Blog o materiałach budowlanych
Odwiedź nasz sklep internetowy

Czy można malować tapetę na ścianie? Poznaj odpowiedź!

18.12.2021

Szpetny widok starej, wyblakłej tapety Cię odrzuca? A może chcesz zmienić jej kolor w ramach małego remontu pokoju? Teoretycznie rozwiązaniem wydaje się malowanie, jednak pojawia się pytanie, czy w praktyce jest ono w ogóle możliwe. Poszukujemy na nie odpowiedzi w niniejszym artykule. Dowiedz się, czy i jak można malować tapetę!

 

Malowanie tapety w pokoju – czy to możliwe?
 

Nieestetyczne tapety są często reliktem przeszłości i elementem wykończenia pomieszczeń, który oszpeca je pod względem wizualnym. Nic więc dziwnego, że na ich widok do głowy przychodzi pomysł odświeżenia przestrzeni. Również w przypadku chęci zmiany kolorów wnętrza trzeba coś zrobić z tapetą, której barwa nie odpowiada Twoim planom. Co w tej sytuacji? Czy jedynym rozwiązaniem jest jej zerwanie, a następnie czasochłonne kładzenie gładzi i malowanie gołej ściany w pokoju? Na szczęście nie – istnieje bowiem możliwość nałożenia farby bezpośrednio na powierzchnię tapety. Ma to wiele korzyści, jednak zabierając się za malowanie, trzeba pamiętać o pewnych kwestiach.
 

Decydując się na malowanie tapety, odnosisz wymierne korzyści: oszczędzasz cenne godziny i pieniądze, które trzeba by przeznaczyć na szpachlowanie ściany po zerwaniu tapety. Omijasz jeden, czasochłonny, dość kosztowny i wymagający specjalistycznych narzędzi etap prac budowlanych i możesz od razu zabierać się za nakładanie farby.

 

Jakie tapety można malować
 

Czy jednak malowanie można przeprowadzić niezależnie od stanu i rodzaju tapety? Jak się okazuje, wchodzi ono w grę wyłącznie w przypadku powierzchni znajdujących się w dobrym stanie, na których nie widać znaczących zniszczeń – stare, pozrywane, niekompletne tapety wyglądają brzydko nawet po nałożeniu świeżej farby, więc nie pozostaje nic innego jak ich zerwanie.
 

Przed przystąpieniem do pracy należy jeszcze dokładnie sprawdzić tapetę pod kątem ewentualnego braku przylegania do ściany. Trzeba znaleźć wszelkie miejsca, w których klej nie trzyma się mocno, a następnie uzupełnić ubytki spoiwa i upewnić się, że żadne fragmenty nie odstają od powierzchni ściany.

Najczęściej zdarza się to w rogach, dlatego tam powinno się koniecznie zajrzeć. Na rynku dostępne są specjalne kleje zaprojektowane z myślą o tego rodzaju czynnościach – warto się wyposażyć w taki produkt, szczególnie że jest dość tani.

 

Nawet jeśli tapeta znajduje się w dobrym stanie, trzeba mieć świadomość, że nie każda nadaje się do malowania. Nałożenie farby jest możliwe wyłącznie w przypadku kilku rodzajów, a mianowicie:

  • winylowych, m.in. flizelinowych,
  • z raufazy,
  • z włókna szklanego,
  • papierowych.

Pokój, Podłoga Z Drewna, Cień, Wnętrze

 

Malowanie tapety farbą krok po kroku
 

Twoja tapeta nadaje się do malowania, więc chcesz przejść do działania. Jak się za to zabrać? Od czego zacząć? Pierwszym etapem jest zakup właściwej farby. I tu pojawia się kolejne pytanie dotyczące jej wyboru – odpowiedź jest uwarunkowana rodzajem tapety, pod kątem której należy kupić daną emulsję. Prześledźmy, jakie masz możliwości w zależności od typu powierzchni.
 

Najczęściej polecane są wodorozcieńczalne farby emulsyjne przeznaczone do ścian i sufitów, które nadają się w szczególności do tapet winylowych i z włókna szklanego. Decydując się na ten rodzaj pokrycia, warto wybierać wysokojakościowe produkty, wykazujące bardzo dobrą odporność na zabrudzenia.

Z kolei do malowania na biało zaleca się farby lateksowe, które świetnie spisują się w przypadku tapet winylowych i papierowych. Ich zaletą jest znakomite krycie wynikające z możliwości wielowarstwowego nakładania. Z kolei nierówne powierzchnie najlepiej pokrywać matowymi, a tapety z elementami wypukłymi – satynowymi farbami.

Pusty Pokój, Podłoga Z Drewna, Tapeta

 

Jak malować tapetę
 

Przed przystąpieniem do prac konieczne jest uprzednie przygotowanie powierzchni. Jak się za to zabrać? Poza wspomnianym podklejeniem odstających fragmentów tapety należy ją dokładnie oczyścić, pozbywając się pozostałości kurzu czy tłuszczu. W przypadku tapet winylowych, np. flizelinowych, a także z włókna szklanego można posłużyć się w tym celu zwykłą, wilgotną szmatką.

Nie dotyczy to jednak tapet papierowych, które z uwagi na materiał wykonania nie mogą być czyszczone mokrymi przedmiotami, ponieważ mogą się od tego odkształcić. Jedynym rozwiązaniem pozostaje usunięcie zabrudzeń na sucho, co wymaga więcej pracy i większej dokładności, ale jest jak najbardziej możliwe.

 

Jeżeli tapeta na całej swojej powierzchni przylega do ściany i jest dobrze oczyszczona, można przejść do właściwych prac i zabrać się za malowanie. Od czego zacząć? Od wyboru jednej z metod nakładania farby:

  • wałkiem,
  • pędzlem,
  • natryskowo.


Najprostszą technika jest wykorzystanie zwykłych wałków bądź pędzli, które można kupić w każdym sklepie budowlanym. Sama czynność niczym nie różni się od malowania ściany – jedyne, o czym warto pamiętać, to zastosowanie wałka lub pędzla z włosiem o większej grubości w przypadku tapet z wypukłymi elementami.

Pozwoli to na dotarcie z farbą do każdego zakamarka, a tym samym umożliwi skuteczne, równomierne pokrycie całej powierzchni. Tapet z wypukłymi elementami nie powinno się natomiast malować kilkoma kolorami, co jest jak najbardziej możliwe przy płaskich tapetach.

 

Nieco więcej pracy należy włożyć w malowanie ciemnych powierzchni na jasne kolory. Jeżeli zamierzasz zastosować np. białą farbę na czarnej tapecie, nałożenie jednej warstwy emulsji nie wystarczy. Krycie będzie po prostu za słabe, dlatego nie obejdzie się bez nałożenia najpierw podkładu, a dopiero później właściwej warstwy. W ten sposób można ujednolicić powierzchnię pod względem kolorystycznym i pozbyć się ciemnych przebarwień oraz prześwitów na jasnym kolorze.
 

Znaczniej szybciej i łatwiej przebiega natomiast malowanie jasnych tapet lub pokrywanie ich podobnym kolorem do pierwotnej – w takich sytuacjach do uzyskania pożądanego efektu w zupełności wystarczy jedna warstwa farby. Jeśli zależy Ci na czasie i masz dostęp do odpowiedniego sprzętu, możesz zastosować metodę natryskową. Pozwala ona na błyskawiczne, a zarazem precyzyjne i skuteczne nałożenie farby za pomocą specjalnego pistoletu.

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Mamy nadzieję że był on przydatny, zapraszamy do naszego sklepu internetowego.

Powrót do listy

Dlaczego Mal Drew?

  • Świetna opinia
  • 30 dni na zwrot!
  • Od 40 lat na rynku
  • Zakupy na termin!