Jak zamontować rynny? Najważniejsze informacje i porady!
Zastanawiasz się jak zamontować rynny w domu? W takim razie nasz poradnik będzie dla ciebie przydatny. Przeprowadzimy Cię przez ten proces krok po kroku oraz wspomnimy o najważniejszych zagadnieniach. Wiedzę staraliśmy się przekazać w jak najbardziej zrozumiały sposób.
W artykule poruszamy kwestie takie jak:
- jak zamontować rynny,
-
montaż rynny spustowej,
- montaż rynny pcv,
- i więcej!
Zapraszamy do czytania!
Jak zamontować rynny?
System rynnowy to cichy i często niedoceniany bohater naszego domu. Odpowiada on za sprawne odprowadzanie wody z dachu budynku oraz kierowanie jej do wyznaczonego miejsca odpływu.
Dzięki temu ściany naszych domostw pozostają suche, a fundamentom nie grodzi podmakanie. Dlatego też dzisiaj przyjrzymy się temu, jak zamontować rynny, by dobrze spełniały swoją rolę.
Zacznij od zaprojektowania całego systemu rynien i nie zapomnij o zachowaniu dylatacji
Zanim przejdziemy to tego, jak zamontować rynny na dachu, ważne jest poruszenie nieco innego zagadnienia – to, jak dobrze będą działać rynny, zależy nie tylko od jakości ich montażu, ale również przemyślenia samego projektu.
Pierwszą i zarazem najważniejszą kwestią jest zachowanie odpowiedniej dylatacji pomiędzy poszczególnymi elementami systemu. Rynna, niezależnie od tego, czy jest wykonana z tworzyw sztucznych, czy metali, podlega prawom fizyki, czyli wraz ze zmianą temperatury zmniejsza lub zwiększa swoją długość.
Zmiany te są nieznaczne, ale brak dylatacji spowoduje wypaczanie się i uszkadzanie rynien, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do całkowitego oberwania się rynny. Montaż z zachowaniem dylatacji przebiega różnie i zależy głównie od zaleceń producenta, dlatego też poświęćmy nieco czasu na zapoznanie się z dokumentacją techniczną dołączoną do zakupionych rynien.
System rynnowy musi także zachować odpowiedni spadek – najczęściej jest to między 0,5% a 2% (czyli od 0,5mm do 2cm spadku na 1 metr rynny). Pozwoli to na swobodne odprowadzanie wody z całej powierzchni dachu. Spadek możemy wyznaczać przy pomocy miary, sznurka murarskiego oraz poziomnicy lub korzystając ze specjalnego kątomierza elektronicznego.
Wyznacz prawidłowe położenie rynny oraz leja spustowego
Równie ważny jest montaż rynny spustowej oraz leja spustowego, czyli odpowiednio elementu odpowiedzialnego za odprowadzanie wody w pionie oraz elementu odbierającego wodę z rynien poziomych.
Położenie leja spustowego jest szczególnie ważne, gdyż to właśnie do nich prowadzić muszą wszystkie skosy – jest to najniższy punkt całej instalacji. Warto również pamiętać, by lej spustowy zlokalizować z dala od drzew, ponieważ w przeciwnym wypadku będzie on stale zapychany przez spadające liście.
Jeśli jednak jest to niemożliwe, to warto zaopatrzyć się w specjalne kratki ochronne, które ułatwią oczyszczanie rynien.
Rozplanuj i odmierz miejsca na uchwyty
Montaż rynny metalowej oraz tej wykonanej z tworzyw sztucznych wymaga prawidłowego zaprojektowania uchwytów. Haki powinny znajdować się w równych odstępach od siebie – zazwyczaj jest to około 40 – 50 centymetrów.
Zasadniczo, czym mniejsza odległość pomiędzy poszczególnymi uchwytami, tym większa jest ich wytrzymałość. Dlatego też gęstsze montowanie haków może być dobrym pomysłem w miejscach szczególnie narażonych na duże opady śniegu.
Tutaj również dobrym pomysłem jest sprawdzenie w dokumentacji technicznej, jakie odległości montażowe przewidział producent danego systemu.
Pamiętajmy także, by haki rynnowe znajdowały się w odległości maksymalnie 15 centymetrów od odpływów oraz narożników – są to miejsca narażone na największe obciążenia mechaniczne.
Uchwyty na rynny muszą zostać zamontowane zgodnie z zaplanowanymi wcześniej spadkami. Na tym etapie kluczowa staje się precyzja – źle wyznaczone spadki w przyszłości zemszczą się na nas miejscami, w których wiecznie gromadzi się woda.
Dlatego też podczas wykonywania otworów montażowych na haki nie śpieszmy się – lepiej sprawdzić dwa razy niż potem kombinować i naprawiać.
Jak zamontować haki pod rynny?
Uchwyty przykręcamy wkrętami do łat okapowych. W tym celu przyda nam się poręczna wiertarko-wkrętarka akumulatorowa, która znacząco przyśpieszy pracę. Zacznijmy od zamocowania skrajnych haków, co ułatwi nam zachowanie odpowiedniego spadku do leja spustowego.
Ważna jest wysokość rynien
Efektywność instalowanego systemu zależeć będzie także od wysokości, na jakiej zostaną założone rynny. Montaż rynien w zbyt małej odległości od okapu będzie narażał ją na uderzenia śniegu, który samoczynnie zsuwa się z dachu podczas wiosennych odwilży. Jest to szczególnie ważne w przepadku stromych dachów.
Prawidłowo zamontowana rynna powinna wystawać poza okap połową swojej długości. Ważne jest jednak, aby jej zewnętrzna krawędź nie pokrywała się z linią przedłużającą dach, tylko była pod nią nieznacznie schowana.
Taką linię przedłużającą możemy wyznaczyć poprzez równe przyłożenie miary zwijanej do płaszczyzny dachu i przeciągnięcie jej nad przyszłym miejscem, w którym będzie zamocowana rynna.
Jeśli zainteresowałeś się tematem montażu rynien, serdecznie zapraszamy do przeczytania naszego artykułu poruszającego kwestię wyboru między blachodachówką a dachówką. W artykule poznasz różnice pomiędzy tymi materiałami.
Kliknij tutaj, aby przejść do tekstu: https://www.maldrew.com.pl/blog/dachowka-czy-blachodachowka-co-wybrac
Z wielką przyjemnością zapraszamy również do odwiedzenia naszej internetowej hurtowni budowlanej, gdzie znajdziesz mnóstwo przydatnych produktów do projektów budowlanych, jak i do montażu rynien.
W naszej ofercie znajdziesz bogaty wybór materiałów budowlanych, które pomogą Ci w realizacji różnorodnych projektów. Oferujemy wysokiej jakości izolacje, materiały wykończeniowe, narzędzia budowlane, chemię budowlaną oraz wiele innych produktów, które spełnią Twoje potrzeby.