Malowanie natryskowe! Czym różni się od tradycyjnego wałka?
Co to jest malowanie natryskowe i czy jest oszczędniejsze od tradycyjnej pracy z pędzlem i wałkiem? Czy efekt na ścianach lub elewacjach jest dobry, a mieszkanie prezentuje się zgodnie z oczekiwaniami? W tym artykule wyjaśniamy wszystkie najważniejsze kwestie związane z malowaniem natryskowym, do którego niezbędne produkty znajdziesz w asortymencie Mal-Drew.
Malowanie natryskowe – co to?
Malowanie natryskowe polega na rozprowadzaniu farby pod ciśnieniem za pomocą specjalnego pistoletu natryskowego. Budowa urządzenia pozwala rozbić i rozproszyć strumień farby, aby przybrała postać niewielkich kropelek. Działanie to można porównać do aerozolu. Malowanie z wykorzystaniem sprężonego powietrza polega na naniesieniu na wybraną, odpowiednio przygotowaną powierzchnię rozmaitych substancji używanych do malowania – zarówno farb, jak i bejc czy lakierów. Dzięki temu malowanie natryskowe znajduje zastosowanie w wielu miejscach – od zwykłych pokojów, po specjalistyczne karoserie samochodowe. W zależności od regulacji strumienia farba opuszcza dyszę pistoletu przez otwory środkowe (wówczas mówi się o strumieniu okrągłym) lub boczne (to strumień płaski).
Sprzęt do malowania natryskowego
Poznaj poszczególne urządzenia, które umożliwiają malowanie natryskowe.
Aparat natryskowy
Aparat natryskowy jest zbiornikiem na farbę, który stanowi istotną część pistoletu do malowania. Rozróżnia się jego dwa podstawowe typy:
- natryskowy ssący, który znajduje się pod pistoletem i służy głównie do pokrywania niewielkich powierzchni,
- natryskowy grawitacyjny, który znajduje się na górze pistoletu i jest stosowany w bardziej wymagających pracach malarskich.
Sprężarka (kompresor)
Malowanie natryskowe wymaga wykorzystania sprężonego powietrza. Pistolet działa zatem dzięki kompresorowi, inaczej sprężarce. Kompresor, który ma przykładowo moc 1,5 KM i zbiornik 50 l, sprawdza się w domowych zastosowaniach. Jednak jeżeli planujesz malować natryskowo w warunkach profesjonalnych, np. w warsztacie lakierniczym, wymaga to sięgnięcia po sprężarkę 3 KM z większą pojemnością – 100 l.
Przewód ciśnieniowy
Pistolet i kompresor są połączone specjalnym przewodem ciśnieniowym. Regulator pozwala ustawić optymalne ciśnienie 3 b. Z kolei filtr służy m.in. do zatrzymywania oleju i innych niepożądanych cząsteczek, które mogłyby zepsuć efekt malowania.
Elektryczny pistolet natryskowy
Czytając o powyższych elementach systemu natryskowego, możesz dojść do wniosku, że opisywana technologia jest nieporęczna w warunkach domowych, bo kombinacja sprężarki, aparatu natryskowego i przewodu zajmuje sporo miejsca. Rzeczywiście – do domowych prac poleca się raczej bardziej kompaktowe sprzęty w rodzaju elektrycznych pistoletów natryskowych.
Poręczny pistolet natryskowy ma wbudowaną pompę tłokową i zbiornik na farbę, jest też skonstruowany z myślą o łatwej konfiguracji preferowanych ustawień. Do pistoletów standardowo dołącza się instrukcję, która ułatwia właściwe rozcieńczenie farby i przeprowadzenie prac malarskich nawet bez dużego doświadczenia w tej materii.
Malowanie natryskowe ścian, elewacji – zastosowania malowania natryskowego
- Z malowania natryskowego korzystają przede wszystkim fachowcy w dziedzinie lakierowania karoserii na autach, motocyklach, busach czy kamperach.
- Malowanie natryskowe doskonale sprawdza się w pracach, w których zwykły pędzel (nie wspominając o wałku) jedynie utrudnia uzyskanie pożądanego efektu – mowa przede wszystkim o nieregularnych powierzchniach.
- Z powodzeniem można wykorzystać malowanie ciśnieniowe na ścianach, elewacjach, drzwiach, kaloryferach itd.
- Malowanie natryskowe daje też sporo wygody w trakcie prac ogrodowych – od malowania ażurowego ogrodzenia, po impregnację drewnianych elementów.
Najważniejsze zalety malowania natryskowego
Malowanie natryskowe, choć nie tak popularne jak standardowe prace z wykorzystaniem wałka i pędzla, zyskuje rosnące grono zwolenników, co można tłumaczyć coraz większą dostępnością urządzeń (również w atrakcyjnych cenach) oraz przystępnością techniki, która nie wymaga specjalistycznej wiedzy ani dużego doświadczenia. Poza tym malowanie natryskowe jest pod wieloma względami korzystne i wygodne. Przekonaj się dlaczego.
Malowanie natryskowe przede wszystkim przyspiesza prace, co ma szczególne znaczenie przy pokrywaniu sporych powierzchni – np. ścian w całym mieszkaniu albo elewacji domu. Wyobraź sobie, że jedyne, co musisz robić, to przesuwać się wzdłuż malowanych powierzchni z wygodnym, poręcznym pistoletem w dłoni. Bez ciągłego pochylania się do kuwetki z farbą, bez wysiłku przygotowywania pędzli i wałków, bez zastanawiania się, czy powierzchnia jest pokryta równomiernie. Efekt przychodzi szybko i jest doskonale widoczny, a praca idzie sprawnie i wygodnie, bez zbędnego wysiłku.
Nie ma też przypadku w tym, że z malowania natryskowego korzystają lakiernicy. Profesjonaliści zajmujący się karoserią muszą przywiązywać szczególną wagę do precyzji. I rzeczywiście – właśnie podczas malowania pod ciśnieniem można uzyskać perfekcyjny efekt pokrycia. Dotyczy to różnego rodzaju farb, lakierów i bejc, a co za tym idzie – rozmaitych powierzchni. Do tego dochodzi wspomniana już kwestia wygodnego malowania nieoczywistych, skomplikowanych brył czy niestandardowych powierzchni, na których wałek okazuje się bezużyteczny.
Na pytanie „czy malowanie natryskowe jest oszczędniejsze od wałka i pędza?” należy odpowiedzieć twierdząco. Tak, zaoszczędzisz farbę poprzez precyzyjne odmierzenie i umieszczenie w zbiorniku. Jeżeli zapoznasz się z wytycznymi producenta pistoletu natryskowego (lub całego systemu) oraz opanujesz obsługę urządzenia, przekonasz się, że efektywność malowania może być dużo większa niż ta, do której przyzwyczajają wałek i pędzel.
Jakie farby do malowania natryskowego?
Wspominaliśmy już, że malować techniką natryskową można z wykorzystaniem bejc czy lakierów. Pistolety i systemy dostępne na rynku są też dostosowane do zastosowania takich farb jak:
- akrylowe,
- poliuretanowe,
- emulsyjne,
- podkładowe (na modyfikowanym oleju naturalnym).
Porady dotyczące malowania pistoletem
Wspominaliśmy już, że najlepiej kierować się wytycznymi producenta sprzętu do malowania natryskowego. Istnieje jednak kilka uniwersalnych porad, które warto zapamiętać.
- Przed rozpoczęciem prac dokładnie zabezpiecz wszystkie powierzchnie dookoła, których nie chcesz malować.
- Na zewnątrz maluj rano i w słoneczne dni, aby zminimalizować ryzyko przyklejania się owadów do świeżej farby.
- Grzejniki należy malować po ich zdemontowaniu.
- Gdy malujesz elementy sąsiadujące z ulicą lub inną posesją – np. płot, furtkę, bramę – upewnij się, że nie zabrudzisz cudzego mienia i nieswojej działki.
- Dokładnie zapoznaj się z zasadami dotyczącymi ewentualnego rozcieńczania czy zastosowania farby i innych preparatów do malowania.
Wszelkie niezbędne akcesoria – taśmy malarskie czy folie maskujące oraz wysokojakościowe, wydajne farby i lakiery znajdziesz w asortymencie hurtowni internetowej Mal-Drew.
Czy malowanie natryskowe jest dobre?
Wiesz już, czym różni się malowanie natryskowe od standardowych prac z wykorzystaniem pędzla czy wałka. To zdecydowanie ciekawa alternatywa, o której warto pamiętać przed podjęciem się czynności wykończeniowych, remontowych czy specjalistycznych.
Nawet jeżeli cena malowania natryskowego powinna uwzględniać zakup (wynajem) urządzenia, a także koszt jego eksploatacji (zużytą energię elektryczną), to warto wziąć pod uwagę wydajniejsze zużycie farby i oszczędność czasu.
Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu, mamy nadzieję, że był pomocny. Zapraszamy również do naszego sklepu internetowego.
Zobacz też inny artykuł: Czym i jak pomalować styropian?
Pozdrawiamy!