Styropian szary czy biały - co wybrać?
Jeżeli zastanawiasz się nad wyborem styropian szary (grafitowy) czy biały, to nasz artykuł jest dla ciebie.
Po jego przeczytaniu będziesz w stanie dokonać świadomego wyboru pomiędzy styropianem grafitowym a białym. Poznasz główne różnice oraz podobieństwa tych materiałów, oraz dowiesz się który z nich jest tańszy.
Zachęcamy do czytania!
Styropian szary czy biały? - (R)ewolucja technologii ociepleniowej
Styropian, czyli spieniony polistyren to materiał dociepleniowy stosowany powszechnie w budownictwie na masową skalę od lat 50 ubiegłego wieku.
Od dłuższego czasu wzrastają wymagania techniczne dotyczące przenikalności termicznej ścian budynków. Dodatkowo w przypadku domów pasywnych dochodzą do tego nowoczesne normy ekologiczne, które wymuszają na inwestorach dokładniejszą izolację cieplną, aby zminimalizować straty energii.
Aby im sprostać, należy wykonywać grubsze ocieplenia lub szukać materiałów o niższej przepuszczalności termicznej.
Styropian grafitowy/szary - kilka słów wstępu
W ciągu ostatnich kilku lat szturmem na rynek wchodzi styropian grafitowy, cechujący się naturalnie szarym odcieniem. Do jego produkcji dodaje się cząstki grafitu, co znacząco obniża jego przepuszczalność cieplną.
Pozwala to osiągnąć współczynnik przewodzenia ciepła na poziomie 0,031, czego najlepszym przykładem jest styropian Polstyr EPS S 031 FASADA ENERGY SAVER. Dzięki lepszej izolacji możemy pozwolić sobie na cieńszą warstwę ocieplenia niż w przypadku styropianu białego tej samej firmy EPS S 042 FASADA.
Podobieństwa obydwu materiałów
Zanim przejdziemy do głównych różnic, które wpłyną na nasz ostateczny wybór, skupmy się na początku na podobieństwach. wymieńmy teraz najważniejsze z nich.
Nasiąkliwość
Jeżeli chodzi o nasiąkliwość to nie praktycznie różnicy jeżeli chodzi o ten parametr. Zarówno styropian szary jak i biały sprawdzi się tutaj podobnie. Dlatego przy ich wyborze warto skupić się na innych rzeczach.
Zastosowanie
Mimo niektórych wyjątku, obydwa materiały zastosujemy do tych samych prac ociepleniowych. Jeżeli możemy ocieplić coś styropianem białym, to zrobimy to także szarym.
Główne różnice
Skupmy się teraz na najważniejszych różnicach pomiędzy omawianymi dziś materiałami dociepleniowymi.
Przepuszczalność ciepła, czyli grubość naszego docieplenia
Gdyby nie przewaga styropianu grafitowego na tym polu to ten artykuł jak i inne na ten temat, nigdy by nie powstały. Styropian grafitowy ma lepsze parametry trzymające ciepło w pomieszczeniu. Z tego powodu by osiągnąć takie same parametry termoizolacyjne, potrzebna będzie mniejsza grubość styropianu.
Szacuje się że chcąc osiągnąć te same wartości przewodzenie ciepła, grubość styropianu grafitowego będzie o 40% cieńsza od jego zwykłego odpowiednika. Właśnie ten czynniki najczęściej zachęca do zakupu styropianu szarego. Powodów jest kilka i warto je teraz wymienić:
-
Wysmuklenie budynku - Zwykły styropian sprawi że nasz budynek stanie się o wiele grubszy. Czasami tworzy to niezbyt ładny efekt wizualny. Zastosowanie szarego styropianu pozwala znacząco wysmukli sylwetkę naszego budynku.
-
Grube okna - Stosując zwykły styropian, chcąc przy tym osiągnąć znakomite efekty termoizolacji, nasze okna mogą przypominać okna strzelnicze ze średniowiecznego miasta (oczywiście wyolbrzymiamy teraz ten efekt). O cienkich i estetycznych oknach nie ma tu mowy. Z pomocą może przyjść nam styropian grafitowy.
-
Sytuacje gdy przestrzeń jest na wagę złota - Oczywistym jest że grubszy styropian w przypadku ocieplania od wewnątrz zmniejsza przestrzeni naszego pomieszczenia. Jeżeli zależy nam na dużych pokojach, lub są one już bardzo małe, to styropian szary będzie lepszych wyborem.
-
Ocieplanie parapetów i innych drobnych elementów - Tam gdzie mamy do czynienia z mniejszymi elementami budynku, znakomitym wyborem będzie szary styropian. Będzie on o wiele wygodniejszy w montażu, a efekt końcowy będzie bardziej estetyczny.
Stojąc przed wyborem odpowiedniego styropianu fasadowego, mamy bardzo wiele możliwości. Projektanci bardzo często biorą pod uwagę specjalne sytuacje, w których grubość izolacji jest kluczowa dla zachowania proporcji architektonicznych.
Chcąc spełnić wyśrubowane wymagania inwestorów, muszą oni projektować cieńsze izolacje fasad, które jednocześnie będą dobrze chronić przed utratą ciepła.
W końcu jednym z najmniej estetycznych widoków jest okno schowane za ponad 20-stocentymetrową warstwą ocieplenia. Wielu ekspertów poleca styropian grafitowy KNAUF Therm EXPERT λ 32.
Montaż
Proces montażu może znacząco zwiększyć koszt robocizny, poświęconego na budowę czasu oraz ilości błędów i niedociągnięć. Pomiędzy omawianymi dziś materiałami występuje kilka różnic, o których należy wspomnieć aby nie doświadczyć przykrej niespodzianki.
Specjalny klej
W przypadku styropianu szarego, należy zainwestować w klej wysokiej jakości. Materiał ten narażony jest na silne naprężenia przez co nie można pozwolić sobie na byle jaki klej.
W takim przypadku styropian grafitowy może zacząć odpadać od fasady, czego nie chce nikt. Lepiej od razu postawić na wysokiej jakości chemię budowlaną, zamiast za jakiś czas tracić pieniądze, czas i nerwy na renowacje.
Konieczność szlifowania
W teorii biały styropian także powinno się szlifować przed montażem. W praktyce mało kto to robi. W przypadku styropianu grafitowego sytuacja taka ze względu na mniejszą przyczepność tego materiału, jest niedopuszczalna.
Zwiększa to ilość czasu jaki należy poświęcić na docieplanie. Jeżeli mamy nie do końca solidną ekipę budowlaną, to wybranie styropianu szarego naraża nas na niedociągnięcia związane ze szlifowaniem.
Nagrzewanie się materiału
Z powodu ciemniejszego odcieniu, styropian grafitowy nagrzewa się nieporównywalnie bardziej od jego białego odpowiednika. Powoduje to problemy z odpadającym materiałem z powodu zbyt nagrzanego kleju.
Dlatego też podczas montażu należy wykorzystać siatki maskujące na rusztowania, które zmniejszają wpływ promieni słonecznych na materiał dociepleniowy.
Możliwość natrafienia na kiepskiej jakości produkt
Nie jest to kluczowy element, jednak nie można o nim zapominać. Praktycznie nigdy nie natrafia się na bardzo kiepskiej jakości styropian grafitowy. Głównie przez to że jest to produkt z wyższej półki (chociaż niekoniecznie premium).
W przypadku zwykłego styropianu, jeżeli nie postawimy na sprawdzoną markę dostarczaną przez zaufaną hurtownie lub sklep budowlany, możemy natrafić na materiał delikatnie mówiąc nie spełniający podstawowych wymogów.
Styropian szary wcale nie taki drogi, jak go malują
Oczywiste jest, że styropian grafitowy z racji bardziej skomplikowanego procesu technologicznego produkcji musi być też droższy. Nie powinniśmy się jednak od razu zniechęcać na starcie.
Bardzo ciekawą opcją, będącą jednocześnie niezwykle przystępną kosztowo, są szare styropiany, o nieco wyższej przepuszczalności. Przykładowo styropian marki Arsanit Thermo Fasada EVO 035 o współczynniku lambda wynoszącym 35 potrafi być tańszym wyborem niż styropiany białe o tej samej przepuszczalności.
Warto pamiętać jednak od kosztach powiązanych z wyborem konkretnego rodzaju styropianu. Przykładowo biały jest grubszy przez co koszt transportu może się nieco zwiększyć. W takim przypadku trzeba będzie zainwestować także w nieco dłuższe kołki do styropianu, które są nieco droższe.
Natomiast w przypadku grafitowego, trzeba zakupić klej lepszej jakości, oraz poświęcić nieco więcej czasu na montaż.
Trudno więc stwierdzić, które rozwiązanie będzie ostatecznie droższa. Można jednak założyć że szary styropian wyjdzie ostatecznie nieco drożej.
Co w takim wypadku powinniśmy wybrać? Biały czy grafitowy?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Styropian biały jest do dziś popularnym wyborem na polskich placach budów. Głównie przemawia za nim cena oraz bardzo duża dostępność.
Dobrze izoluje, więc doskonale nada się do ocieplania fundamentów, dachów i powierzchni, w których nie zależy nam koniecznie na uzyskaniu jak najcieńszej warstwy. Bardzo dobrze tłumi także dźwięki, więc nawet cienka jego warstwa pozwoli znacząco wytłumić hałasy.
Z kolei styropian szary charakteryzuje się jeszcze mniejszym współczynnikiem przewodzenia cieplnego. Pozwala to na zastosowanie cieńszej warstwy docieplenia, co ułatwi wykonanie parapetów i obróbek blacharskich, a także wysmukli sylwetkę budynku.
Dodatkowo grafitowa odmiana przyda się także w nowoczesnym budownictwie, w którym inwestor stawia duży nacisk na energooszczędność domu i jak najmniejsze straty cieplne.
Pamiętajmy, że początkowo nieco droższa inwestycja szybko nam się zwróci i pozwoli znacząco zmniejszyć rachunki za ogrzewanie oraz klimatyzowanie budynku.
Bez względu na rodzaj, każdy typ styropianu znajdziecie w naszym sklepie internetowym. W dodatku w niezwykle atrakcyjnych cenach!
Styropian EPS czy może XPS?
Fragment poniżej jest nie do końca związany z naszym dzisiejszym pytaniem, jednak jeżeli zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniego styropianu, to warto poznać także jego bliskiego kuzyna XPS (styrodur).
Przeglądając oferty sklepów z materiałami budowlanymi, możemy spotkać się także z innymi rodzajami styropianów. Często posiadają one nietypowe kolory, takie jak różowy czy niebieski. Jest to właśnie specyficzna odmiana płyt dociepleniowych powstająca z polistyrenu ekstrudowanego XPS.
Tego typu materiał jest trwalszy i nieco bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne. Jego kolejną zaletą jest wyjątkowo niska (praktycznie zerowa) chłonność wilgoci. Dodatkowo przewodzi on jeszcze mniej ciepła niż nawet najlepsze ocieplenia grafitowe takie jak styropian Austrotherm EPS FASSADA PREMIUM REFLEX, którego lambda wynosi aż 31.
Niestety XPS to stosunkowo drogi materiał, dlatego jego głównym zastosowaniem jest najczęściej wykonywanie izolacji piwnic, fundamentów oraz podłóg przy gruncie. Jeśli nie jesteśmy pewni, który styropian wybrać, to powinniśmy zajrzeć do dokumentacji technicznej naszego budynku lub skonsultować się z wykwalifikowanym architektem.
Jeśli już zdecydujesz, jaki kolor wybrać, to serdecznie zapraszamy Cię do zapoznania się z tematem prawidłowego przyklejenia go do ściany.
https://www.maldrew.com.pl/blog/klejenie-styropianu
W naszym artykule znajdziesz praktyczne wskazówki i porady, które pomogą Ci skutecznie i profesjonalnie przykleić wybrany styropian
Pozdrawiamy!