Jak zrobić rusztowanie?
Co to rusztowanie i jak je rozłożyć? Jak zrobić to na klatce schodowej albo dachu? To jedne z wielu praktycznych pytań, które padają w związku z koniecznością samodzielnego wykonania takiej konstrukcji.
Przedstawiamy swoiste kompendium wiedzy na ten temat – odpowiadamy w nim na najczęściej zadawane pytania przez majsterkowiczów, którzy zamierzają samemu wykonać prace budowlano-remontowe, np. elewacyjne. Dzięki poradnikowi Mal-Drew dowiesz się, jak zrobić rusztowanie, które ułatwia pracę i zapewnia bezpieczeństwo.
Co to rusztowanie?
Aby odpowiedzieć na pytanie, co to znaczy rusztowanie, najprościej można stwierdzić, że to konstrukcja o tymczasowym charakterze, której przeznaczeniem jest umożliwienie prowadzenia prac na wysokościach. Rusztowanie elewacyjne jest niezbędne np. do wykonywania termoizolacji wielopiętrowych budynków czy podczas budowy nieruchomości piętrowej.
Rusztowania stawia się po to, aby swobodnie i bezpiecznie prowadzić prace na wysokościach – nawet kilku pięter. Zamiast wspinania się na ogromne drabiny albo prace na linach wystarczy wykonać odpowiednią konstrukcję, żeby za pomocą wewnętrznych drabin przechodzić między poziomami. Dostatecznie dużo miejsca na pomostach pozwala na malowanie, ocieplanie, tynkowanie czy jeszcze inne działania wymagające stabilności, komfortu i bezpieczeństwa.
Technicznie rzecz biorąc, rusztowanie jest bardzo prostą konstrukcją, która składa się ze słupów pionowych i poziomych łączonych pomostami. Choć przez lata (a nawet wieki) przydawała się wiedza, jak zrobić rusztowanie drewniane, dziś stosuje się przede wszystkim metalowe elementy, które zapewniają niezbędną solidność i stabilność.
Zanim przejdziemy do kwestii, jak samodzielnie złożyć rusztowanie elewacyjne czy na klatce schodowej, przedstawmy poszczególne rodzaje konstrukcji, które mają zastosowanie w pracach budowlanych i remontowych.
Co to jest rusztowanie warszawskie?
Rusztowanie warszawskie cieszy się bardzo dużą popularnością wśród budowlańców, tynkarzy czy konserwatorów zabytków.
Ten system wyróżnia zastosowanie małych elementów, stąd istnieje możliwość rozstawienia „Warszawy” zarówno na zewnątrz budynku, jak i w środku, np. na klatce schodowej czy w wysokim korytarzu.
Rusztowanie warszawskie składa się z modułów. Wszystkie moduły powstają poprzez łączenie dwóch pionowych rur dwiema cieńszymi. Czopowe mocowania nie wymagają stosowania śrub, dlatego proces montażu przebiega błyskawicznie i jest bardzo intuicyjny.
Wyższe rusztowania typu warszawskiego wymagają przekątnych elementów zwiększających stabilność i wytrzymałość konstrukcji.
Co to jest rusztowanie rurowo-złączkowe?
Fachowcy cenią też rusztowania rurowo-złączkowe, których wykonanie jest nieco bardziej czasochłonne, ale za to sama konstrukcja nadaje się do prowadzenia niemalże wszystkich prac na wysokościach.
Rusztowania tego typu składają się ze:
- stalowych rur,
- złączy krzyżowych, obrotowych lub wzdłużnych,
- płyt pomostowych,
- podstawy,
- desek bortnicowych,
- drabinek przystawnych.
Co to jest rusztowanie ramowe?
Rusztowanie ramowe, zgodnie z nazwą, powstaje poprzez połączenie płaskich, prefabrykowanych ram. Stabilność takiej konstrukcji jest zasługa nie tylko pomostów, ale również stężeń, które mocuje się uchwytami sworzniowo-zapadkowymi. Cała koncepcja zakłada prostotę montażu i demontażu, a także możliwość elastycznego wykorzystania – np. dzięki ewentualnym zmianom szerokości pomostów wraz z rozwojem prowadzonych prac.
Co to jest rusztowanie przejezdne?
Montaż rusztowania przejezdnego jest podobny do wariantu warszawskiego, a więc nie wymaga stosowania żadnych narzędzi. Konstrukcja ma być mobilna, wieżowa, z kółkami i pomostem. Zastosowanie lekkiego aluminium sprzyja transportowi i częstej zmianie ustawienia odpowiednio do specyfiki prowadzonych robót.
Co to jest rusztowanie systemowe?
Rusztowanie systemowe można nazywać modułowym, bo rygle i stężenia znajdują się w regularnych odstępach. I choć ustawianie takiej konstrukcji okazuje się czasochłonne, dużym atutem jest możliwość jej elastycznego dopasowania np. do nietypowej bryły budynku lub trudno dostępnych wnętrz.
Jak ustawić rusztowanie – wymogi formalne
Jeśli świadczysz usługi budowlano-remontowe czy np. prowadzisz firmę oczyszczającą elewacje budynków, potrzebujesz profesjonalnego rusztowania, które jest montowane przez wykwalifikowanych specjalistów i odbiera je nadzór techniczny. Na budowach umieszcza się rusztowanie w dzienniku.
Należy również zabezpieczać przechodniów, np. gdy rusztowanie jest ustawione przy ulicy. Szczegółowych wytycznych i przepisów należy szukać w takich dokumentach jak:
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy,
- Ustawa z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy,
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych.
Mamy jednak przekonanie, że skoro czytasz artykuł zatytułowany „Jak zrobić rusztowanie?”, interesuje Cię bardziej samodzielne wykonanie konstrukcji, która ułatwi prace na wysokościach np. przy własnym domu jednorodzinnym czy na działce. Jak je ustawić? Jakich narzędzi potrzeba? O tym wszystkim przeczytasz w dalszej części artykułu.
Jak zrobić rusztowanie? Najważniejsze założenia
Chcesz wiedzieć, jak samemu zrobić rusztowanie? Punktem wyjścia musi być określenie zakresu planowanych prac i dobór odpowiedniego rodzaju konstrukcji. Standardowe wersje elewacyjne wymaga np. kotew, które mocuje się do ścian budynku.
Rozwiązanie typu stojakowego nadaje się do prac zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. W niższych budynkach z powodzeniem można wykorzystać opisane już rusztowanie kolumnowe nazywane warszawskim. Jak złożyć rusztowanie aluminiowe, stalowe lub drewniane? To zależy nie tyle od materiału wykonania, ile bardziej od metod montażu.
Aby zrobić rusztowanie warszawskie, nie potrzeba nawet podstawowych narzędzi, bo zamiast śrub łączenie jest czopowe.
Załóżmy jednak, że stawiasz standardowe rusztowanie z elementów, które bez problemu zamówisz w hurtowni internetowej Mal-Drew. Przy okazji zakupów dobrze jest zaopatrzyć się w:
- solidny młotek, który przydaje się do zbijania łączonych elementów,
- kotwy, które stosuje się do montażu ze ścianami budynków na większych wysokościach,
- klucze nasadkowe i płaskie do montażu kotew lub pomniejszych elementów,
- długą poziomicę, którą łatwo sprawdzić pion i poziom rusztowania,
- elementy ubioru ochronnego – kask, okulary, rękawice czy uprząż (na wysokościach), nawet jeśli nie obowiązuje Cię kontrola BHP, należy dla własnego bezpieczeństwa zadbać o każdy detal prac.
Dowiedz się więcej na temat pracy na rusztowaniu i związanych z nią zasad BHP, odwiedzając nasz artykuł:
https://www.maldrew.com.pl/blog/praca-na-rusztowaniu-a-bhp
W artykule znajdziesz szczegółowe informacje i praktyczne porady dotyczące bezpiecznej pracy na rusztowaniu oraz zapewnienia odpowiednich warunków BHP
Odpowiedź na pytanie jak zrobić rusztowanie na klatce schodowej czy rusztowanie elewacyjne jest w gruncie rzeczy dość prosta. Należy stosować się do wytycznych producenta, które znajdują się w instrukcji dołączanej do zamówionego rusztowania.
Jak rozstawić najlepsze rusztowanie, czyli czym kierować się przy wyborze konstrukcji
Kilka-kilkanaście tys. zł – tyle kosztują profesjonalne rusztowania dostępne w hurtowni internetowej Mal-Drew dla majsterkowiczów i profesjonalistów. Przy zamawianiu konkretnej konstrukcji warto zwrócić uwagę m.in. na takie elementy jak:
- średnica rur i szczebli,
- sposób montażu,
- wymiary podestów i ich powierzchnia robocza,
- jakość, parametry i właściwości materiału wykonania, np. anodowanego aluminium,
- zgodność z normami i certyfikaty jakości,
- maksymalne obciążenie robocze,
- włazy wejściowe,
- opcja niwelacji nierówności,
- wymiary i liczba elementów.
Jak zrobić rusztowanie na klatce schodowej?
Specyficzna sytuacja zachodzi, gdy musisz zrobić rusztowanie na klatce schodowej. Wówczas musisz rozstawić specjalne rusztowanie z regulacją platformy roboczej oraz niezależnymi podporami.
Jedna z nich jest stawiana na gruncie (czyli posadzce), a druga na jednym ze schodów. Dzięki temu możesz spokojnie zająć się pracami tynkarskimi, malarskimi czy instalacyjnymi na klatce schodowej domu, bloku czy kamienicy.
Jak zrobić rusztowanie na dachu?
Jeszcze innym, nietypowym rusztowaniem jest dachowe. Dzięki niemu możliwe staje przeprowadzanie prac remontowych, budowlanych, konserwatorskich, instalacyjnych czy serwisowych właśnie na dachach – w tym przede wszystkim skośnych. To dużo bezpieczniejszy wybór od drabin, z których łatwo spaść, za to trudno na nich pracować.
Istotną zaletą zestawu rusztowania na dach powinna być możliwość rozbudowy wysokości roboczej czy spore obciążenie. Jeżeli długość drabiny albo podestu na rusztowanie dachowe musi być niestandardowo duża, można zlecić ich wykonanie profesjonalnym firmom. W wielu przypadkach wystarczą na szczęście produkty dostępne na rynku.
Jak zrobić podest - rusztowanie z drewna?
Niewielkie rusztowanie, a w zasadzie podest roboczy, który daje więcej komfortu pracy niż stosowanie standardowej drabiny, można spróbować wykonać samodzielnie, bez kupowania modułów czy rozbudowanych, aluminiowych albo stalowych konstrukcji o dużej wartości.
Własnoręcznie wykonany podest roboczy wymaga najpierw dokładnych pomiarów, a następnie przycięcia pilarką solidnych desek. Następnie należy połączyć je od dołu łączeniami poprzecznymi przy zastosowaniu odpowiednio długich, trwałych wkrętów.
Konstrukcja musi być stabilna, dlatego nie powinna być zbyt obszerna i wysoka – tylko wtedy można liczyć na relatywnie bezpieczną pracę z jej wykorzystaniem, oczywiście na własną odpowiedzialność.
Wygodniejszym, choć droższym wyborem od tworzenia własnego, prowizorycznego rusztowania jest po prostu:
- wynajem lub zakup profesjonalnego rusztowania do samodzielnego montażu,
- współpraca z ekipą budowlano-remontowej, która ma uprawnienia do stawiania profesjonalnych rusztowań.
Podsumowanie
Jeżeli szukasz sprawdzonych zestawów lub pojedynczych elementów rusztowań, znajdziesz je w asortymencie Mal-Drew, podobnie zresztą jak łączniki, deski czy narzędzia, przeznaczone również do prac elewacyjnych albo wnętrzarskich, które zamierzasz przeprowadzić.
Pamiętaj, że najważniejsze informacje, jak zrobić rusztowanie trwałe, wygodne, stabilne i przez to bezpieczne, znajdziesz w instrukcjach dołączanych przez producentów.
Jeśli ta lektura przypadła Ci do gustu, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym kolejnym artykułem, który możesz znaleźć pod adresem: https://www.maldrew.com.pl/blog/jak-zrobic-szalunek W którym tlumaczymy nomenomen "Jak zrobić szalunek"!
Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu. Mamy nadzieję, że okazał się on pomocny. Zapraszamy również do naszego budowlanego sklepu internetowego.