Blog o materiałach budowlanych
Odwiedź nasz sklep internetowy
28.02.2017

Jeżeli zastanawiasz czy warto montować ogrzewanie ścienne oraz jaki tynk na nie położyć, to kontynuuj czytanie tego artykułu.

Z naszego tekstu dowiesz się:
 

  • Dlaczego ogrzewanie ścienne staje się coraz popularniejsze?

  • Jak działa ogrzewanie ścienne?

  • Jakie są jego rodzaje?

  • Jakie są główne wady i zalety tego rozwiązania?

  • Jedna rzecz, o której nie możesz zapomnieć!

  • Dlaczego warto zdecydować na produkty takie jak

Całość staraliśmy się przedstawić w zrozumiały i klarowny sposób. Zapraszamy do czytania!

 

Ogrzewanie ścienne - coraz popularniejsze!

Niegdyś, nie mając żadnego wyboru, decydowaliśmy się wyłącznie na zastosowanie klasycznego ogrzewania z grzejników, a nowością było ogrzewanie podłogowe.

Obecnie bardzo często w nowym budownictwem korzysta się z dużo lepszego i efektywniejszego rozwiązania, jakim jest ogrzewanie ścienne. Trendy w budownictwie nie powstają z niczego. Za coraz większą popularnością takiego rozwiązanie nie bierze się z niczego.

 

Zalety ogrzewania ściennego

Ogrzewanie ścienne ma bardzo wiele plusów:

  • Wszelkie instalacje, rury, grzejniki itp schowane są za tynkiem, więc nie psują estetyki pomieszczenia.

  • Grzejniki nie zajmują miejsca w pomieszczeniu, co tworzy więcej powierzchni użytkowej. 

  • Wysoka wydajność energetyczna wynikająca z tego że jest to system niskotemperaturowy. Oznacza to mniejsze rachunki za prąd.

  • Bardzo równomierne rozprowadzanie ciepła.

  • Dokładna regulacja temperatury.

  • Brak powstawania prądów powietrza, przez co kurz/pyłki nie unoszą się po pomieszczeniu (szczególnie istotne dla alergików).

  • Ogrzewanie takie potrafi dosyć dobrze chłodzić latem.

 

Minusy takiego rozwiązania to:

  • W miejscach ogrzewania ściennego nie powinno stawiać się dużych mebli (szafy, meblościanki itp) oraz nie należy wieszać tam obrazów.

  • Częściowa utrata ciepła w przypadku ogrzewania umieszczonego na ścianach zewnętrznych.

 

 

Jak działa ogrzewania ścienne i jakie są jego rodzaje?

Ogrzewanie ścienne podzielić możemy na 3 rodzaje.

 

Wodne

Jest to najpopularniejsze rozwiązanie. Polega ono na przeprowadzeniu przez ściany rur, w których płynie gorąca woda. Ze względu na prostotę tego sposobu, jest to bardzo popularny wariant ogrzewania ściennego.

 

Powietrzne

Ogrzewanie powietrzne działa na podobnej zasadzie co wodne. W ścianie tworzy się specjalne kanały przez które przemieszcza się gorące powietrze. Zajmują one jednak więcej miejsca od rur. Podgrzewanie powietrza zachodzi na dole ściany, a następnie przemieszcza się ono ku górze.

 

Elektryczne

Jest to rozwiązanie posiadające silne zalety jak i wady. Do plusów zdecydowanie można zaliczyć bardzo małą objętość kabli, łatwość w regulacji temperatury, oraz prosty montaż. Jednak minus skutecznie zniechęci wiele osób. Chodzi tu oczywiście o rachunki za prąd, które po zdecydowaniu się na to rozwiązanie znacząco wzrosną. 

 

Warto wszystko zaplanować

Ogrzewanie ścienne wymaga bardzo precyzyjnego planowania, najlepiej już na etapie wznoszenia konstrukcji budynku. Instalacja będzie się bowiem znajdować wewnątrz ścian, których później nie będziemy musieli demontować.
 

Co ważne, aranżację wewnątrz także trzeba dużo wcześniej zaplanować, ponieważ wężownice grzewcze nie powinny stać np. za meblami czy szafkami, gdyż będą blokowały swobodny przepływ ciepła. Niepotrzebnie tracilibyśmy energię. 
 

Nie montujemy ich również na ścianach zewnętrznych, pod oknami czy zaraz obok balkonu. Taka utrata ciepła byłaby zupełnie nieefektywna, a do tego narażałaby instalację na chłodzenie.
 

O ile ogrzewanie ścienne sprawdza się głównie w takich pomieszczeniach, jak biura czy sypialne, o tyle w kuchni czy w łazience warto zainstalować ogrzewanie podłogowe, ponieważ zagwarantuje nam przyjemne korzystanie z tych miejsc.
 

Możemy się tam swobodnie poruszać na boso, co jest niezwykle komfortowe, szczególnie zaraz po opuszczeniu np. kabiny prysznicowej.

 

Odpowiedni tynk - bardzo istotna kwestia!

Instalując ogrzewanie ścienne, koniecznie należy zainwestować również w dedykowany tynk, jak np. Knauf MP 75 G/F THERM. To bardzo ważne, ponieważ nie pęka on pod wpływem temperatury. Za pomocą tej suchej zaprawny gipsowo-wapiennej wykonuje się jednowarstwowe tynki wewnętrzne.
 

Jego istotną zaletą jest optymalna konsystencja, wiązanie bez kurczenia, a także wysokie przewodnictwo cieplne, ponieważ oddaje temperaturę na zewnątrz ścian. Nie pęka, nie powoduje rys i jest idealna do tego rodzaju celów. Stosowana na podłoża mineralne, zapewnia idealnie gładką powierzchnię, a do tego nie wymaga wielkiego zaangażowania podczas montażu.
 

Zanim zajmiemy się nakładaniem tynku przeznaczonego do pokrywania ściennej instalacji grzewczej, musimy zadbać o suchą powierzchnię, wolną od pyłu oraz innych elementów utrudniających przyczepność. Konieczne jest przygotowanie tzw. przyjaznej powierzchni, która powinna wynosić co najmniej 80%.
 

Jeśli nie ma takich warunków, istnieje możliwość nabycia nośników tynku. Podczas montażu należy zatopić rurki instalacji grzewczej w tynku, dokładnie je oplatając, aby nie pozostawić żadnych wolnych przestrzeni. Instalacja układu grzewczego podczas montażu tynku nie powinna mieć temperatury wyższej, niż 60°C. Rurki instalacji muszą zaś pozostawać pod ciśnieniem roboczym.

 

Jak nakładać tynk Knauf MP 75 G/F THERM?

1) Tynk o grubości ok. 5 mm nakładamy w sposób równomierny, powyżej górnej krawędzi rury. Następnie wtapiamy siatkę zbrojącą Knauf Profix. Kolejny raz nakładamy tę samą warstwę tynku metodą „świeże na świeże”. Tyk należy wygładzić w formie tynku filcowanego lub wygładzającego.
 

2) Siatka zbrojąca powinna być wtopiona przynajmniej 20 cm poza polem grzewczym w miejscach, gdzie znajdują się przejścia z powierzchni ogrzewanej i nieogrzewanej. Zakład siatki musi wystawać przynajmniej 10 cm.
 

3) Powierzchnię ścian oddziela się używając taśmy Knauf Trenn-Fix lub zwyczajnie nacinając kielnią.
 

4) Podczas tynkowania instalacja grzewcza może grzać wyłącznie do temperatury nieprzekraczalnej 25°C.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej i potrzebujesz więcej wskazówek na temat tynkowania, to zapraszamy do przeczytania naszego artykułu:
https://www.maldrew.com.pl/blog/tynkowanie-scian-krok-po-kroku 

Rozruch ogrzewania po nałożeniu tynku

Rozruch odbywa się w dwóch etapach i trwa ok. 7 dni. Gdy temperatura powietrza nie jest wyższa niż 10 °C można uruchomić ogrzewanie, ale przez 3 dni nie przekraczać temperatury 25 °C.
 

Dopiero po tym czasie podnosimy temperaturę do maksimum utrzymując ją aż do 4 dni. Ogrzewanie można później wyłączyć nie doprowadzając do szybkiego wychłodzenia ścian poprzez przeciągi.
 

Mamy nadzieję że nasz poradnik była dla ciebie przydatny. Zachęcamy Cię do sprawdzenia naszej internetowej hurtowni budowlanej (prawy górny róg).

Powrót do listy

Dlaczego Mal Drew?

  • Świetna opinia
  • 30 dni na zwrot!
  • Od 40 lat na rynku
  • Zakupy na termin!