Jak zrobić wentylację w piwnicy?
Podczas planowania wentylacji domu, często zapominamy o piwnicy. To duży błąd. Nie powinniśmy pomijać żadnego z pomieszczeń, ponieważ nieprawidłowa wentylacja piwnicy przyczynia się do rozwoju bakterii, grzybów, wilgoci, a nawet problemów zdrowotnych domowników. W tym artykule znajdziesz niezbędne informacje o przepisach prawnych, schematach i rodzajach wentylacji w piwnicy.
Wentylacja w piwnicy - czy to konieczność?
Planując w naszym domu piwnicę zazwyczaj zadajemy sobie pytanie, czy wentylacja piwnicy jest obowiązkowa. Zacznijmy od kwestii prawnych. Zgodnie z normą PN-83/B-03430, która odnosi się do kwestii wentylacji w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej określa, że: “Piwnice powinny mieć zapewniony dopływ powietrza przez uchylne okna lub specjalne otwory w przegrodach zewnętrznych.
Dla odpływu powietrza należy stosować przewody wentylacji grawitacyjnej lub mechanicznej o działaniu ciągłym. Strumień powietrza wentylacyjnego powinien odpowiadać 0,3 wymianom na godzinę. Piwnice podzielone ażurowymi ścianami należy traktować jako jedno pomieszczenie.”
Wentylacja w piwnicy jest niezbędna także, gdy chcemy uniknąć wystąpienia problemów takich, jak: grzyb, pleśń, wilgoć, nieprzyjemny zapach oraz problemy z konstrukcją budynku. Dodatkowo źle wentylowane pomieszczenie może przyczynić się do wystąpienia problemów zdrowotnych domowników, np. astmy, alergii, itp.
System wentylacji piwnicy - jak wybrać odpowiedni?
Aby dobrze dobrać system wentylacji piwnicy musimy skupić się na kilku czynnikach. Do tych czynników należą:
-
rodzaj powietrza wymaganego do wentylacji,
-
czy w piwnicy będą przechowywane produkty spożywcze,
-
wielkość piwnicy,
-
budżet, jaki możemy przeznaczyć na wentylację,
-
ilość powietrza, która jest potrzebna do zapewnienia odpowiedniej wentylacji.
Po ustaleniu tych aspektów można wybrać odpowiedni system wentylacyjny. Jeśli chcesz upewnić się, że wybrany system spełni Twoje oczekiwania, odwiedź naszą hurtownię budowlaną Mal-Drew w Gliwicach lub Rybniku. Nasi specjaliści z chęcią pomogą dobrać odpowiedni produkt do Twoich wymagań.
Wentylacja w piwnicy bez okien
Wykonanie prawidłowej wentylacji w piwnicy bez okien może być trudne. Tutaj z pomocą przychodzi wentylacja mechaniczna. System ten dokładnie kontroluje ilość dostarczanego do wewnątrz powietrza i odpowiada za jego usunięcie w razie takiej konieczności.
Wentylacja w piwnicy z oknami
Odpowiednia wentylacja w piwnicy, w której znajdują się okna, jest dużo prostsza. Nawet zamknięte okna dostarczają dopływ świeżego powietrza z zewnątrz do piwnicy poprzez system rozszczelnienia. Również stolarka okienna jest zazwyczaj zlokalizowana tuż nad poziomem gruntu lub nieco poniżej (wtedy tworzy się specjalne zagłębienia w ziemi, które umożliwiają dostęp do niej).
Musimy pamiętać także o odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Powietrze powinno być kierowane w stronę elementów wentylacji, np. wywietrzników w ścianie zewnętrznej, a następnie do innego pomieszczenia z tej samej kondygnacji, który posiada wywiew na zewnątrz.
Wentylacja mechaniczna w piwnicy
Wentylacja mechaniczna piwnicy wymusza cyrkulację powietrza mechanizmem, czyli wentylatorem, który umieszczony jest w kanale wentylacyjnym. Świeże powietrze jest nawiewane do wewnątrz piwnicy, a zanieczyszczone pokonuje odwrotną drogę, będąc regularnie usuwane poza budynek.
Niestety wentylacja mechaniczna wiąże się z wyższymi kosztami instalacji, ale jest niezawodna, odporna na trudne warunki, nie występuje problem ciągu wstecznego, pozwala na sterowanie mocą wymiany powietrza oraz daje możliwość na dodatkowy odzysk ciepła w sezonie zimowym.
Wentylacja grawitacyjna w piwnicy
Wentylacja grawitacyjna piwnicy to inaczej wentylacja naturalna. Wykorzystuje ona naturalną wymianę powietrza przez kanały pionowe. Działa na zasadzie różnicy temperatur, czyli ciepłe i zanieczyszczone powietrze uchodzi przez kratkę wentylacyjną, a czyste i chłodne powietrze napływa do piwnicy przez nawiewy.
Ten system wentylacji charakteryzuje się niskimi kosztami instalacji oraz prostym działaniem. Jest to również najstarszy stosowany system wentylacyjny.
Jakie materiały będą odpowiednie do wentylacji grawitacyjnej piwnicy?
Jednym z najważniejszych czynników wyboru materiału do wykonania wentylacji grawitacyjnej w piwnicy jest wybór rodzaju materiału, który zostanie zastosowany do systemu wentylacyjnego. System grawitacyjny może zostać stworzony z rur, kanałów wentylacyjnych, a także drewnianych elementów konstrukcyjnych.
Dodatkowo materiały te powinny być odporne na wilgoć oraz inne czynniki atmosferyczne. Nie powinny one również mieć znaczącego wpływu na izolację termiczną i akustyczną pomieszczenia. Na koniec powinniśmy sprawdzić, czy system jest dobrze zamontowany oraz spełnia swoją funkcję.
Wentylacja hybrydowa w piwnicy
Jak sama nazwa wskazuje wentylacja hybrydowa to połączenie wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej. Dzięki połączeniu otworów wentylacyjnych z wentylatorem wspomagamy cyrkulację powietrza w piwnicy.
Przy takim systemie wentylacyjnym sposób grawitacyjny dominuje nad mechanicznym, jeśli jest odpowiednia różnica temperatury na zewnątrz i wewnątrz budynku. W innej sytuacji konieczne będzie korzystanie głównie z wentylatora.
Wentylacja rekuperacyjna w piwnicy
Ta metoda wentylacji polega na odzyskiwaniu ciepła z powietrza wentylacyjnego oraz wykorzystaniu go do ogrzewania innych pomieszczeń. System rekuperacyjny jest bardzo energooszczędny, ale wymaga używania specjalistycznych urządzeń.
Wentylacja wilgotnej piwnicy - dlaczego jest szczególnie ważna?
Wentylacja wilgotnej piwnicy jest szczególnie ważna, ponieważ skutki wilgoci w tym pomieszczeniu mogą być mocno uciążliwe. Oprócz nieprzyjemnego, stęchłego zapachu, do skutków wilgotnej piwnicy należą:
-
rozwój grzybów,
-
rozwój pleśni,
-
uszkodzenia kondygnacji budynku,
-
choroby domowników,
-
alergie domowników.
Zdecydowanie nie warto narażać swojego zdrowia na uszczerbek i zadbać o efektywną wentylację piwnicy. Wszystkie artykuły potrzebne do zamontowania skutecznej wentylacji piwnicy znajdziesz w naszej hurtowni budowlanej Mal-Drew, zarówno w sklepie online, jak i w naszych siedzibach w Gliwicach oraz Rybniku.
Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł.