Hydroizolacja łazienki! [Najważniejsze porady i informacje]
Zalanie sąsiadów z mieszkania piętra niżej czy problem z wilgocią we własnym domu skłaniają nie tylko do wykupienia ubezpieczenia, ale również podjęcia prac, które zminimalizują ryzyko. Dowiedz się, czy warto, jak przebiega krok po kroku i od czego zależy cena hydroizolacji łazienki. W tym artykule znajdziesz najważniejsze porady oraz informacje na temat tego rodzaju prac.
Hydroizolacja łazienki – co to jest i czy warto ją wykonać?
Wykańczanie łazienki kaflami i płytkami zapewnia ciekawy efekt wizualny i łatwość w utrzymaniu czystości. Problem w tym, że nawet najdrobniejsze nieszczelności – np. w fugach – mogą być źródłem wycieku wody. Niezabezpieczone pomieszczenie, czyli pozbawione dodatkowej hydroizolacji, jest narażone na zalanie pomieszczenia piętro niżej (naszego w domu lub sąsiada w budynku wielorodzinnym). Przeciek wody skutkuje zatrzymywaniem wilgoci i powstawaniem szkodliwych wykwitów, do tego niszczy materiały, którymi jest wykończona łazienka. Hydroizolacja to nic innego jak izolacja przeciwwodna i przeciwwilgociowa.
Czy warto zainwestować w hydroizolację? Zdecydowanie tak, a najważniejsze argumenty to przede wszystkim:
- zabezpieczenie pomieszczenia przed wyciekiem wody,
- zmniejszenie ryzyka powstawania wilgoci i grzyba w pomieszczeniach, które są na to najbardziej narażone,
- ochrona przed potencjalnymi kosztami pokrycia szkód.
Jeszcze jedna, istotna korzyść to fakt, że cena hydroizolacji łazienki nie jest nadmiernym wydatkiem, a samo wykonanie również nie należy do najbardziej skomplikowanych prac. Dlatego warto dowiedzieć się, jak przeprowadzić ją krok po kroku, a potem zdecydować się na samodzielne działania lub fachową pomoc.
Należy również nadmienić, że dodatkowa izolacja przeciwwilgociowa sprawdza się w innych pomieszczeniach o podobnym przeznaczeniu, czyli przede wszystkim pralniach czy budynkach gospodarczych i warsztatach, w których intensywnie korzysta się z wody.
Hydroizolacja łazienki – czym wykonać?
Najpopularniejszym sposobem hydroizolacji łazienki jest zastosowanie specjalnych preparatów nazywanych foliami płynnymi, inaczej foliami w płynie. Ten rodzaj elastycznych, ciekłych mas (zawierających dyspersje polimerowe, wypełniacze, środki modyfikujące) nakłada się na podłogi czy ściany za pomocą pędzla lub wałka – tak jak farbę. Izolacja łazienki folią w płynie jest bezspoinowa, bo powłoki nie mają łączeń, a tym samym pozostają całkowicie szczelne. Prawidłowo wykonana hydroizolacja w płynie nie przepuści wilgoci i wody, ale zapewnia przepuszczalność pary, dlatego jest tak cenionym i popularnym rozwiązaniem technicznym dla domu lub mieszkania. Kupić ją można w naszej hurtowni MalDrew – zawiera ją kategoria „sucha zabudowa”.
Oprócz samego preparatu – folii w płynie – można zainwestować w inne elementy systemu przeciwwilgociowego np.:
- mankiety izolacyjne,
- narożniki izolacyjne,
- sznury dylatacyjne,
- kołnierze kauczukowe.
Właściciele domów z ogrzewaniem podłogowym muszą też uwzględnić zakup specjalnej folii płynnej, która chroni przed działaniem wysokich temperatur.
Cena hydroizolacji łazienki – ile kosztuje izolacja?
Jaka jest cena hydroizolacji łazienki? Podstawowym wydatkiem jest zakup specjalnej masy uszczelniającej w płynie. Za kilkadziesiąt zł możesz kupić pojemnik folii o masie kilku kg – w sam raz do niewielkiego pomieszczenia i prac prowadzonych na niewielką skalę. Jeżeli jednak Twoje potrzeby są większe, opłacalny staje się zakup folii w płynie np. 13 kg (ok. 250 zł) czy 20 kg (ok. 350 zł). Aktualna cena produktu jest też uzależniona od renomy producenta. Przykładowo, hydroizolacja łazienki folią Mapei oznacza konieczność wydatku np. ponad 70 zł za 5 kg masy.
Cena robocizny hydroizolacji łazienki jest już bardzo indywidualną kwestią, dlatego trudno o jednoznaczną podpowiedź w kwestii kosztów. Oczekiwania fachowców różnią się m.in. w zależności od wielkości miasta czy doświadczenia. Poza tym wiele zależy od tego, czy izolacja łazienki ma być pojedynczym zleceniem, czy po prostu jednym z wielu etapów prac prowadzonych w wykańczanym lub remontowanym obiekcie. Z kolei samodzielne przeprowadzenie czynności wymaga zaopatrzenia się w artykuły znajdujące się w kategorii „hydroizolacje” w hurtowni MalDrew.
Izolacja łazienki – w których miejscach?
Grzyb w łazience może pojawić się dosłownie wszędzie – zarówno pod tynkami gipsowymi czy płytami GK, jak i między oraz pod płytkami (kafelkami). Choć do odprowadzania wilgoci z łazienki służy wentylacja, a praktycznym obowiązkiem domownika jest doglądać i wycierać powierzchnię łazienki na bieżąco, to jednak dodatkowa izolacja daje poczucie większej, skutecznej ochrony.
Najlepszym momentem na wykonanie hydroizolacji jest wykańczanie pomieszczenia, ewentualnie jego generalny remont, gdy nakładanie płytek i montaż armatury dopiero przed nami. Czasami zakres prac sprowadza się np. do hydroizolacji prysznica, który jest wymieniany, a przez to odsłania się newralgiczny punkt łazienki.
Fachowcy wyróżniają dwie strefy każdej łazienki:
- mokrą, w której występuje bezpośredni kontakt powierzchni z wodą (to przede wszystkim podłoga, ale i ściany pod natryskiem oraz obok umywalki),
- wilgotną, czyli pozostałe miejsca łazienki, które nie są na co dzień narażone na bezpośredni strumień wody, ale wciąż istnieje ryzyko zawilgocenia lub przecieku.
Co do zasady rekomenduje się hydroizolację:
- całej podłogi (z uwzględnieniem powierzchni pod wanną, pralką, prysznicem itd.),
- ścian (min. 10 cm na całej powierzchni, min. 50 cm przy umywalkach, min. 200 cm pod prysznicem i w bezpośrednim sąsiedztwie).
W praktyce niewielkie łazienki stanowią jedną dużą strefę mokrą. Strefy wilgotne wystarczy zabezpieczać płytkami i farbami łazienkowymi – nie wymagają dodatkowych uszczelnień.
Hydroizolacja łazienki krok po kroku
Samodzielne wykonanie izolacji łazienki za pomocą folii w płynie jest stosunkowo łatwym zadaniem. Wystarczy dokładnie przygotować powierzchnię, która musi być sucha, czysta, odkurzona, odplamiona, odtłuszczona itd. Warto przy okazji odpowiednio wcześniej uzupełnić drobne ubytki w ścianach. Warto uwzględnić zakup taśmy do uszczelniania narożników i nałożyć je zgodnie z zaleceniami.
Następnie wystarczy jedynie rozprowadzić folię w płynie – również zgodnie z wytycznymi na opakowaniu. Wystarczy do tego zwykły pędzel. Ile schnie hydroizolacja? Zwykle wystarczy doba, aby przystąpić do dalszych prac, a więc malowania czy nakładania płytek i paneli. Nie należy się zbytnio spieszyć, ponieważ masa musi się związać, aby zapewnić izolacyjne właściwości. Poszczególne folie, np. hydroizolacja łazienki Mapei, są dokładnie opisane pod kątem temperatury nakładania, czasu schnięcia w konkretnych warunkach termicznych czy odporności i zużycia.
Podsumowanie
Hydroizolacja łazienki jest relatywnie tanim, łatwym do wykonania, a bardzo praktycznym zabezpieczeniem stref mokrych. Zdecyduj się na ten rodzaj prac, jeżeli chcesz uniknąć kosztownych remontów czy zalania sąsiadów. Folia w płynie jest produktem dostępnym w Mal-Drew – podobnie jak pozostałe elementy uszczelnienia, wyposażenia łazienki czy narzędzia niezbędne do pracy. Przekonaj się, że samodzielna izolacja łazienki przed położeniem płytek i montażem armatury jest rozsądnym, a zarazem nieskomplikowanym działaniem na lata.
Zobacz też wpis, w którym opisujemy jak zabezpieczyć płytę OSB przed wodą
Link: https://www.maldrew.com.pl/blog/jak-zabezpieczyc-plyte-osb-przed-woda
Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu. Mamy nadzieję, że był on pomocny, zapraszamy również na nasz sklep internetowy.