Jak odnowić meble kuchenne? Drewniane, z płyty wiórowej, z okleiną.
Jeżeli zastanawiasz się jak odnowić meble kuchenne to nasz artykuł będzie dla ciebie przydatny.
Po jego przeczytaniu będziesz wiedzieć co zrobić aby twoje meble kuchenne zyskały nowe życie. Skupimy się na ich najpopularniejszych rodzajach oraz wskażemy Ci jakie produkty będą potrzebne w tym procesie.
W tekście odpowiemy na następujące pytania:
- Jak odnowić stare meble kuchenne z okleiny?
- Jak odnowić meble kuchenne z płyty osb i mdf?
- Jak odnowić drewniane meble kuchenne?
- i więcej!
Zapraszamy do czytania!
Tchnij życie w stare meble kuchenne!
Nie jest żadną tajemnicą, że meble kuchenne zużywają się wraz z upływem czasu – są przecież używane każdego dnia. Jednak nie oznacza to, że trzeba je od razu wyrzucać i zastępować nowym umeblowaniem – wystarczy je tylko odświeżyć!
Dzisiaj przyjrzymy się temu, jak odnowić meble kuchenne oraz podpowiemy, co będzie Ci potrzebne do zrealizowania tego zadania.
Jak odnowić meble w kuchni w zależności od materiału, z jakiego zostały wykonane?
Do odświeżania kuchennego umeblowania trzeba podejść nieco inaczej w zależności od materiału, z jakiego meble zostały wykonane. Dlatego też zdecydowaliśmy się podzielić nasz dzisiejszy poradnik na kilka segmentów, które przybliżą Ci proces renowacji oraz podpowiedzą, czym odnowić meble kuchenne w zależności od rodzaju zastosowanego w nich materiału.
Jak odnowić meble kuchenne z okleiną?
W przypadku tego rodzaju mebli najczęstszą przyczyną brzydkiego wyglądu jest sama okleina, która odchodzi od frontów, boków lub rantów meblowych, ujawniając nieestetyczną sklejkę lub płytę MDF.
Okleina może być także zwyczajnie brudna – osadzają się na niej wszelkie tłuszcze oraz resztki oleju, a pewnie każdemu z nas zdarzyło się ją kiedyś pobrudzić jakimś sosem lub dipem do pizzy. Co możemy w takiej sytuacji zrobić i jak odnowić stare meble kuchenne z okleiny?
Zacznijmy od próby dokładnego wyczyszczenia ich – może okazać się, że dokładna renowacja nie będzie już potrzebna. Zacznijmy od domowych środków czystości oraz chemii kuchennej. Preparat nalejmy na ściereczkę i zacznijmy czyszczenie.
Jednak, jeśli środki czystości nie dadzą rady, to warto sięgnąć po ocet. Przy jego pomocy powinniśmy bez większych problemów pozbyć się tłuszczu oblepiającego nasze meble.
Problem pojawia się w przypadku, w którym po wyczyszczeniu okleiny dochodzimy do wniosku, że nadal wygląda ona paskudnie. Nie martw się jednak na zapas – mamy rozwiązanie nawet i na taki problem i zaraz pokażemy Ci, jak odnowić stare meble kuchenne.
Nasz pomysł? Malowanie. Nowa warstwa farby nie tylko odnowi, ale również pozwoli Ci całkowicie odmienić oblicze Twojego kuchennego wyposażenia. Pierwszym krokiem (po dokładnym wyczyszczeniu i odtłuszczeniu mebli) jest zmatowanie całej powierzchni, którą zamierzamy pomalować.
W tym celu pomoże nam papier ścierny. Wybierzmy wariant o średniej gradacji (od 140 do 200) – im większa gradacja, tym dokładniejszy efekt, ale i większy nakład pracy wymagany na jego osiągnięcie.
Zmatowione meble należy dokładnie odkurzyć i ponownie odtłuścić – najlepiej szmatką nasączoną benzyną ekstrakcyjną. Po wykonaniu tej czynności możemy przejść do malowania. Jeśli zależy Ci na czasie, to od razu zacznij malować barwnikiem w wybranym przez Ciebie kolorze. Natomiast, jeśli chcesz uzyskać najlepszy możliwy efekt, to konieczne będzie dodatkowe pomalowanie mebli farbą podkładową.
Przed rozpoczęciem malowania odkręćmy wszelkie klamki, a jeśli to możliwe, to również i zawiasy. Nie zapomnijmy również o zaklejeniu taśmą malarską zamków oraz innych elementów, których nie chcemy pobrudzić.
Farbę nakładamy równomiernie cienkimi warstwami na powierzchnię mebli, starając się nie pominąć żadnego miejsca. Następnie musimy odczekać kilka godzin (zgodnie z kartą stosowanego przez nas produktu), po czym przechodzimy do nakładania kolejnych warstw. Malowanie kończymy w momencie, w którym nasze meble uzyskają pożądany przez nas wygląd.
Jak odnowić meble kuchenne z płyty wiórowej?
Meble z płyty wiórowej cieszą się sporą popularnością – są praktyczne, wytrzymałe i estetyczne. Jednak i one raz na jakiś czas wymagają gruntownego odnowienia poprzez malowanie. Jak się zabrać za to zadanie?
Podobnie jak w przypadku mebli z okleiną zaczynamy od ich dokładnego wyczyszczenia – staramy się usunąć wszelkie plamy oraz przebarwienia, jednocześnie skrupulatnie odtłuszczając cały mebel.
Podobnie jak w przypadku mebli z okleiny, również będziemy musieli przetrzeć papierem ściernym całą malowaną powierzchnię. Zastosujmy papier o granulacji od 240 do 280 – pozwoli on odpowiednio przygotować powierzchnię i umożliwi dobre przyswajanie farby przez meble.
Po zakończeniu szlifowania musimy odpylić całą powierzchnię roboczą oraz odtłuścić. Tutaj również idealnie sprawdzi się szmatka oraz benzyna ekstrakcyjna. Starajmy się jak najdokładniej usunąć wszelkie resztki po papierze ściernym, ponieważ pozostawione paprochy zostaną „uwiecznione” pod nowym lakierem, psując cały efekt renowacji.
Gdy już meble zostaną oszlifowane oraz dokładnie wyczyszczone, będziemy mogli przejść do ich malowania. Tutaj również zalecamy użycie farby podkładowej – najlepiej takiej, która została stworzona do powierzchni drewnianych i drewnopochodnych. Odpowiednio dobrany środek nie będzie się łuszczył i zapewni dobry fundament dla kolejnych warstw lakieru.
Gdy farba podkładowa wyschnie, to możemy przejść do nakładania właściwego barwnika. Jeśli jednak zależy nam na czasie, to możemy rozważyć zastosowanie specjalnych emalii do drewna, które nie wymagają stosowania farb pokładowych.
Jak odnowić drewniane meble kuchenne?
Na sam koniec naszego poradnika zostawiliśmy zadanie wymagające najwięcej pracy, czyli renowację drewnianego wyposażenia. Drewno to materiał wymagający precyzji i cierpliwości, ale jednocześnie dający ogromną frajdę i wybaczający wiele błędów. Teraz podpowiemy Ci, jak odnowić meble kuchenne z drewna oraz jak zabezpieczyć je na długie lata.
Podobnie jak w przypadku innych rodzajów mebli zacznij od ich dokładnego wyczyszczenia i usuń warstwę kurzu oraz tłuszczu oblepiającego meble. Następnie możesz przejść do szlifowania całej powierzchni.
Polecamy użycie drobnoziarnistego papieru ściernego, zaczynając od granulacji 240, przez 320, a kończąc na 400. Zapewni nam to gładką i miłą w dotyku powierzchnię, która z łatwością będzie przyjmować bejcę lub lakier do drewna.
Szlifując meble, zachowajmy ostrożność i uważajmy, by niechcący nie narobić dołków, ponieważ mogą one być widoczne po nałożeniu finalnej warstwy lakieru.
Aby ułatwić sobie to zadanie, polecamy użycie szlifierki mimośrodowej lub oscylacyjnej. Zastosowanie takiego urządzenia pomoże w uzyskaniu idealnie równej warstwy drewna oraz znacząco przyśpieszy postęp prac.
Po zeszlifowaniu wierzchniej warstwy mebli możemy zacząć ich malowanie. W tym celu zalecamy zastosowanie bejcy lub lakierobejcy odpowiednio dobranej do rodzaju drewna, z którego zbudowane są nasze meble.
Barwnik nakładamy warstwami, przy pomocy pędzla, starając się robić to dokładnie i równomiernie. Czynność tę będziemy musieli powtórzyć dwu lub trzykrotnie malując do momentu uzyskania pożądanego przez nas odcienia mebli.
Odnawiając meble, nie zapomnij o ich mechanizmach
Wiesz już, jak odnowić meble kuchenne, dlatego teraz możemy przejść do kolejnego zagadnienia, jakim jest zadbanie o wszelkie zamontowane w nich mechanizmy. Przede wszystkim powinieneś naoliwić zawiasy, klamki lub inne podzespoły. Pomoże Ci w tym uniwersalny środek do smarowania w puszce.
Korzystając z okazji, możesz również wyregulować zawiasy przy pomocy śrubokrętów. Taka regulacja odbywa się najczęściej poprzez odkręcanie lub dokręcanie śrubek znajdujących się w środku zawiasów.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu! Oprócz tego tekstu, przygotowaliśmy również poradnik dotyczący odnawiania mebli z epoki PRL. Zapraszamy do zapoznania się z nim!
Jak odnowić stare meble z PRLu (i nie tylko!) - Konkretne porady
To wszystko – Twoje meble wyglądają i działają jak nowe!