Izolacja akustyczna budynku - kompletny poradnik [kluczowe informacje]
Jeżeli interesuje Cię izolacja akustyczna budynku to kontynuuj czytanie naszego artykułu.
Przygotowaliśmy dla ciebie tekst, w którym przedstawimy Ci najważniejsze informacje na temat izolacji akustycznej domu (lub innego budynku). Wszystko staraliśmy się przedstawić w jak najbardziej czytelny i przystępny sposób.
W artykule poruszamy kwestie takie jak:
-
Dlaczego akustyka budynku jest ważna?
-
Na co zwrócić uwagę podczas projektowania domu w kontekście akustyki?
-
Najważniejsze rady odnośnie izolacji akustycznej.
-
Jakie są kluczowe miejsca, na które trzeba zwrócić uwagę przy izolacji?
Zapraszamy do czytania!
Izolacja akustyczna - często niedoceniana kwestia
Podczas budowy domu niestety ale często zapomina się o bardzo ważnej kwestii jaką jest akustyka. Brak odpowiedniej izolacji akustycznej może okazać się kłopotliwym problemem, który trudno później naprawić.
Osoba zajmująca się projektem domu, już w początkowej fazie powinna zaplanować rozwiązania, które pomogą spełnić wymagania dotyczące izolacji akustycznej. Niestety wymagania dotyczące tego zagadnienia w domach jednorodzinnych nie są wcale wysokie, co sprawia, że często architekci nie przywiązują dużej uwagi do zadbania o odpowiednią akustykę.
Przekłada się to również w kolejnych etapach na samych wykonawców, którzy chcąc szybko zakończyć prace nie rozważają zbytnio nad izolacją akustyczną. Skutki takich działań bardzo często objawiają się dopiero po wprowadzeniu się do nowego domu.
Dlaczego izolacja akustyczna jest ważna?
Powoli zaczynają ujawniać się uporczywe hałasy od samochodów poruszających się po ulicy po dźwięk spuszczanej wody z toalety. Długotrwałe wystawienie człowiek na hałas wpływa negatywnie na jego samopoczucie, nastrój, układ nerwowy itp.
W takim wypadku pozostaje jedynie zastosować odpowiednie materiały do wyciszenia, co niestety wiąże się z remontem. Dodatkowo istnieje większa szansa na nocne pobudki spowodowane sąsiadami lub czynnikami zewnątrz budynku. Kiepska izolacja akustyczna to też możliwość że to my staniemy się uciążliwi dla innych w okolicy.
Jak więc sam widzisz jest to kwestia mocno wpływająca komfort oraz zdrowie/samopoczucie.
2 Rodzaje hałasu
Dźwięki w kontekście izolacji akustycznej można podzielić na 2 kategorie. Pierwsza z nich to powietrzne. Zalicza się do nich szum aut na drodze, rozmowy sąsiadów, głośna muzyka itp.
Drugim rodzajem są dźwięki uderzeniowe. Będzie to np bieganie dzieci po mieszkaniu, szuranie meblami, ćwicząca na skakance sąsiadka itp. Należy pamiętać że wyeliminowanie 2 rodzaju jest o wiele bardziej kłopotliwe. Stosuje się wtedy izolacje do podłóg w systemie pływającym.
Projekt budynku - warto pomyśleć o akustyce!
W budowlance zdecydowanie bardziej opłaca się myśleć o pewnych sprawach zawczasu. Naprawianie źle przemyślanych rzeczy może okazać się niezwykle kosztowne, czasochłonne oraz problematyczne.
Nie raz wiąże się to także z wyłączeniem danego pomieszczenia lub domu z użytkowania. Dlatego jeżeli dopiero co zbierasz się do budowy domu to staraj się zawczasu myśleć o kwestii akustyki. Zaoszczędzisz dzięki temu wiele czasu, pieniędzy i stresu.
Pierwszą kwestią, która może okazać się najważniejsza jest odpowiednia lokalizacja. Domek w małej miejscowości przy lesie będzie zawsze cichszy od domku przy np lotnisku. Warto zastanowić się jaką mamy tolerancję na hałas. Dla jednych osób mieszkanie przy drodze będzie katorgą, a inni nawet nie zwrócą na to uwagi.
6 porad odnośnie akustyki budynku
Przedstawimy Ci teraz najważniejsze porady odnośnie izolacji akustycznej domu.
1. Wybierz materiały, które odpowiednio chłoną dźwięki
Na rynku pojawia się coraz więcej różnych produktów, które mają na celu poprawienie komfortu akustycznego w domach, świadczy to oczywiście o dużym zapotrzebowaniu na takie materiały, ale również o tym, że tradycyjne produkty budowlane nie zawsze spełniają nasze oczekiwania w kwestii akustyki.
Spowodowało to pojawienie się dużej ilości płyt akustycznych, mat, taśm a nawet otulin do rur. Pierwszy remont domu jest świetną okazją aby zaopatrzyć się w takie materiały i poprawić to, o czym zapomnieli projektanci jak i wykonawcy.
Ostatnio popularne stają się pustaki ceramiczne oraz pustaki silikatowe które także dobrze tłumią dźwięki dzięki swojej kanałowej budowie. Jeżeli natomiast chodzi o rozpraszanie dźwięków – stworzono do tego specjalnie ukształtowane czy też perforowane produkty takie jak, płyty akustyczne. Z dźwiękami powstającymi przez uderzenia najlepiej będą radzić sobie materiały elastyczne (guma, pianka poliuretanowa, styropian elastyczny).
Wybór odpowiednich materiałów jest jedną z kluczowych kwestii w kontekście akustyki domu.
2. Chropowate i włókniste powierzchnie
Włókniste lub chropowate powierzchnie całkiem dobrze radzą sobie z tłumieniem dźwięku. Zmniejszają one także szanse na powstanie echa lub pogłosu. Jeżeli nie masz nic przeciwko takiemu stylowi to jest to znakomita opcja, szczególnie przydatna w przypadku cieńszych ścian.
3. Masywne ściany
Im grubsza ściana tym lepsza będzie jej izolacja akustyczna. Jest to dosyć intuicyjna sprawa. Warto zastanowić się nad tym czy nie poświęcić nieco przestrzeni w pomieszczeniu, abo osiągnąć lepsze parametry akustyczne. Zdecydowanie polecamy docieplenie takiej ściany wełną mineralną, które bardzo dobrze wygłusza (lub innym materiałem).
4. Solidne wykonanie i dobrej jakości materiały
Nawet najlepszy i najbardziej przemyślany projekt nic nie da jeżeli materiały lub wykonanie będzie złej jakości. Aby zapewnić odpowiednie warunki akustyczne należy zwrócić uwagę nawet na tak drobne na pierwszy rzut oka rzeczy jak wykładanie zaprawy (nie powinno zostawiać się pustych przestrzeni.
Do tego dochodzi sposób budowy ścian, docieplania itp. Należy także zdecydować się na materiały dobrej jakości od szanowanych i sprawdzonych producentów. Zbyt duża chęć zaoszczędzenia na materiałach może skończyć się tym że wydamy jeszcze więcej na poprawki i naprawy.
5. Pas zieleni na zewnątrz
Czasami zamiast polepszać akustykę samego budynku warto walczyć hałasem w nieco inny sposób. Jeżeli masz dom oraz ogród to możesz zdecydować się na utworzenie pasa zieleni od strony np drogi. Krzewy, drzewa itp bardzo dobrze radzą sobie z tłumieniem dźwięku. Jest to także ekologiczne rozwiązanie, które wspiera środowisko naturalne. Kolejną zaletą są aspekty wizualne.
6. Zielone dachy
Dosyć “odjechanym” w Polsce pomysłem jest zielony dach (z roślinnością, trawą z trasem itp). Ponownie jak w poprzednim przypadku jest to ekologiczne rozwiązanie. Jednak co istotne zieleń taka znakomicie tłumi wszelkie dźwięki. Można powiedzieć że w takim przypadku izolację akustyczną dachu mamy praktycznie z głowy.
Miejsca na które szczególnie trzeba zwrócić uwagę
Podczas wykonywania/planowania/poprawienia izolacji akustycznej domu, są miejsca na które zawsze należy zwrócić uwagę. Wymienimy teraz najważniejsze z nich.
1. Stropy
Najlepsze są oczywiście masywne stropy – żelbetowe lub betonowe prefabrykowane. Gorzej sprawdzą się natomiast bardzo popularne stropy gęstożebrowe. Charakterystyczną cechą stropów jest przekazywanie dźwięków uderzeniowych na ściany, tak więc niezależnie od ich rodzaju powinno się je izolować akustycznie przy użyciu wełny mineralnej, styropianu, styroduru bądź specjalnych mat kauczukowych.
Taką izolację należy wykonać przed zrobieniem podkładu podłogowego. Najgorzej akustycznie wypadają stropy drewniane, które są kłopotliwe w wykonaniu i wymagają starannego stworzenia izolacji akustycznej. Dobrze w wypadku drewna sprawdzi się wełna mineralna lub keramzyt.
2. Ściany
Ich zadaniem jest przede wszystkim powstrzymywanie przepływu wszelkich dźwięków powietrznych. Jeżeli jest możliwość, dobrze również zadbać o to aby nie były przekazywane inne dźwięki, takie jak uderzeniowe czy drgania ze stropów, podłóg i ścian.
Podstawowym rozwiązaniem i zarówno najlepszym jest zbudowanie ścian z materiałów tłumiących dźwięki. Mogą nimi być bloczki z silikatów czy cegły ceramicznej. Jeżeli natomiast decydujemy się na użycie betonu komórkowego lub pustaków, izolacyjność akustyczna powinna być zapewniona przez ułożenie grubej warstwy izolacji z wełny mineralnej.
W ścianach szkieletowych bardzo ważne będą przekładki akustyczne pomiędzy nimi a stropem. Przekładki wykonywane są z taśmy kauczukowej a także z wełny mineralnej. Ściany działowe powinny być zbudowane z cegły ceramicznej, klinkierowej bądź silikatowej, wtedy uzyskamy najlepsze parametry izolacji akustycznej.
3. Dach
Najlepszą ochronę akustyczną uzyskamy jeśli dach będzie płaski, zbudowany z betonu i zaizolowany wełną mineralną. Skośne dachy także dobrze radzą sobie z tłumieniem dźwięków pod warunkiem, że są solidnie ocieplone wełną i pokryte ciężkim materiałem – dachówką, łupkiem lub płytami włóknocementowymi. Jeżeli posiadamy dach skośny pokryty blachą profilowaną bez sztywnego poszycia, najlepiej będzie zastosować dodatkową izolację akustyczną.
4. Drzwi
Na rynku znajdziesz dużą ilość produktów służących do izolacji akustycznej drzwi. Na początku warto zająć się uszczelnieniem paneli dokoła drzwi. Przydatne w tym celu będą taśmy neoprenowe lub paski winylowe. Następnie należy wykonać izolacje samych drzwi. W tym przypadku jest w czym przebierać. Tapicerki, tapety, maty, materiały dociepleniowe i wiele innych produktów może skutecznie wygłuszyć dźwięki zza drzwi.
5. Okna
W tym przypadku kluczową kwestią będzie wybór odpowiednich okien. Ich parametry można nieco poprawić, jednak ciężko będzie zrobić tam rewolucje. Aby poprawić właściwości akustyczne okna kluczowe będzie jego dokładne uszczelnienie. Proces ten różni się w zależności od materiału wykonania okna. Poświęciliśmy temu tematowi cały artykuł. Zdecydowanie polecamy Ci do niego zajrzeć.
6. Podłoga
Odpowiednia izolacja akustyczna podłogi powinna przede wszystkim wygłuszać hałas uderzeniowy. Stosuje się wtedy podłogi w systemie pływającym. Panele, płytki itp tworzą tam jedną całość, która nie jest przymocowana na stałe. W metodzie tej stosuje się wylewkę, izolację akustyczną oraz przeciwwilgociową. Jest to świetny sposób na skuteczne wygłuszenie podłogi.
Mostki akustyczne
Dosyć często słyszy się o mostkach termicznych. Rzadziej jednak wspomina się o mostkach akustycznych. Są to miejsca przez które przedostaje się dźwięk (oraz chłód/ciepło).
Mostków akustycznych powinno się unikać już na etapie projektowania. Należy jednak pamiętać że nie da się w pełni wyeliminować mostków akustycznych. Trzeba jednak dołożyć wszelkich starań aby zminimalizować ich negatywny wpływ na akustykę domu.
To już wszystko na dziś. Mamy nadzieję że nasz artykuł był dla ciebie przydatny. Zachęcamy Cię także do sprawdzenia naszego internetowego sklepu budowlanego (prawy górny róg).