji budynku nad oknami i drzwiami. Jest to element nośny, który jest narażony na duże obciążenia.
Nadproże musi być wykonane z solidnych materiałów, jednocześnie posiadać izolacyjność termiczną, która jest zbliżona do parametrów reszty ścian. Wybierając gotowe nadproża, warto zdecydować się na rozwiązanie systemowe oferowane przez konkretnego producenta.
Taki wybór zapewni lepszą ochronę cieplną oraz jednorodność materiałów wykorzystanych przy budowie. Warto również zwrócić uwagę, że kompletne systemowe rozwiązanie, zmniejszy szanse powstawania pęknięć w murze.
Wybór nadproży zależny jest od rodzaju konstrukcji, jego ogólnego przeznaczenia oraz szerokości otworów, nad którymi chcemy je zamontować. Nadproża dzielimy ze względu na zastosowany materiał i kształt.
Najpopularniejszym wyborem są prefabrykaty, które pozwalają na szybki i stosunkowo prosty montaż. Przy zakupie należy zwrócić szczególną uwagę na jakość wykonania nadproży oraz sprawdzić czy producent posiada deklaracje zgodności.
Nadproża żelbetowe, wylewane na mokro, są najdroższe. Innym wyborem mogą być nadproża prefabrykowane, które trzeba dozbroić i wylać puste przestrzenie betonem.
Nadproża żelbetowe
Jest to tradycyjne rozwiązanie, najstarsze a zarazem najpopularniejsze. Takie nadproża wykonuje się bezpośrednio na miejscu budowy. Wylewane są z betonu, w konstrukcji z desek zamontowanych nad otworem w ścianie i podpartych od spodu stemplami.
Wewnątrz drewnianej obudowy układane są pręty zbrojeniowe a następnie zalewane mieszanką betonową. Od zewnętrznej strony, nadproże okładane jest materiałem izolacyjnym w celu zapobiegnięcia przemarzaniu.
Gdy beton po odpowiednim czasie się zwiąże, deskowanie można rozebrać. Niestety przy takim rozwiązaniu czas oczekiwania na związanie betonu jest stosunkowo długi.
Kolejną wadą tego materiału jest jego cena, w połączeniu z kosztem deskowania i czasem, który trzeba poświęcić na zbudowanie, okazuje się być jednym z najdroższych rozwiązań.
Nadproża prefabrykowane L-19
Nadproża prefabrykowane są wykonane z belek o przekroju w kształcie litery „L”. W porównaniu do nadproży żelbetowych są szybsze w montażu i przyspieszają czas pracy. Przeważnie ich długość to od 90 cm do 3.6 m.
Ważną cechą jest możliwość stosowania ich w różnych technologiach wznoszenia ścian. Montaż takich nadproży polega na ustawieniu belek obok siebie, spięcia ich klamrami, żeby stabilnie stały a następnie w powstałe puste przestrzenie wlać od góry beton.
Nadproża „U”
Są to kształtki nadprożowe, przeznaczone do wykonywania monolitycznych nadproży w ścianach murowanych (przykładowo z pustaków keramzytowych). Wymiary nadproży „U” odpowiadają modularnym wymiarom pustaka.
Takie kształtki układa się nad konkretnym otworem okiennym bądź drzwiowym na odpowiednio podpartej desce, która powinna być wypoziomowana. Kolejnym krokiem jest umieszczenie zbrojenia oraz zalanie go betonem.
Ważnym cechą jest również możliwość stosowania jako elementy szalunkowe wieńców oraz słupków żelbetowych. Takie materiały mają najczęściej obudowę ceramiczną.
Nadproża strunobetonowe
Jest to rozwiązanie, które może być stosowane niezależnie od miejsca oraz typu obciążenia. Nadproża strunobetonowe są oferowane w dwóch wymiarach – 72mm x 115mm oraz 120mm x 115mm.
Są one lżejsze od tradycyjnych nadproży w kształcie litery „L” a ich rozpiętość to nawet 4.2m, co sprawia, że nie trzeba wylewać długich belek na mokro.
Ich niewątpliwą zaletą jest łatwość montażu oraz wysoka funkcjonalność. Takie nadproża można stosować w przesklepieniach otworów drzwiowych w ściankach działowych, bramach garażowych oraz w wielu innych miejscach bez konieczności dodatkowej pracy.
Nietypowe nadproża
Często klienci decydują się na rozwiązania architektoniczne, które posiadają niestandardowe formy i kształty. Oprócz popularnego prostokątnego otworu, często spotykamy otwory o krzywiznach, a także w formie okręgu bądź elipsy. W takich wypadkach warto rozejrzeć się na rynku w celu znalezienia odpowiedniego nadproża czy rozwiązania, które sprawdzi się w danej sytuacji.
Jak osadzać i montować Nadproża?
Myślę że najlepszym sposobem będzie pokazanie ci kilku filmów które pokażą ci jak wygląda taki proces. Pamiętaj jednak że jest to element bardzo ważny i wpływający na stabilność budynku. Zastanów się czy nie lepiej zlecieć tego fachowcowi.
Jak widzicie rodzajów nadproży jest całkiem sporo. Odpowiedni ich wybór jest bardzo istotną kwestią. Jest to w końcu element nośny, a więc zamontowanie "byle czego" może być niebezpieczne dla stabilności naszego budynku. Dlatego też zapraszamy do naszego sklepu internetowego, konkretnie do kategorii nadproża. Znajdziecie tam jedynie sprawdzone i bezpieczne produkty, oczywiście w rozsądnych cenach.