Blog o materiałach budowlanych
Odwiedź nasz sklep internetowy
30.06.2022

Praktyczna wiedza, jak zrobić kurnik z płyty OSB, przydaje się każdemu, kto zamierza rozpocząć lub prowadzi i chce rozbudować własną hodowlę niosek. Zapraszamy do lektury przystępnego poradnika, w którym przybliżamy budowę kurnika z płyt OSB – atrakcyjnego cenowo, bardzo uniwersalnego i sprawdzonego materiału, który nadaje się do wznoszenia różnych konstrukcji, nie tylko domów.

 

To może się przydać:

 

Budowa kurnika z płyt OSB – modna i praktyczna decyzja

Jajka z własnej hodowli są gwarancją świeżości, a kury żyjące w wolnym wybiegu, swobodnie i na świeżym powietrzu, zapewniają żywność doskonałej jakości. Posiadanie kurnika, choćby niewielkiego, dla małej gromadki niosek, daje dużą satysfakcję.

Jeżeli mieszkasz na wsi i dysponujesz wolną przestrzenią, w której mogłyby zamieszkać kury, warto zainwestować. Co najlepsze: nie musisz wydawać fortuny na ekipę budowlaną, drogi sprzęt ani kosztowne materiały budowlane.


Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zająć się pracami samodzielnie. Twoim głównym materiałem budowlanym może być płyta OSB, która nie wymaga w zastosowaniu specjalistycznej wiedzy, a poza tym jest atrakcyjna finansowo. Omówmy zatem jej najważniejsze właściwości – aby wiedzieć, jak zbudować kurnik z płyt OSB, konieczne są optymalne przygotowania.

Kurczak, Zabawa, Ptak, Drób, Natura

 

Kurnik z OSB – idealny materiał do takiej konstrukcji

Drewnopochodna płyta o wiórach orientowanych, czyli po prostu dobrze znana OSB, ma wiele zastosowań – właśnie uniwersalność jest jej mocnym, ale nie jedynym atutem. Ważna jest przecież wytrzymałość, która idzie w parze z lekkością.

To idealna kombinacja, jeżeli wykonujesz konstrukcję zewnętrzną, która ma być solidna i dobrze przygotowana do praktycznego wykorzystywania, a zarazem nie chcesz poświęcać bardzo dużo czasu i pieniędzy na konserwację materiału. Przy odpowiednio dobranym typie płyty OSB kurnik jest dobrze przygotowany na działanie wilgoci i skrajnych temperatur.


Do zewnętrznych konstrukcji zdecydowanie rekomendujemy solidniejsze płyty OSB typu 3 i 4, które spaja się klejem poliuretanowym i żywicą melaminowo-uretanową. Płyty typu 1 i 2 łączone żywicami mocznikowo-formaldehydowymi są tańsze i również mają swoje atuty, ale nie jest nią odporność na wilgoć, dlatego nie stosuje się ich na zewnątrz.


Podsumowując ten wątek, budowa kurnika z płyt OSB jest uzasadnionym wyborem materiału ze względu na:

  • niskie koszty,
  • dużą wytrzymałość,
  • ochronę przed niepożądanymi czynnikami atmosferycznymi,
  • łatwość obróbki,
  • lekkość konstrukcji,
  • możliwość estetycznego wykończenia.


Sprawdzoną selekcję płyt OSB do budowy kurnika czy domku gospodarczego znajdziesz w sklepie internetowym hurtowni Mal-Drew. Zapraszamy po materiały budowlane i sprzęt, dzięki którym całość opisanych niżej prac przebiega sprawnie, a efekt będzie bardzo satysfakcjonujący.

Jabłko, Sad Owocowy, Jedzenie Wermonta

 

Krok po kroku – jak zbudować kurnik z OSB

Powyższy wstęp był konieczny, aby zadecydować o wyborze materiału. Teraz pora na to, żeby krok po kroku poszukać odpowiedzi na pytanie, jak zrobić kurnik z płyty OSB.

 

1. Wybór lokalizacji

Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniej lokalizacji na posesji. To bardzo indywidualna kwestia dotycząca tego, jaką przestrzenią dysponujesz, jakie masz sąsiedztwo i jak zagospodarowujesz teren.

Własna, mała, współczesna hodowla kur zakłada pozyskiwanie zdrowych jajek „od szczęśliwych niosek”. Dlatego obok kurnika potrzebujesz też miejsca na wolny wybieg.


Ważne, aby znać stan gruntu. Zbyt podmokły teren rodzi problemy z wilgocią – to oczywiste w budownictwie, także gospodarczym i technicznym. Zwróć uwagę na to, aby kury nie były narażone na szkodliwe przeciągi czy przedostawanie się deszczu do wnętrza konstrukcji.

Osoby wtajemniczone i doświadczone w hodowli kur przy domu sugerują też, aby umiejscowić wejście do kurnika od wschodu.

 

2. Projekt kurnika

Jeżeli wiesz, jaką przestrzenią dysponujesz i gdzie chcesz zbudować kurnik z płyt OSB, potrzebujesz projektu tej konstrukcji. Nie jest skomplikowana, ale wciąż to dość specjalistyczna materia, z którą laik nie ma na co dzień do czynienia.

Właśnie dlatego warto skorzystać z doświadczenia fachowców. Pomijając dostępność gotowych projektów w książkach i tradycyjnych poradnikach dla majsterkowiczów, możesz korzystać z ogromu źródeł w Internecie.


Zachęcamy Cię do poszukania projektu, który odpowiada Twojej wizji pod względem wymiarów, estetyki i funkcjonalności. W formie video lub poradników pisanych w sieci znajdziesz mnóstwo inspiracji i bardzo konkretnych wytycznych technicznych, również w języku polskim. Nie musisz płacić za wiedzę, jak zrobić kurnik z płyty OSB.


Jednym z aspektów, którymi trzeba kierować się przy wyborze projektu, jest planowana przestrzeń dla kur. Nie powinno przekraczać się wskazań, tak aby na 1 m2 przypadały maksymalnie 2 nioski. Stłaczanie kur na małej przestrzeni przeczy idei ekologicznej i przyjaznej hodowli, z której pozyskuje się wysokojakościowe jajka.

Kura, Jajka, Zwierzęta, Ptak, Drób

 

3. Wykonaj fundament

Zgodnie z wytycznymi projektu, zaczynasz budowę kurnika od wylewki fundamentu. Solidna podstawa chroni konstrukcję z płyt przed szkodliwym działaniem wilgoci, a także podtrzymuje całość struktury.

 

4. Kup i przygotuj płyty

Bezpośrednio z naszego sklepu internetowego możesz zamówić wybrany typ i wymiar płyt OSB o pożądanych parametrach i w atrakcyjnej cenie. Specyfikacja projektu kurnika będzie wymagać od Ciebie przycięcia części pod wymiar i kształt nowego domu dla niosek.

Kurczak, Kurnik, Stodoła, Drób, Podwórko

 

5. Połącz płyty

Standardowy kurnik ma bardzo prostą bryłę – prostopadłościanu, który od zwykłego domku gospodarczego na pierwszy rzut oka różni się charakterystycznym okienkiem, przez który kury mogą wychodzić i wchodzić. Łączenie płyt pod kątem 90 stopni nie powinno być zatem szczególnie trudnym wyzwaniem, bo stosuje się do tego wkręty.


Czy konstrukcja kurnika z OSB powinna być osadzona bezpośrednio na fundamencie? W teorii można tak zrobić, ale dla lepszej izolacji warto użyć drewnianych słupów, do których mocuje się budynek.

 

6. Wykonaj dach

Kurnik o bryle prostopadłościanu nie wymaga szczególnie skomplikowanej budowy dachu. Może być płaski, z niewielkim spadem, rzecz jasna – również z płyt OSB, które zakłada się na drewniane krokwie. Dach powinno się wykończyć papą termozgrzewalną.

 

7. Ociepl budynek

Jeżeli kury mają mieć komfortowe warunki do funkcjonowania, wypoczynku i wysiadywania jaj, koniecznie zadbaj o termoizolację kurnika z płyt OSB. Możesz to zrobić za pomocą wełny mineralnej, która przy okazji zapewnia częściowe wygłuszenie, a akustyka to kolejny z praktycznych aspektów, o których trzeba pomyśleć, decydując się na własną, choćby i niewielką hodowlę kur.

Kurczak, Kurnik, Biały, Załącznik

 

8. Zadbaj o wyposażenie

Poidła i karmniki czy praktyczne drabinki z listewek to praktyczne wyposażenie kurnika od środka, które ułatwia życie nioskom i jest wskazane do optymalnej hodowli. Temu wątkowi można w zasadzie poświęcić odrębny poradnik. Tak czy inaczej, wyposażanie gotowego budynku to już ostatni etap prac przed „wprowadzeniem się” ptasich lokatorów.

 

Podsumowanie

Podsumowując, detale budowy kurnika z płyty OSB to już kwestia wyboru konkretnego projektu, jednak jak widzisz, nie są to prace szczególnie wymagające. Wszystkie potrzebne narzędzia i materiały (płyty, wkręty, krokwie, słupy, papę, wełnę mineralną, listwy, cement itd.) zamów online w naszej hurtowni budowlanej!

Zapraszamy do odkrywania możliwości, jakie daje płyta OSB i czerpania z niej radości tworzenia!
Odkryj nasz artykuł na temat budowy domku narzędziowego z płyty OSB pod adresem: https://www.maldrew.com.pl/blog/domek-narzedziowy-z-plyty-osb

 


Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu, mamy nadzieję, że okazał się on pomocny. Zapraszamy również do naszego sklepu internetowego.

Powrót do listy

Dlaczego Mal Drew?

  • Świetna opinia
  • 30 dni na zwrot!
  • Od 40 lat na rynku
  • Zakupy na termin!