Gruntowanie ścian przed malowaniem – jak wykonać krok po kroku?
Jeżeli zastanawiasz się po co gruntujemy podłoże oraz jak gruntować zróżnicowane powierzchnie - od ścian przez powierzchnie drewniane, aż do metali - ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.
Nasz artykuł kompleksowo obejmuje temat gruntowania ścian i nie tylko. Jesteśmy przekonani że odpowiemy na twoje najważniejsze pytania.
W artykule poruszamy kwestie takie jak:
-
Po co gruntować?
-
Co się stanie jak tego nie zrobimy?
-
Co to jest Grunt?
-
Jakie powierzchnie należy zagruntować?
-
Ile kosztuje zagruntowanie powierzchni?
-
Jak wybrać odpowiedni grunt i jakie są jego rodzaje?
-
i więcej.
Zachęcamy Cię do czytania. Zaczynajmy!
Po co gruntować?
Jeżeli przytrafiło Wam się kiedyś pomalować ścianę nie gruntując jej wcześniej to pewnie dobrze wiecie czemu ten proces służy. Nałożenie nowej warstwy na starą farbę bez użycia podkładu gruntującego lub na ścianę deweloperską bez użycia gruntu może mieć negatywne konsekwencje.
Jeżeli ściana nie zostanie wcześniej zagruntowana to możemy mieć pewność, że już kilka godzin po jej pomalowaniu zostaniemy niemiło zaskoczeni. Farba zacznie “odchodzić” a włożony przez nas trud i czas pójdzie na marne!
Dlaczego tak się dzieje? Dlatego, że podkład pod farbą był niespójny i nie tworzył jednolitej powłoki. Po to właśnie w asortymencie chemii budowlanej pojawiły się preparaty gruntujące.
Co to jest grunt?
Mianem gruntu nazywa się szereg preparatów z grupy chemii budowalnej, których zadaniem jest stabilizowanie i zmniejszanie chłonności podłoża oraz zwiększanie przyczepności powierzchni.
W zależności od wymagań technicznych projektu konieczne jest dobranie odpowiedniego rodzaju preparatu gruntującego.
Można wyróżnić kilka zasadniczych rodzajów gruntów w zależności od ich właściwości:
Do czego służy grunt i jakie daje korzyści?
Preparat gruntujący ogranicza nasiąkliwość i stabilizuje całą powierzchnię roboczą. Głęboko wnika w pory podłoża, wypierając jednocześnie wodę.
Stabilizacja podłoża oznacza wyrównanie parametrów technicznych na całej gruntowanej powierzchni. Powstają dzięki temu optymalne warunki do wykonywania dalszych prac.
Odpowiednio przeprowadzony proces gruntowania pozwala zmniejszyć zużycie farb oraz klejów, jednocześnie zwiększając ich przyczepność do powierzchni roboczej. Specjalistyczne grunty umożliwiają także dodatkowe zabezpieczenie podłoża przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.
Jakie są negatywne konsekwencje nieużywania gruntu
W przypadku pominięcia procesu gruntowania mogą czekać nas znaczne problemy. Wysoka nasiąkliwość oraz niestabilne podłoże mogą spowodować, że podczas malowania ścian farba będzie różnie wchłaniana.
W jednym miejscu wystarczy jednokrotne jej nałożenie, a w drugim nawet podwójna warstwa może nie zapewnić dokładnego pokrycia, co znacznie zwiększy ilość zużytej farby.
W takich miejscach praktycznie zawsze będzie widać charakterystyczne smugi, powstałe w wyniku różnego nasycenia ściany pigmentem.
Dodatkowo na farbie mogą powstać trudne do usunięcia „bąbelki”, a po wyschnięciu emulsja zacznie się łuszczyć, a następnie „odłazić” od ściany.
Problemy nie ominą nas również przy tapetowaniu. W niektórych miejscach klej może dużo słabiej trzymać tapetę, przez co zacznie się ona samoczynnie odklejać.
Jedną z najgorszych sytuacji jest natomiast odspajanie się tynku od elewacji.
Dzieje się tak najczęściej wtedy, gdy do przygotowania ściany został użyty źle dobrany preparat lub gdy w ogóle go nie nałożono.
Niezabezpieczona elewacja może wchłaniać w siebie wodę, która w ujemnych temperaturach zacznie zwiększać swoja objętość powodując mikro pęknięcia, a w konsekwencji odpadanie warstwy wykończeniowej.
Jakie powierzchnie należy zagruntować?
Gruntowanie to proces, który może znacząco poprawić właściwości techniczne powierzchni roboczej. Trudno jest „przesadzić” z gruntowaniem, a koszt samego preparatu jest zazwyczaj na tyle niski, że wszelka nadgorliwość nie zaszkodzi zasobności naszego portfela.
Gruntowanie konieczne jest w przypadku:
- Przygotowania surowych powierzchni (w szczególności pomieszczeń w stanie deweloperskim;
- Przygotowania ścian przed malowaniem, klejeniem tapet lub kafelkowaniem;
- Przygotowania elewacji przed tynkowaniem lub malowaniem ich specjalnymi farbami;
- Przeprowadzania remontów lub renowacji;
- Usunięcia starych powłok malarskich w celu nałożenia nowej farby;
- Nakładania powłok hydrofobowych;
- Dokonywania miejscowych napraw lub poprawek ścian; w tym przypadku powierzchnia będzie posiadać różną chłonność, którą konieczne należy wyrównać.
Gruntowanie nie jest konieczne (choć nadal zalecane), jeśli chcemy nanieść nową farbę na starą. Należy jednak upewnić się, że powłoka malarska mocno trzyma się ściany i nie odchodzi samoczynnie. To samo tyczy się gładzi oraz tynków wewnętrznych.
Jak zagruntować powierzchnie metalowe?
Chemia budowlana wykorzystywana do gruntowania znajduje oczywiście rozróżnienie ze względu na materiał, który będziemy gruntować.
W przypadku metali istotne jest ich zabezpieczenie przed korozją i związanie drobnych zanieczyszczeń. Przed przystąpieniem do gruntowania, powierzchnię oczyszczamy z rdzy i kurzu, a następnie odtłuszczamy.
Starą farbę natomiast albo usuwamy albo musimy ją zmatowić papierem ściernym. Wtedy stosujemy odpowiedni środek w postaci np. rozpuszczalnika lub etylu.
Gdy powierzchnia jest już odpowiednio przygotowana, przystępujemy do właściwej czynności gruntowania. Preparat gruntujący nanosimy pistoletem natryskowym, jednak gdy takiego nie posiadamy można tę czynność wykonać również pędzlem.
W zależności od rodzaju użytej chemii budowlanej producent poinformuje nas o ilości potrzebnych warstw jak i o odstępach ich nakładania.
Jak zagruntować powierzchnie drewniane?
Gruntowanie drewna to ze względu na organiczność tego materiału czynność cykliczna. Dobierając odpowiednią chemię budowlaną możemy mieć wpływ na długość okresu pomiędzy kolejnymi odnowieniami powłoki zabezpieczającej.
Głównym celem w gruntowaniu drewna jest zabezpieczenie go przed wilgocią i zmniejszenie jego higroskopijności. Jest to możliwe przez fakt wnikania preparatów w pory drewna i uszczelnienie ich. Jak w takim razie zagruntować drewno?
Przede wszystkim należy zabezpieczyć sęki, następnie usunąć za pomocą szpachelki i opalarki żywicę.
Kolejny etap to zeszlifowanie powierzchni drobnym papierem ściernym i usunięcie pyłu drzewnego za pomocą nasączonej w ekstrakcie benzyny szmatce.
Chemia budowlana oferuje nam różne preparaty izolujące lub szelaki zatrzymujące wyciekającą żywicę. Drewno musimy doprowadzić do stanu, w którym jest suche, gładkie i czyste. Dopiero na tak przygotowany podkład możemy rozprowadzać właściwą warstwę preparatu.
Gruntowanie krok po kroku
Sam proces gruntowania nie jest skomplikowany i poradzi sobie z nim każda osoba. Przed jego rozpoczęciem należy jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach:
- Powierzchnia robocza powinna być gładka, czysta oraz sucha. Wszelkie nierówności powinny zostać delikatnie zrównane. Warto również dokładnie umyć ją wodą z dodatkiem mydła malarskiego.
- Kolejną czynnością jest równomierne nakładanie preparatu gruntującego. W tym celu można posłużyć się wałkiem lub szerokim pędzlem. Grunt powinien być nakładany raz za razem. W przypadku nakładania kilku warstw preparatu niezbędne jest odczekanie czasu potrzebnego do wyschnięcia. Informację taką znajdziemy na opakowaniu środka gruntującego.
- Nie powinno się mieszać różnych preparatów. Nawet ten sam typ gruntu może się mocno od siebie różnić w zależności od konkretnego producenta.
Jak wybrać odpowiedni preparat gruntujący? Na jakie czynniki zwrócić uwagę przy wyborze gruntu?
Dobór gruntu zależny jest przede wszystkim od wymagań technicznych inwestycji. W doborze odpowiedniego preparatu powinny pomóc wymienione przez nas w tym artykule rodzaje gruntów. Pamiętajmy też, że niewłaściwie dobrany specyfik może nie spełnić swojej roli.
Jeśli planujemy nałożenie kilku warstw preparatu, to powinniśmy zwrócić uwagę na czas jego schnięcia. Pomocne mogą okazać się szybkoschnące rodzaje gruntów. Umożliwiają one nakładanie kolejnych warstw w odstępach wynoszących mniej niż godzinę.
Warto również zapoznać się z wydajnością, jaką dany preparat oferuje. Niektóre grunty bardziej się wchłaniają, przez co na pomalowanie 1 m2 zużyjemy znacznie więcej środka.
Ile kosztuje zagruntowanie powierzchni?
Ceny preparatów gruntujących są różne i wahają się w zależności od konkretnego producenta. Jeszcze przed wizytą w sklepie budowlanym powinniśmy przeliczyć, jaka powierzchnia wymaga zagruntowania.
Pozwoli to na zakupienie odpowiedniej ilości gruntu i wyeliminuje potrzebę dokupowania go w trakcie trwających prac.
Pamiętajmy też, że czym większe opakowanie, tym zazwyczaj niższa jest cena środka. Różnica cenowa pomiędzy zakupem 5 butelek 1l a 1 butelki 5l potrafi wynieść nawet 50%.
Ile zatem kosztuje gruntowanie?
Załóżmy, że chcemy pomalować pomieszczenie w stanie deweloperskim o wymiarach 4m x 4m 2,5m.
Łączna powierzchnia ścian wyniesie:
4 x 2,5 x 4 = 40 m2
Do tego należy doliczyć sufit:
4 x 4 = 16 m2
Dlatego też będziemy potrzebowali gruntu w ilości wystarczającej (z małym zapasem) na około 60 m2.
Zakładając, że grunt posiada wydajność wynoszącą około 10 m2/l, to niezbędne będzie zakupienie co najmniej 6 litrów produktu. Ceny gruntów uniwersalnych wynoszą zazwyczaj od 20 do 40 złotych za opakowanie 5l i około 10 złotych za butelkę o pojemności 1l.
Nietrudno zatem obliczyć, że łączny koszt położenia jednej warstwy gruntu wyniesie nas jakieś 40 złotych brutto. Czas potrzebny na zagruntowanie tej ilości ścian wyniesie mniej niż godzinę.
Dlatego też zdecydowanie warto poświęcić tę relatywnie niewielką sumę pieniędzy, która zapewni nam, że po skończonym malowaniu nie będziemy musieli dokonywać poprawek warstwy malarskiej lub całkowicie jej zdzierać.
Rodzaje Gruntów
Można wyróżnić kilka zasadniczych rodzajów gruntów w zależności od ich właściwości:
Grunt uniwersalny
Jeden z najpopularniejszych rodzajów gruntów, który jest jednocześnie najtańszym. Nie oznacza to natomiast, że nie warto go stosować. Doskonale nadaje się do przygotowania powierzchni ścian przed ponownym malowaniem lub nakładaniem tapety.
Grunt szybkoschnący
Posiada właściwości podobne do gruntów uniwersalnych, ale wyróżnia się kilkukrotnie krótszym czasem schnięcia. Po nałożeniu taki preparat wysycha już w ciągu 15 – 30 minut, umożliwiając przejście do kolejnego etapu prac.
Grunt szczepny
Posiada doskonałe właściwości adhezyjne, jednocześnie wyrównując podłoże robocze. Swoją konsystencją przypomina gęstą farbę emulsyjną. Stosowany jest jako pierwsza warstwa na surowe podłoża betonowe, ściany i posadzki. Nadaje się również do nieco trudniejszych zadań, takich jak układanie kafelków na ścianach wykonanych z płyt OSB oraz bezpośrednio na starej warstwie ceramiki.
Grunt wzmacniający
Preparat posiada w swoim składzie cząsteczki polimerowe, które dodatkowo wzmacniają podłoże. Po wyschnięciu tworzy elastyczną warstwę, która dodatkowo wiąże powierzchnię roboczą. Często stosuje się go do przygotowania tynku przed malowaniem. Nie należy jednak przeceniać jego możliwości – nie powinien być aplikowany na uszkodzone, łuszczące lub odspajające się powierzchnie.
Grunt głęboko penetrujący
Posiada w swoim składzie drobne cząsteczki, które głęboko wnikają w powierzchnię, na którą taki preparat jest nakładany. Pozwala na bardzo dokładne przygotowanie ścian oraz posadzek poprzez ograniczenie ich nasiąkliwości i chłonności. Zazwyczaj stosowany jest jako pierwsza warstwa gruntu, po której aplikuje się preparat gruntujący o innych właściwościach technicznych.
Grunty Specjalistyczne
Dodatkowo warto wspomnieć o gruntach specjalistycznych. Do tej grupy zaliczają się przede wszystkim dwa rodzaje preparatów – grunty odcinające oraz grunty hydroizolacyjne.
Grunty odcinające
Stosowane są tam, gdzie niezbędne jest maksymalnie ograniczone przenikanie wilgoci do podłoża. Szczególnie często są stosowane jako warstwa bazowa służąca do przygotowania zewnętrznej ściany przed tynkowaniem.
Taka powierzchnia narażona jest na ciągłe działanie wilgoci, dlatego też niezbędne jest jej odpowiednie zabezpieczenie. Grunty odcinające stosuje się również podczas impregnacji drewnianych konstrukcji.
Preparat ten zabezpiecza drewno przed nadmiernym wnikaniem barwników do struktury materiału, chroniąc przed występowaniem niechcianych przebarwień. Zwiększa również odporność na trudne warunki atmosferyczne.
Grunty hydroizolacyjne
Stosowane głównie jako dodatkowe wzmocnienie powierzchni przed aplikacją powłoki hydroizolacyjnej. Preparaty tego rodzaju stabilizują podłoże oraz ograniczają jego chłonność.
Zapewniają dodatkową warstwę izolacji, ponieważ posiadają właściwości hydrofobowe. Posiadają lepsze parametry techniczne niż klasyczne grunty, dzięki czemu lepiej znoszą ekspozycję na ujemne temperatury. Stosowane są głównie na tarasach, balkonach i wszelkiego rodzaju posadzkach zewnętrznych.
Przechodzimy teraz do konkretnych rodzajów gruntów, w zależności od rodzaju farby lub tynku. Nie będziemy opisywać każdego z nich. Różnią się one jedynie rodzajem farby lub tynku.
Grunt silikonowy
Grunty silikonowe stosowane są głównie podczas przygotowania ścian przez nakładaniem na nie silikonowych farb elewacyjnych. Poprawia przyleganie kolejnych warstw wykończeniowych oraz dodatkowo chroni powierzchnie.
Ponad to wyróżniamy jeszcze:
- Grunty akrylowe
- Grunty silikatowe
- Grunty silikatowo-silikonowe
- Grunty mineralne
- Grunty mozaikowe
- Grunty cementowo wapienne
Jeśli pragniesz zgłębić więcej wiedzy na temat gruntowania i dokładnego wyboru odpowiedniego tynku, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem na temat wyboru odpowiedniego tynku.
Znajdziesz go pod adresem:
https://www.maldrew.com.pl/blog/tynki-jaki-rodzaj-wybrac-aby-nie-zmagac-sie-z-pekaniem
Mamy nadzieję że artykuł był dla ciebie przydatny. Jeżeli poszukujesz materiałów lub narzędzi budowlanych to zapraszamy do naszej internetowej hurtowni budowlanej.