Jak działa opryskiwacz? Dokładne omówienie!
Jeżeli zastanawiasz się jak działa opryskiwacz, to nasz poradnik z pewnością przypadnie Ci do gustu.
Po przeczytaniu naszego artykułu będziesz wiedzieć:
- Co to jest i do czego służy opryskiwacz?
- Jak go konserwować?
- Na co zwrócić uwagę podczas jego zakupu?
- Jakie są dostępne rodzaje opryskiwaczy na rynku?
W każdym ogrodzie, bez względu na to, jak mocno o niego dbamy, mogą pojawiać się szkodniki. Dlatego też wraz z nadejściem wiosny warto zaplanować pierwsze opryski, aby jak najszybciej pozbyć się niszczycielskich owadów.
W tym celu trzeba zaopatrzyć się w odpowiednią substancję ochronną, czyli oprysk, a także w dobrej jakości opryskiwacz. Zatem jak działa opryskiwacz, jakie są jego rodzaje oraz który z nich będzie najlepszym wyborem?
Do czego służy i jak działa opryskiwacz?
Opryskiwacz ogrodowy to urządzenie niezbędne w każdym ogrodzie, sadzie czy na działce. Nawet jeśli nie jesteś posiadaczem dużej przestrzeni ogrodowej, opryskiwacz sprawdzi się idealnie także na twoim balkonie lub tarasie. W większości przypadków urządzenie to służy do aplikowania pestycydów, czyli specjalnej substancji chroniącej rośliny przed szkodnikami i chorobami.
Opryskiwacz może być również wykorzystywany do rozpylania nawozów w płynie. Można nimi także powierzchownie zraszać rośliny wymagające ciągłego nawadniania. W niektórych przypadkach opryskiwacz stosuje się także do bielenia drzew.
Warto również wspomnieć o tym, że kupując dobrej klasy sprzęt, nie musisz martwić się o to, jak skalibrować opryskiwacz – po wyjęciu z opakowania i złożeniu urządzenie będzie w pełni gotowe do pracy!
Rodzaje opryskiwaczy dostępnych na rynku
W ofercie producentów znajduje się wiele rodzajów opryskiwaczy. Zdecydowanie najpopularniejsze są urządzenia ręczne. Takie opryskiwacze najlepiej sprawdzą się w miejscach o niewielkiej przestrzeni – największe zastosowanie mają w zraszaniu i nawożeniu roślin oraz kwiatów w doniczkach znajdujących się w domu lub na balkonie. Ich charakterystyczną cechą jest niewielka pojemność i poręczność.
Wiele pozytywnych opinii zbiera opryskiwacz ręczny VERKE GARDEN marki Deget. Jest on wyposażony w lance oraz zbiornik o pojemności 8l, co umożliwia wydajną pracę bez konieczności dorabiania cieczy roboczej.
W przypadku wykonywania oprysków na rozległych terenach odpowiednim rozwiązaniem będą opryskiwacze akumulatorowe, najlepiej w formie plecakowej. Tutaj ciśnienie robocze jest wytwarzane samoistnie – nie musisz więc pompować oprysku za pomocą ręcznej dźwigni.
Opryskiwacze akumulatorowe rozpylają ciekłą substancję w równomierny sposób, dzięki zamontowanym długim, teleskopowym lancom. Takie urządzenia stanowią świetną alternatywę dla opryskiwaczy ręcznych, ponieważ wyróżniają się niską wagą oraz umożliwiają wygodną pracę bez żadnego wysiłku fizycznego.
Ostatnim rodzajem są opryskiwacze spalinowe. To jedne z największych i najbardziej pojemnych urządzeń, które najlepiej sprawdzą się do wykonywania oprysków na dużych terenach – sadach, plantacjach czy działkach. Największą zaletą opryskiwaczy spalinowych jest ich wydajność pracy – są w stanie rozpylić nawet kilka litrów cieczy w minutę!
Przykładem takiego urządzenia może być opryskiwacz plecakowy marki Verke. To solidny sprzęt wyposażony w zbiornik o pojemności 20l oraz dwusuwowy silnik spalinowy o mocy 2,9KM. Zastanawiasz się pewnie, jak uruchomić opryskiwacz spalinowy? W tym celu konieczne jest pociągnięcie za linkę, która pełni rolę rozrusznika.
Jak działa opryskiwacz?
Na rynku dostępne są między innymi opryskiwacze pulsacyjne, ciśnieniowe i akumulatorowe, które różnią się między sobą sposobem działania. Niezależnie od rodzaju, każde urządzenie składa się ze zbiornika na ciecz roboczą, pompy oraz rozpylacza.
Jak działa opryskiwacz ciśnieniowy? W przypadku ręcznych modeli niezbędne jest wcześniejsze sprężenie powietrza przy pomocy specjalnej pompki. Następnie płyn uwalniany jest ze zbiornika po naciśnięciu dźwigni znajdującej się na rękojeści opryskiwacza.
Nieco inaczej działają opryskiwacze spalinowe. Zasilane są one przez wydajny silnik spalinowy – rozpylanie oprysku odbywa się więc szybko i bez wysiłku. Wystarczy tylko pamiętać, by zalać urządzenie odpowiednią mieszanką paliwową.
A jak działa opryskiwacz akumulatorowy? Dość podobnie do spalinowego odpowiednika, z tym że za podawanie cieczy roboczej pod ciśnieniem odpowiada silnik elektryczny. Samo urządzenie jest wyposażone w akumulator, który po uruchomieniu rozpyla substancję ochronną. Za pomocą specjalnego panelu możesz regulować moc rozpylania. Po skończonej pracy opryskiwacz akumulatorowy można łatwo ładować za pomocą wbudowanego złącza.
Na co zwracać uwagę podczas zakupu opryskiwacza?
Przed zakupem opryskiwacza trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Ważne jest nie tylko to, jak działa opryskiwacz, lecz także jak został on wyposażony przez producenta. Jednym z ważniejszych parametrów jest pojemność zbiornika na ciecz roboczą. W teorii im większa tym lepsza, ponieważ rzadziej trzeba będzie uzupełniać ilość płynu w zbiorniku.
Pojemność opryskiwacza warto jednak dobrać w zależności do swoich potrzeb. Jeśli masz zamiar wykorzystywać urządzenie na niewielkich przestrzeniach, wystarczające będą spryskiwacze o pojemności 1,5 lub 2 litrów.
Im większy teren do opryskania, tym większy zbiornik powinien posiadać opryskiwacz. Z pojemnością ściśle powiązany jest ciężar urządzenia. Najlżejsze są opryskiwacze ręczne o najmniejszej pojemności – modele spalinowe i akumulatorowe są sporo cięższe.
W opryskiwaczach zazwyczaj umieszcza się substancje zawierające wiele agresywnych chemikaliów, dlatego też bardzo istotne jest, by zarówno zbiornik, jak i całe urządzenie, były odporne na działanie kwasów i zasad.
Warto także wybrać sprzęt fabrycznie wyposażony we wbudowaną podziałkę i przezroczysty zbiornik. Dzięki temu możesz bez problemu ocenić ilość pozostałej cieczy przed oraz w trakcie rozpylania, co znacząco ułatwia planowanie i przeprowadzanie oprysków.
Ważna jest także sama ergonomia pracy – zdecydowanie najwygodniejsze są opryskiwacze plecakowe wyposażone w wygodne szelki, które pomagają rozłożyć ciężar równomiernie i znacznie ułatwiają wykonywanie oprysków.
Jak czyścić i konserwować opryskiwacz?
Po zakończonym sezonie na opryski musisz odpowiednio zadbać o konserwację urządzenia. Zatem jak wyczyścić opryskiwacz? Każdorazowo po wykonaniu oprysku musisz spuścić z opryskiwacza powietrze, a następnie kilkukrotnie wyczyścić zbiornik czystą wodą. Zalecamy tutaj przestrzeganie podstawowych zasad BHP – zawsze miej na sobie rękawice oraz okulary ochronne!
A jak wyczyścić opryskiwacz po randapie? Dokładnie w taki sam sposób, jak wspomniano wyżej. Trzeba jednak mieć na uwadze, że nawet wielokrotne płukanie nie usunie cieczy w pełni. Dobrze jest więc posiadać osobne opryskiwacze do nawozów oraz środków owadobójczych. Po wyczyszczeniu swojego sprzętu przechowuj go w ciepłym i suchym miejscu.
Zastanawiasz się pewnie, jak przygotować opryskiwacz do zimy? Najważniejszym krokiem jest wysmarowanie olejem silnikowym pierścienia uszczelniającego, tłoka pompy oraz zaworu bezpieczeństwa. Pamiętaj także, aby odpowiednio zabezpieczyć miejsce przechowywania opryskiwacza przed dostępem nieuprawnionych osób, a w szczególności dzieci.
Jeżeli spodobał się Tobie artykuł to zapraszamy do zapoznania się z naszym innym wpisem na blogu, w którym wyjaśniamy, jak zaprojektować system nawadniania ogrodu.
Możesz go znaleźć pod tym linkiem
https://www.maldrew.com.pl/blog/jak-zaprojektowac-nawadnianie-ogrodu
W artykule tym przedstawiamy praktyczne porady i kroki, które pomogą Ci stworzyć efektywny i dostosowany do potrzeb Twojego ogrodu system nawadniania.
Dziękujemy za przeczytanie tekstu i pozdrawiamy serdecznie!