Jakie okna dachowe wybrać? [2021] Porady, rodzaje, rozmieszczenie i wymiary
Jeżeli zastanawiasz się jakie okna dachowe wybrać to dotarłeś do właściwego miejsca w Internecie.
Po przeczytaniu naszego artykułu będziesz posiadać najważniejsze informacje na temat okien dachowych. Pozwoli ci to na podjęcie świadomej i odpowiedniej decyzji zakupowej.
W naszym tekście poruszamy kwestie takie jak:
-
Jakie okno dachowe wybrać?
-
Czym kierować się przy wyborze najlepszego okna dachowego
-
Jakie są rodzaje okien dachowych?
-
Na jakiej wysokości zamontować okna dachowe?
-
Jak umiejscowić okna dachowe?
Zachęcamy Cię do dalszego czytania.
Jakie korzyści dają nam okna dachowe?
Okna dachowe to najskuteczniejszy sposób na doświetlenie poddasza światłem dziennym. Niewątpliwym atutem jest możliwość przepuszczania prawie dwukrotnej ilości światła, która byłaby wpuszczana przez okna usytuowane pionowo.
Takie rozwiązanie pozwala również na swobodną aranżację poddasza, ponieważ można je montować w różnych miejscach dachu, grupowo lub pojedynczo.
Okna dachowe są dostępne w bardzo szerokiej gamie modeli i wariantów konstrukcyjnych. Można je łatwo dopasować do indywidualnych potrzeb jak i architektury budynku.
Nowoczesne budownictwo charakteryzuje się tego typu oknami, gdyż posiadają one długą listę zalet, wśród których wyróżnia się przede wszystkim wszechstronne użytkowanie, a także ogromny wybór i na dodatek przystępną cenę.
Okna dachowe mogą zostać wzbogacone o elementy, których zadaniem jest chronienie zarówno przed wszelkiego rodzaju inspektami, jak również przez promieniami słonecznymi.
Warto pamiętać, że oprócz samych okien dostępne są również różne akcesoria montażowe, umożliwiające nie tylko odpowiednią instalację ale również poprawiające właściwości termoizolacyjne.
Okna dachowe można wbudować w różne rodzaje dachów: spadziste, płaskie jak i zielone. Dzięki temu, że osadza się je bezpośrednio w dachu, między krokwiami, instalacja dodatkowych elementów konstrukcyjnych nie jest wymagana.
Jakie okno dachowe wybrać? - Postaw na Nowoczesność
Nowoczesne okna dachowe to optymalne rozwiązanie stosowane w budownictwie, ponieważ doświetlają wnętrze, umożliwiają przewietrzenie poddasza oraz zapewniają widok na zewnątrz.
Co więcej montaż okien w dachu to rozwiązanie tańsze i mniej pracochłonne niż budowanie lukarn. Okna dachowe zmieniają się.
Obecnie produkowane okna dachowe to produkty najwyższej jakości, które charakteryzują się wysoką trwałością, dużą energooszczędnością, bezpieczeństwem i wygodną obsługą.
Coraz częściej standardowe okna obrotowe wypierane są przez inne, nowocześniejsze konstrukcje okien dachowych. Uznanie w oczach klientów zdobywają okna o podwyższonej osi obrotu czy okna uchylno-obrotowe, ponieważ zapewniają zdecydowanie wyższą funkcjonalność.
Wybierając okna dachowe musimy wziąć pod uwagę funkcjonalność, energooszczędność oraz bezpieczeństwo użytkowe i antywłamaniowe. Te aspekty chociaż nieuświadamiane są bardzo ważne dla mieszkańców.
Jak wybrać najlepsze okna dachowe?
Czynników wpływających na jakość naszego okna dachowego jest wiele. Wymienimy teraz najważniejsze z nich. Niech ta lista będzie twoim kompasem przy ocenie jakości tych produktów.
1. Sposób otwierania
Na rynku istnieje wiele rodzajów okien dachowych. Rozpisujemy je dokładnie w dalszej części artykułu. Przeczytaj uważnie tamten fragment i zadecyduj jaki sposób otwierania będzie dla ciebie najbardziej komfortowy.
2. Naświetlenie pomieszczenia
Żyjemy w czasach gdy większość naszego czasu spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach. Dlatego też powinniśmy szukać okien z dużym przeszkleniem. Pozwoli to na wpuszczenie do pomieszczenia większej ilości światła, co wpłynie pozytywnie na nasze samopoczucie.
3. Wietrzenie pomieszczeń
Jest to kwestia niezwykle istotna. Nikt nie chce zmagać się z wilgocią we własnym domu. Odpowiednio umieszczone okna dachowe oraz co kluczowe możliwość ich otwierania, skutecznie wspomogą walkę z ewentualnym zawilgoceniem.
4. Estetyka
Bardzo często podczas wybierania różnego rodzaju materiałów/produktów podczas budowy lub remontu własnego domu, możemy się zafiksować na różnego rodzaju parametrach technicznych.
Są one niezwykle ważne,jednak wygląd także ma ogromne znaczenie. Na nowe okno dachowe będziesz patrzył codziennie przez najbliższe kilka latt. Zadbaj by podobały się one tobie i twoim bliskim.
5. Energooszczędność
Przy stale rosnących kosztach ogrzewania, dzięki energooszczędnemu domie, w naszej kieszeni zostanie o wiele więcej pieniędzy.
Okna dachowe to miejsce gdzie mogą powstawać mostki termiczne, czyli miejsca przez które uciekać będzie ciepło. Warto wydać nieco więcej pieniędzy. Potraktuj to jako inwestycję, która zwróci się w postaci niższych rachunków za ogrzewanie.
6. Odpowiedni materiał wykonania
Warto zdać sobie pytanie gdzie mamy zamiar umiejscowić nasze okno dachowe. Drewno sprawdzi się idealnie w przypadku nastrojowej sypialni lub poddasza, jednak w wilgotnej łazience nie będzie to najlepszy wybór.
7. Rozmiar okna
Rozmiar okna ma ogromne znaczenie. Wiąże się to z estetyką, szerokością ścian ilością przepuszczanego światła i wypuszczanego ciepła. Przy zastanawianiu się nad rozmiarem okna warto wziąć pod uwagę rozmiar pomieszczenia i nasz gust. W większym pomieszczeniu sprawdzą się lepiej większe okna i wice wersa.
Polecamy obejrzeć film poniżej:
Okna dachowe a warunki klimatyczne
Okna dachowe posiadają kilka cech, jednakże ich najważniejszym zadaniem jest dostarczanie odpowiedniej ilości światła do poddasza, należy jednak mieć na uwadze, że w razie zmiany pogody nie można zapomnieć o zamknięciu ich, gdyż deszcz oraz wiatr mogą wpłynąć negatywnie na wygląd nawet najpiękniejszego wnętrza.
Jednakże okna dachowe mogą również zostać wzbogacone o specjalne czujniki, które reagują na zmianę pogody i wtedy wszystkie zmartwienia odchodzą w niepamięć.
Jak prawidłowo umiejscowić i rozmieścić okna dachowe
Wielkość pomieszczenia, a dokładniej powierzchnia podłogi jest głównym czynnikiem wpływającym na dobór powierzchni okien dachowych. Przyjmuje się, że 1m2 takiego przeszklenia oświetla 8-10 m2 podłogi. Jednak nie można zapominać, że nie liczą się tylko całkowite wymiary okna ale także powierzchnia szyby.
Przykładowo jeżeli pokój ma powierzchnię 12m2, to okno doświetlające powinno mieć powierzchnię szyby 1,1 – 1,6 m2. Inną kwestią są pomieszczenia pomocnicze, takie jak łazienki czy garderoby, w takich miejscach okna nie muszą oddawać tak dużej ilości światła, dlatego powierzchnia samego przeszklenia może być mniejsza niż 10% podłogi.
Zależnie od tego ile światła chcemy aby wpadało do pomieszczenia, możemy zwiększyć ilość zamontowanych okien, zmienić ich ułożenie lub wybrać wariant wykorzystujący przykładowo kilka małych okien koło siebie, bądź mniejszą ilość dużych. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji bądź „matematycznego” rozłożenia okien na połaci dachu.
Jak wysoko zamontować okna dachowe?
Odpowiednia wysokość montowanych okien jest kluczowa dla uzyskania wymaganego efektu.
Najczęściej okna dachowe montuje się na wysokości, która umożliwi patrzenie przed siebie stojącej naprzeciw osobie. Gdy osoba będzie musiała patrzeć w górę, może to sprawić efekt dyskomfortu, który wynika z odczucia odizolowania.
Aby bezpiecznie i wygodnie użytkować z okna, jego dolna krawędź powinna być umieszczona na wysokości 110-140 cm nad podłogą.
Takie umiejscowienie okna pozwala na swobodne ustawianie pod nim mebli oraz poruszanie się koło niego bez konieczności pochylania się. Odległość dolnej ramy od podłogi zależy także od kąta nachylenia dachu (im mniejszy spadek, tym odległość powinna być większa a okno dłuższe).
Rodzaje okien dachowych
Okna dachowe różnią się od siebie przede wszystkim sposobem ich otwierania. Decyduje on o wygodzie użytkowania i osobistych preferencjach.
Należy dokładnie przemyśleć, który z rodzajów będzie najlepszy do domu, gdyż jest to decyzja podejmowana na wiele lat, gdzie dużą rolę odgrywa również kąt pod jakim jest nachylony dach.
W tej części poradnika dowiesz się na jakie rodzaje wyróżniamy w przypadku okien dachowych.
Okna uchylne
Okna uchylne posiadają oś obrotu w górnej krawędzi ramy, która powinna znajdować się na wysokości wzroku stojącej osoby. Takie okno jest otwierane i zamykane przy pomocy klamek, które umieszczone są w dolnej części skrzydła obrotowego.
Oś obrotu w połowie skrzydła pozwala na swobodne przechylanie w obie strony, co później ułatwia ich mycie.
Zostają one wzbogacone o sprężyny bądź siłowniki, dzięki czemu nie wystąpi niespodziewane zamknięcie okna.
Ważna informacja jest związana z trudnością w trakcie mycia, gdyż są one nieporęczne, jeżeli okno zostało wmontowane w pojedynkę, w parach jest znacznie łatwiej.
Okna dachowe obrotowe
Okna dachowe obrotowe posiadają oś obrotu skrzydła, które znajduje się w połowie wysokości.
Cechą charakterystyczną jest odchylanie występującej na górze części do wnętrza poddasza, w związku z tym warto mieć na uwadze, aby w sytuacji umieszczenia okna nisko nie uderzyć się o nie głową czy też inną partią ciała.
Cena okien obrotowych jest najbardziej atrakcyjna dla klientów, dzięki temu cieszą się one największą popularnością, a oprócz tego można je używać w dachach, gdzie kąt nachylenia posiada duży przedział, gdyż od 15 do nawet 90o.
Panie domu ucieszą się, gdyż nie ma większych trudności z myciem tego typu okien dachowych, a w innym przypadku może to być nieco utrudnione.
Okna obrotowe wysokoosiowe
Okna obrotowe wysokoosiowe – taki rodzaj okien posiada oś obrotu podniesioną do ok. 2/3 wysokości skrzydła.
Posiada cechy zwykłego okna obrotowego, ale dodatkowo może być wynoszone za pomocą siłowników ponad powierzchnię dachu. W takim wypadku skrzydło nie wchodzi do wnętrza, umożliwiając wygodniejsze wyglądanie przez okno.
W momencie otwarcia okna, jego górna część znajduje się w grubości dachu. Ten typ jest wręcz idealny dla dachów posiadających nachylenie pomiędzy 20 a 65o.
Cena nie jest aż tak atrakcyjna, a to ze względu na obecność siłowników, których zadaniem jest podnoszenie skrzydła.
Okna obrotowo-uchylne
Obrotowo-uchylne okna mają dwie osie obrotu skrzydła, znajdujące się w połowie ramy i w jej górnej krawędzi.
Jedna z osi występuje na górnej krawędzi i dzięki niej istnieje możliwość na uchylanie o kąt 35 a 45o. Z kolei zadaniem postawionym przed drugą osią jest obracanie skrzydła o 180o i jest ona zlokalizowana w połowie ościeżnicy.
Okna tego rodzaju zostały tak skonstruowane, aby nie było większych trudności w ich myciu. Warto zaznaczyć, że ten model okna dachowego jest najlepszy, jednakże ze względu na znaczną różnicę w cenie pomiędzy oknami obrotowymi nie są one tak popularne jak na to zasługują.
Okna uchylno – obrotowe służą dachom posiadającym 15 do 55o kąt nachylenia, jednakże występują również modele przeznaczone do otwierania pod kątem mniej więcej 70o (noszą one nazwę modeli ewakuacyjnych).
Polecamy ci obejrzeć filmik znajdujący się poniżej:
Co to są okna rozwierane i nierozwierane?
Rozwierane okna otwierane są na zewnątrz, na zawiasach, które przytwierdzone są do jednej z bocznych krawędzi ramy skrzydła, najczęściej służących jako wyłazy dachowe.
Nierozwierane okna służą tylko i wyłącznie do doświetlania pomieszczeń, a ich mycie i konserwacja jest możliwe tylko wtedy, gdy zostaną połączone z innymi typami okien.
Ostatnim rodzajem są okna kolankowe, stanowiące połączenie okna pionowego z połaciowym, montowane są w ścianie kolankowej. Jako, że sięgają aż do podłogi, zwiększają znacząco powierzchnię szyb, co pozwala otworzyć szerszy widok z okna.
Kolejna klasyfikacja
Biorąc pod uwagę typ konstrukcji wyróżnia się okna kolankowe, balkonowe oraz włazy dachowe.
Okna kolankowe
Okna kolankowe posiadają okna fasadowe, a także połać (występującą w dachu). Ich cechą charakterystyczną jest zdecydowane pole widzenia na tereny znajdujące wokół.
Okna Balkonowe
Z kolei okna dachowe balkonowe zostały stworzone z dolnej części, która po otwarciu odpowiada za utworzenie balustrady, która następnie formuje się w swoisty daszek (koloru przezroczystego).
Zostaje ona wykorzystana w dachach, które nie posiadają ścianki kolankowej, a kąt nachylenia musi zmieścić się między 40 a 50o.
Wyłazy dachowe
Ostatnią grupą są włazy dachowe, które zostają otwierane na bok, a wśród cech charakterystycznych wyróżnia się komfortowe oraz przede wszystkim bezpieczne wyjście na dach.
Ich lokalizacja zostaje uplasowana z reguły niedaleko komina. Okna nie zamykają się niepostrzeżenie, a to wszystko dzięki obecności siłowników, które oprócz wspomnianego zadania odpowiadają za łatwe otwieranie włazu dachowego.
Kilka porad odnośnie montażu okien dachowych
W dzisiejszym poradniku nie będziemy opisywać dokładnie jak krok po kroku zamontować okono dachowe. Chcemy natomiast przypomnieć o kilku istotnych kwestiach.
Nie można zapomnieć, że podczas montażu dachowych okien trzeba wypełnić wszelkie szczeliny pomiędzy oknem a konstrukcją dachu materiałem termoizolacyjnym. W tym celu można zastosować specjalny kołnierz uszczelniający z dodatkową termoizolacją wokół okna.
Montaż okna w konstrukcji dachu oraz połączenie go z pokryciem dachowym przy pomocy kołnierza, to główna część montażu. Warto pamiętać o dokładnym i starannym ułożeniu izolacji termicznej wokół okna i zabezpieczenie go przed wilgocią, do tego celu możemy użyć gotowego zestawu izolacyjnego.
Takie elementy wpływają na brak strat cieplnych i blokują tworzenie się mostków termicznych.
Kolejną ważną kwestią jest dobór jednego, konkretnego producenta i dobór wszelkich materiałów aby „zgrywały” się ze sobą. Polecamy Polskiego producenta okien FAKRO, okna tej firmy są doceniane na całym świecie, a klienci bardzo chwalą ich jakość i wykonanie.
Takie rozwiązanie podniesie jakość montażu, poprawi szczelność i wpłynie pozytywnie na inne atuty okien dachowych. Pamiętajmy, że źle zamontowane lub słabej jakości okna mogą być przyczyną strat ciepła.
Ciekawostka
Posiłkując się historią tego typu okien należy wiedzieć, że w przeszłości wymagane były dachy, które posiadały nachylenie większe niż 15o, jednakże w dzisiejszych czasach uległo to zmianie i okna dachowe mogą zostać wykorzystane nawet w płaskich dachach.
Jest to wszystko związane z wynalezieniem przez producentów specjalnych zestawów przeznaczonych do instalacji posiadających odpowiednią podpórkę, a także właściwy kołnierz przeznaczony do uszczelniania.
Aby nabyć okna dachowe należy udać się do odpowiedniego punktu sprzedaży, gdyż to moment, kiedy wybiera się jednoczenie pokrycie na dach.
Dziękujemy za przeczytanie artykułu, jeśli chciałbyś poznać skuteczne sposoby na uszczelnienie okien przed zimą, gorąco polecamy artykuł na ten temat:
https://www.maldrew.com.pl/blog/jak-uszczelnic-okno-na-zime-plastikowe-drewniane-i-kazde-inne
Pozdrawiamy!