Jak układać płyty tarasowe na betonie, na sucho?
Jeżeli zastanawiasz się jak układać płyty tarasowe na sucho lub na betonie, to trafiłeś w dobre miejsce.
W dzisiejszym artykule przeprowadzimy Cię krok po kroku po całym procesie kładzenia płyt tarasowych na betonie lub sucho, wspominając przy tym o najważniejszych błędach. Całość podaliśmy w prosty i zrozumiały sposób, nawet dla nowicjusza.
Zapraszamy do czytania!
Jak kłaść płyty tarasowe na betonie i na sucho?
Chcesz, by Twój taras był odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, jednocześnie zachowując estetyczny wygląd?
Wybierz płyty tarasowe wykonane z betonu, ceramiki lub gresu! To jednak nie wszystko – ich układanie jest na tyle proste, że z zadaniem tym poradzi sobie praktycznie każdy majsterkowicz. Czytając dzisiejszy artykuł, dowiesz się, jak położyć płyty tarasowe zarówno na posadzkach betonowych jak i metodą suchą.
Co to są płyty tarasowe?
Płyty tarasowe przypominają nieco połączenie klasycznych płyt chodnikowych z płytkami ceramicznymi. Pozwala to połączyć mocne strony obu powyższych materiałów – płyty tarasowe z jednej strony są niezwykle wytrzymałe mechanicznie, oferując jednocześnie bardzo estetyczne wzory pozwalające dopasować je do praktycznie każdej aranżacji posesji.
Ich grubość sięga kilku centymetrów, dzięki czemu idealnie sprawdzają się do stosowania na zewnątrz. Należy jednak pamiętać, że nawet płyty tarasowe posiadają różne poziomy wytrzymałości – niektóre z nich można układać tylko w miejscach, po których odbywa się wyłącznie ruch pieszy.
Z czego wykonuje się płyty tarasowe?
Płyty tarasowe powstają z wielu różnych materiałów. Najpopularniejsze i zarazem najtańsze są płyty wykonane z betonu. Sprzedawane są głównie w odcieniach szarości, przez co oferują mocno stonowaną paletę kolorystyczną.
Drugim popularnym rodzajem są płyty tarasowe wyprodukowane na bazie gresu, czyli mieszaniny pisaku kwarcowego, szamotu oraz gliny. Są bardzo wytrzymałe mechanicznie, nisko nasiąkliwe i całkowicie mrozoodporne. Oferują także wysoką przyczepność, ułatwiając tym samym poruszanie się po nich w okresie jesienno-zimowym.
Ostatnim rodzajem są ceramiczne płyty tarasowe. W dużym uproszczeniu są to dużo grubsze płytki ceramiczne, znane z wnętrz naszych domów. Ich grubość przekracza zazwyczaj 2 centymetry, dzięki czemu są znacznie wytrzymalsze od tradycyjnych kafelków. Oferują one najbogatszą paletę kolorystyczną – od stonowanych kamiennych odcieni, przez naturalne barwy, a kończąc na piaskowej tonacji.
Zalety tarasu wykończonego płytami
Taras to naturalne przedłużenie Twojego salonu, które pozwala optycznie go przedłużyć i sprawić, by stał się bardziej praktyczny. To właśnie dlatego wielu architektów poleca płyty tarasowe – możesz na nich bez obaw rozstawić swoją domową siłownię, zorganizować przyjęcie lub rozpalić sobotniego grilla. Jeśli się pobrudzą, to wystarczy zmyć je mopem lub myjką ciśnieniową.
Płyty tarasowe można również stosować do wykańczania ogrodowych ścieżek lub schodów. Są zdecydowanie ładniejsze niż tradycyjne kostki brukowe, a ich gładka powierzchnia ułatwia chodzenie po nich.
Należy również wspomnieć o kolejnej zalecie płyt tarasowych, czyli niskiej trudności montażu. Dotyczy to szczególnie tak zwanej metody suchej, czyli układania materiału bez wcześniejszego wykonywania wylewki oraz warstw hyrdoizolacyjnych. Nie wierzysz? Zaraz sam dowiesz się, jak się kładzie płyty tarasowe!
Jak układać płyty tarasowe na sucho
Przejdźmy teraz do części, która pewnie najbardziej Cię interesuje, czyli tego, jak kłaść płyty tarasowe. Przebieg całej czynności jest bardzo podobny do układania kostki brukowej, którą w przeszłości opisaliśmy na łamach naszego bloga. Istnieje między nimi jednak kilka różnic, tak więc poniżej dokładnie przyjrzyjmy się, jak układać płyty tarasowe.
Metoda sucha polega na układaniu płyt tarasowych bezpośrednio na gruncie. Należy go jednak odpowiednio przygotować, by płyty dobrze się ułożyły i nie „pracowały” podczas ich późniejszej eksploatacji.
Zacząć powinieneś od dokładnego wytyczenia całej powierzchni, na której zostanie zlokalizowany taras. Ułatwi Ci to późniejsze prace ziemne oraz pozwoli Ci wyliczyć ilość materiału, w który będziesz musiał się zaopatrzyć. Gdy już będziesz miał wszystko gotowe, możliwe stanie się przejście do kolejnego kroku, czyli wybrania nadmiaru ziemi.
Wykop powinien mieć około 30 centymetrów, zachowując jednocześnie delikatny spadek wynoszący około 2%. Pozwoli to na bieżąco odprowadzać nadmiar wody oraz ochroni Cię przed obladzaniem się płyt w okresie zimowym.
A jak wyliczyć odpowiedni spadek bez konieczności zakupu drogiego kątomierza elektronicznego? Do tego zadania wystarczą Ci dwa zaostrzone drewienka lub kawałki drutu zbrojeniowego, sznurek murarski, miara oraz poziomnica. Paliki wbij na przeciwnych końcach wykopu i rozciągnij pomiędzy nimi sznurek, dbając, by został jak najlepiej wypoziomowany.
Następnie delikatnie go obniż w stronę spadku i przyłóż do niego poziomnicę. Spadek w wysokości 2% oznacza, że na jednym metrze sznurka jeden z jego końców powinien być 2 centymetry niżej od drugiego. W praktyce wystarczy, byś do rozciągniętej linki przyłożył poziomnicę – jeśli ma ona 50 centymetrów szerokości, to po jej wypoziomowaniu jeden z jej końców powinien być 1cm powyżej poziomu linki.
Gdy już Twój wykop osiągnie założony spadek, to będziesz mógł przejść do wykonania obrzegowania. W większości przypadków taras nie jest bezpośrednio narażony na występowanie dużych obciążeń, dlatego też wystarczy wykonać obrzeże trawnikowe, bez konieczności wkopywania betonowych krawężników.
Po wykonaniu obrzegowania będziesz mógł przejść do wypełnienia powierzchni wykopu podbudową. Wykonaj je z drobnego kruszywa, usypanego na wysokość około 20 centymetrów. Powinno ono zostać równomiernie rozgarnięte na całej powierzchni i odpowiednio zagęszczone. Pamiętaj też, by podczas wykonywania tego kroku „nie zgubić” założonego wcześniej spadku.
Następnie możesz zabrać się za wykonanie podsypki piaskowej lub piaskowo cementowej. Powinna mieć ona wysokość kilku centymetrów – sporo zależy tutaj od grubości zakupionych przez Ciebie płyt tarasowych. Podsypkę równomiernie rozgarnij, zachowując jednocześnie planowany spadek, ale nie ubijaj jej – osiądzie ona samoczynnie pod ciężarem montowanych płyt tarasowych.
Po wykonaniu podsypki możesz przejść do układania materiału. Jak układać płyty tarasowe? Przede wszystkim pamiętaj o zachowaniu kilkumilimetrowych odstępów na fugi. Nadadzą one uroku posadzce oraz zapewnią jej wytrzymałość. Układaj na płasko i delikatnie dobijaj gumowym młotkiem, ciągle przestrzegając, by zachowany został odpowiedni spadek.
Ostatnim krokiem jest samo fugowanie – możesz w tym celu użyć zwykłego drobnoziarnistego piasku. Zmocz płyty wodą oraz zacznij wcierać piasek w szczeliny pomiędzy płytkami. Gdy już wszystkie szpary zostaną wypełnione, to nadmiar fugi możesz zwyczajnie zmieść lub spłukać poza powierzchnię tarasu.
Jak układać płyty tarasowe na betonie
A co, jeśli już masz wybetonowaną powierzchnię wokół domu? Skuwanie jej byłoby stratą czasu i zbędnym wysiłkiem. Zatem jak ułożyć płyty tarasowe na betonie? Przede wszystkim upewnij się, że jest ona odpowiednio wytrzymała. Powinna być wykonana z dobrej jakości betonu i mieć co najmniej 20 centymetrów wysokości.
Samo układanie płyt przebiega bardzo podobnie do kafelkowania, z tym że zamiast zwykłego kleju do ceramiki niezbędne jest zastosowanie elastycznej i całkowicie mrozoodpornej zaprawy klejącej.
Nakładając ją na wylewkę nie powinieneś jej żałować – wysokość warstwy kleju może dochodzić nawet do 1 centymetra. Pamiętaj tylko, by zachować odpowiedni spadek.
Ostatnim krokiem do wykonania w metodzie „mokrej” jest fugowanie. Tutaj zdecydowanie polecane są mrozoodoporne fugi żywiczne lub epoksydowe. Fugę wprowadzaj w sposób zdecydowany, wciskając ją w szczeliny pomiędzy płytami. Gdy już wszystkie szpary zostaną całkowicie wypełnione, dokładnie umyj całą powierzchnię tarasu.
apraszamy do przeczytania naszego innego artykułu w którym opisaliśmy jak zrobić taras z płyt osb
Link do artykułu: https://www.maldrew.com.pl/blog/taras-z-plyty-osb
Dziękujemy za przeczytanie i życzymy wszystkiego dobrego!