Jak uszczelnić okno na zimę - plastikowe, drewniane i każde inne!
Wraz ze spadkiem temperatury objawiają się wszelkie niedociągnięcia związane z izolacją naszego mieszkania. Problemy te najczęściej dotyczą powierzchni okiennych, które z różnych przyczyn zaczynają być nieszczelne.
W większości przypadków powstałe mankamenty można własnoręcznie naprawić przy pomocy paru prostych patentów. Dlatego też dzisiaj podpowiemy Ci, czym uszczelnić okna oraz jak kompleksowo zabrać się do tego zadania.
Z dzisiejszego artykułu dowiesz się:
- Po co uszczelniać okna,
- Jak uszczelnić okno ze względu na materiał (drewniane, plastikowe),
- Jak uszczelnić stare okna,
- Czym uszczelnić okno
Dzięki dzisiejszemu artykułowi dowiesz się jak zachować więcej ciepła w domu, a wiec jak pozbyć się mostków termicznych. Zachęcamy do przeczytania artykułu o mostkach termicznych.
Po co uszczelniać okna?
Nieszczelne okna przyczyniają się do znacznego wychłodzenia całego budynku. Straty ciepła mogą być naprawdę ogromne – eksperci uważają, że nawet 1/3 energii termicznej może uciekać przez nieszczelności!
Jeśli nie chcesz mieszkać w zimnym domu, to bezpośrednio odbije się to na Twoich rachunkach za ogrzewanie.
Uszczelnianie okien pomaga również zachować budynek w dobrym stanie technicznym. Przez pozornie małe nieszczelności może przedostawać się wilgoć, a to w konsekwencji będzie powodować powstawanie pleśni lub innych szkodliwych dla zdrowia grzybów.
Kolejnym problemem może okazać się drobny, zacinający śnieg. W skrajnych przypadkach podczas dużych wahań temperatury może dostać się do okiennej framugi, w której stopnieje, a następnie ponownie zamarznie, rozsadzając przy tym okno i jeszcze bardziej powiększając nieszczelność.
Nieszczelne okna będą także słabo tłumić wszelkie hałasy. Jest to szczególnie uciążliwe w ruchliwych miejscach oraz domostwach położonych blisko drogi. Uszczelnienie okien pomoże wyeliminować niepożądane hałasy i zapewni Ci ciszę i spokój.
Uszczelnione okna przydadzą się również podczas okresu grzewczego. Jeśli Twoi sąsiedzi do ogrzewania swoich domów wykorzystują stare piece lub palą w nich śmieciami, to z pewnością docenisz możliwość szczelnego zamknięcia okien i odizolowania się od dymu.
Uszczelnianie okien w zależności od materiału wykonania
Istnieje kilka uniwersalnych metod walki z wszelkimi nieszczelnościami w oknach. Z większością z nich poradzi sobie każda osoba, która posiada w sobie nawet najmniejszy pierwiastek majsterkowicza.
Pamiętaj jednak, że uszczelnianie okien mocno różni się w zależności od ich typu oraz materiałów, z jakich zostały one wykonane. Dlatego też w dalszej części tego poradnika podpowiemy Ci, jak uszczelnić okna każdego rodzaju!
Uszczelnianie plastikowych okien
Współczesne okna fasadowe wykonane w technologii PCV i PVC pasują do niemal każdej stylizacji, zapewniając przy tym doskonały komfort termiczny. Niestety, nawet i ten rodzaj okien jest narażony na powstawanie nieszczelności.
Głównym winowajcą zazwyczaj są psujące się uszczelki, ale problemów może przysporzyć również sam mechanizm zamykania skrzydła okiennego.
Czynnością, od której powinnyśmy zacząć, jest dokładny przegląd całego okna. W pierwszej kolejności powinniśmy skrupulatnie przejrzeć i ocenić stan techniczny okiennych uszczelek. Jeśli są one sparciałe lub popękane, to niezbędna będzie ich całkowita wymiana na nowe.
Korzystając z okazji, można je również umyć przy pomocy zwykłego płynu do mycia naczyń oraz zakonserwować specjalnym środkiem do uszczelek.
Jeśli to nie pomoże, to potrzebne będą bardziej radykalne kroki. Uszczelnianie okien plastikowych na ogół odbywa się poprzez regulację mechanizmu ich zamykania.
W szczególności dotyczy to docisku odpowiadającego za doleganie okna do ościeżnicy. Regulacja odbywa się przy pomocy specjalnych śrub usytuowanych w środku skrzydła okiennego.
Sam proces ustawiania odpowiedniego docisku jest stosunkowo prosty, a do jego regulacji w zależności od modelu okna potrzebne nam będą: śrubokręt krzyżakowy, klucz płaski lub w niektórych przypadkach klucz imbusowy.
Regulacji może wymagać również zachodzenie skrzydła okiennego na ościeżnicę. Ważne jest, by okno zostało wyregulowane w taki sposób, aby żadna jego część nie ocierała się o pozostałe elementy konstrukcyjne okna.
Uszczelnianie drewnianych okien
Drewniane okiennice pięknie wyglądają i nadają domostwu niepowtarzalny charakter. Niestety, drewno jest wyjątkowo podatne na niekorzystne warunki atmosferyczne, które z czasem osłabiają jego strukturę, powodując tym samym powstawanie nieszczelności.
Uszczelnianie drewnianych okien najczęściej wymaga kompleksowego podejścia, a w niektórych przypadkach nawet całkowitej renowacji.
Podobnie jak w przypadku okien plastikowych czynnością, od której powinniśmy zacząć, jest sprawdzenie stanu uszczelek, a w przypadku znalezienia jakichś problemów ich całkowita wymiana.
Musimy również przyjrzeć się mechanizmowi odpowiadającemu za docisk okna do ościeżnicy i w razie potrzeby go wyregulować.
Często nieszczelności pojawiają się między szybą a samą okiennicą. Do ich usunięcia niezbędne będzie zastosowanie specjalnego środka uszczelniającego na bazie silikonu.
Nakładamy go przy pomocy standardowego wyciskacza do tub, a jego nadmiar na bieżąco usuwamy. Po zaschnięciu preparat staje się całkowicie przeźroczysty, niwelując wszelkie nieszczelności.
Więcej problemu przysporzy nam uszczelnianie starych okien drewnianych.
Wieloletnia ekspozycja na promieniowanie słoneczne oraz wilgoć mogły doprowadzić do ich wypaczenia oraz pojawienia się ubytków. W takim wypadku niezbędne może okazać się całkowite zdemontowanie okien oraz przeprowadzenie dokładnej ich renowacji.
Uszczelnianie starych okien
Zdecydowanie najczęstszym winowajcą wszelkich nieszczelności są systemy okienne starego typu. Nowoczesne plastikowe okna wykonane są z materiałów cechujących się bardzo niską termoprzepuszczalnością, która w połączeniu z precyzyjnymi metodami produkcyjnymi pozwala osiągnąć wysoką szczelność.
Niestety, tego samego nie można powiedzieć o starych lub zabytkowych oknach. W ich przypadku tolerancja błędu od początku zakładała pewną nieszczelność, a lata eksploatacji doprowadziły do jeszcze większego wypaczenia materiałów.
Zatem czym uszczelnić stare okna? Za nieszczelności najczęściej odpowiadają szczeliny pomiędzy szybą a ramą okienną. W zależności od powagi sytuacji można do tego użyć silikonów oraz specjalnych uszczelniaczy opartych o polimery.
Natomiast, jeśli nieszczelność występuje pomiędzy ościeżnicą a ścianą, to w jej uszczelnieniu pomocne mogą okazać się różnego rodzaju pianki izolacyjne. Pamiętajmy też o wymianie uszczelek na nowe, gdyż to w dużej mierze od nich zależy szczelność okna.
Niestety, w przypadku znaczących nieszczelności starych okien, konieczna może okazać się ich kompletna renowacja lub całkowita wymiana. Wiąże się to z poniesieniem znaczących wydatków, ale tak naprawdę taka inwestycja szybko zwróci się w postaci pieniędzy, które zaoszczędzimy na ogrzewaniu domu.
Uszczelnianie okien - czym najlepiej?
Tak naprawdę nie ma jednego uniwersalnego środka do niwelowania okiennych nieszczelności, ponieważ jego dobór zależy przede wszystkim od występujących problemów.
Zatem jak skutecznie uszczelnić okna? Poniżej przyjrzymy się wszystkim najpopularniejszym rozwiązaniom dostępnym na rynku.
Silikon
Jeśli nieszczelności występują pomiędzy szybą a ramą okienną, to powinieneś postawić na silikony. To samo tyczy się parapetu. Uszczelnianie okien przy pomocy silikonu jest stosunkowo proste, ale wymaga zachowania precyzji, gdyż wszelkie nadmiary preparatu po zaschnięciu ciężko będzie usunąć.
Silikon stosowany jest głównie do wewnętrznego uszczelniania okien, a przed jego aplikacją niezbędne jest dokładne oczyszczenie oraz całkowite odtłuszczenie powierzchni, na które będzie on nakładany.
Przewiewy pojawiają się najczęściej w okolicach ościeżnicy, parapetu oraz ramy okna. Korygując je, staraj się wyciskać równomierną dawkę silikonu, jednocześnie płynnie przesuwając dyszę aplikatora po uszczelnianej powierzchni.
Wyciśnięty silikon można od razu wygładzać palcem zmoczonym w wodzie z dodatkiem zwykłego płynu do mycia naczyń.
Silikonem możemy również uszczelniać okna od środka. Jest to szczególnie przydatne, jeśli z jakiegoś powodu konieczne będzie przestawienie zaczepów okiennych lub innych elementów okucia okiennego.
Pianka
Uszczelnianie okien pianką to bardzo dobra metoda na niwelowanie dużych nieszczelności. Najczęściej stosowane są do uszczelniania powierzchni, w których ościeżnica styka się z murami budynku.
Aplikując piankę, należy pamiętać o jej znacznym rozprężaniu się, dlatego też starajmy się nie przesadzić z nakładaną ilością. Sam preparat zastyga w ciągu kilkudziesięciu minut, a po jego całkowitym stwardnieniu nadmiar możemy usunąć przy pomocy nożyka do tapet lub innego ostrego narzędzia.
Jesteśmy przekonani że pianka fischer spełni twoje wymagania.
Akryl
Akryle posiadają właściwości podobne do silikonu, ale mają nad nimi znaczącą przewagę, jaką jest możliwość zamalowania ich. Klasyczne silikony nie wchłaniają w siebie farby, co utrudnia dopasowanie ich odcienia do aranżacji danego pomieszczenia.
Akryl doskonale znosi ekspozycję na promieniowanie ultrafioletowe. Można go również stosować do uszczelniania okien drewnianych. Uszczelnianie okien akrylem wygląda podobnie do pracy z silikonem.
Akryl również nakładany jest przy pomocy wyciskacza do tub. Podobnie też można go wygładzać palcem zamoczonym w wodzie z płynem do mycia naczyń.
Folia bąbelkowa
Jeśli dotknął Cię problem naprawdę poważnych nieszczelności i zawiodły Cię wszystkie inne sposoby, to możesz wykonać prowizoryczną izolację z folii bąbelkowej. Patent ten zalecany jest tylko w sytuacji, kiedy Twoje okna są całkowicie nieszczelne, a jednocześnie nie możesz sobie obecnie pozwolić na ich wymianę.
Uszczelnianie okien folią bąbelkową polega na naklejeniu jej odpowiednio dużego fragmentu na wszelkie nieszczelne elementy, przez które dostaje się zimno. Folię możemy mocować klejem na gorąco lub taśmą izolacyjną.
Uszczelnianie okien od wewnątrz i zewnątrz
Uszczelnianie okien znacząco różni się w zależności od tego, w którym miejscu występuje nieszczelność. Najważniejszymi parametrami, na które musisz zwrócić uwagę są: odporność na wahania temperatur (w szczególności na niskie temperatury) oraz odporność na stałe działanie wilgoci.
W przypadku występowania dużych mostków termicznych powinniśmy zdecydować się na piankę poliuretanową. Preparaty tego rodzaju nadają się do stosowania zarówno na zewnątrz budynku, jak i w jego środku.
Jeśli zależy nam na precyzyjnym uszczelnieniu okien, musimy podejść do zadania bardziej rozważnie. Tutaj najlepiej sprawdzą się środki oparte o akryl lub silikon.
Pamiętajmy natomiast, żeby jeszcze przed zakupem upewnić się, czy nadają się one do stałej ekspozycji na wilgoć. Szczególnie dotyczy to akrylu, który sam w sobie kiepsko sprawdza się w bezpośrednim kontakcie z wodą.
Na rynku można jednak spotkać preparaty o podwyższonej odporności, które doskonale sprawdzą się w przypadku zastosowań zewnętrznych.
Mam nadzieje że nasz artykuł okazał się dla ciebie pomocny. Zachęcamy do wejścia na nasz sklep internetowy, w celu znalezienia wszystkich potrzebnych produktów. W prawym górnym rogu znajduje się guzik, który Cię tam przeniesie.
Zobacz też nasz inny wpis: Nie Kupuj Wełny Mineralnej Przed Przeczytaniem Tego Artykułu W którym doradzamy, na co zwrócić uwagę podczas kupowania wełny mineralnej!
Pozdrawiamy!