Wylewka anhydrytowa Knauf - jak wykonać samemu?
Wykonanie wylewki anhydrytowej Knauf FE 50 Largo samemu jest niezwykle proste – można bez problemu wykonać ją samodzielnie bez konieczności zatrudniania fachowej ekipy oraz stosowania specjalistycznego sprzętu.
Od czego zacząć i jak skutecznie doprowadzić proces do końca? Prezentujemy prosty instruktaż wyjaśniający poszczególne kroki.
Po pierwsze: podłoga
Podłoga to niezwykle istotny element każdej budowli, nie tylko pod względem funkcjonalnym czy estetycznym, ale także konstrukcyjnym.
Jej podstawą jest posadzka. Wylewka powinna więc zapewnić jej maksymalny komfort użytkowania oraz wieloletnią trwałość.
Jednym z czynników decydujących o jej jakości jest wylewka, która powinna być równa, wytrzymała na obciążenia oraz odporna na pęknięcia. Powinna także szybko wysychać.
W przypadku instalowania systemu ogrzewania podłogowego istotne jest także to, aby sprawnie przewodziła ciepło pochodzące od instalacji grzewczej
Dlaczego Knauf FE 50 Largo?
Idealnie gładka powierzchnia
Jedną z zalet wylewki Knauf FE 50 Largo jest tworzenie niemal idealnie równej i gładkiej powierzchni. Dzieje się to za sprawą płynnej konsystencji, która nadaje wylewce naturalne właściwości samopoziomujące.
Wykonywanie wylewki jest niezwykle proste i nie wymaga stosowania specjalistycznego sprzętu lub korzystania z pomocy ekipy remontowej. Pozwala to na znaczne obniżenie kosztów prac renowacyjnych. Dodatkową zaletą wylewki Knauf FE 50 Largo jest to, że na jej powierzchni nie powstaje warstwa spieku, dzięki czemu nie trzeba jej szlifować.
Oszczędność czasu
Wykonanie wylewki anhydrytowej Knauf 50 FE Largo jest bardzo sprawne i szybkie. Stosowana w jej przypadku technologia pozwala na znaczne skrócenie cyklu budowy domu i wzniesienie go w zredukowanym czasie.
Brak efektu „miski”
Przed wybraniem wylewki należy zadać pytanie, czy wielkość wylewanej powierzchni nie przekracza 25m2. Jeśli tak jest, widok dylatacji może negatywnie wpłynąć na estetykę podłogi.
Zaletą wylewki anhydrytowej Knauf FE 50 Largo jest to, że podczas jej wykonywania nie występuje skurcz charakterystyczny dla wylewek cementowych. Nie wymaga ona dylatacji, przez co stwarza wręcz nieograniczone możliwości aranżacyjne.
W przypadku stosowania wylewki Knauf 50 FE Largo nie występują także odkształcenia znane jako „efekt miski”, które często zdarzają się przy wylewkach cementowych.
Szybkie wysychanie
Wylewki anhydrytowe charakteryzują się między innymi bardzo krótkim czasem wysychania. Zależy on przede wszystkim od grubości wylewki, cyrkulacji powietrza oraz temperatury panującej w danym pomieszczeniu.
Dzięki wysokim parametrom wytrzymałościowym wylewek anhydrytowych możemy stosować je w cieńszych warstwach, na przykład na styropianie. W przeciwieństwie do wylewek cementowych nie potrzebują okresu pielęgnacji, co oznacza, że już po dwóch dniach możliwe jest wietrzenie pomieszczeń i tworzenie przeciągów.
Reasumując, czas wysychania wylewek anhydrytowych jest naprawdę krótki dzięki niewielkiej grubości oraz możliwości szybkiego wietrzenia. Czas ten jest jeszcze krótszy w przypadku wykonywania wylewki na ogrzewaniu podłogowym.
Wówczas już po 7 dniach od wylania można włączyć ogrzewanie. W przypadku wylewek cementowych okres ten wynosi 28 dni. Dzięki temu można znacznie szybciej rozpocząć prace okładzinowe i wyraźnie skrócić czas realizacji całej budowy.
Ponadto dzięki niej możliwe jest wylanie dużych powierzchni w krótkim okresie i bez angażowania znacznych nakładów robocizny.
Produkt uniwersalny
Posadzka powstała z wylewki Knauf FE 50 Largo to doskonała baza pod różnego rodzaju podłogi, takie jak panele, parkiet, kamień czy płytki ceramiczne.
Jest ona stosowana zarówno w domach prywatnych, jak i budynkach przemysłowych oraz obiektach użyteczności publicznej.
Ile materiału potrzebujemy?
Do obliczeń można zastosować prosty wzór:
Ilość wylewki = Z*G*P
Z – średnie zużycie wylewki (19 kg/m2 na każdy 1 cm grubości)
G – uśredniona grubość wylewki (minimum 3,5 cm)
P – powierzchnia pomieszczenia (długość x szerokość)
W celu wyliczenia potrzebnej liczby worków należy podzielić otrzymany wynik przez wagę worka, czyli 30 km. Warto dodać tutaj także około 10% rezerwy.
Ile worków kupić?
Aby obliczyć liczbę potrzebnych opakowań, należy podzielić ilość wylewki przez wagę jednego worka, czyli 30 kg. Warto przyjąć tutaj także około 10% rezerwy.
Czas schnięcia
Posadzka zastyga w ciągu 24 godzin. Dalsze prace można jednak rozpocząć dopiero po zupełnym wyschnięciu jastrychu – okres ten jest uzależniony od jego grubości oraz ogólnych warunków panujących w pomieszczeniu i może wynieść około 3-4 tygodni. Proces można nieco przyspieszyć poprzez wietrzenie pomieszczenia.
Uwaga! Na powierzchniach większych niż 15m2 wylewka powinna być stosowana maszynowo.
Jak wykonać wylewkę anhydrytową samemu? Poradnik krok po kroku
-
Montujemy taśmę dylatacyjną i zabezpieczamy podłoże foliowym fartuchem.
-
Na foliowy fartuch wykładamy folię budowlaną.
-
Rozstawiamy i montujemy repery niwelacyjne.
-
Reper położony najwyżej docinamy na wysokość 3,5 cm.
-
Pozostałe repery docinamy do poziomu repera pierwszego.
-
Dokładnie łączymy wylewkę z wodą i wylewamy ją, zaczynając od końca pomieszczenia.
-
Za pomocą przygotowanej wcześniej sztangi układamy wylewkę, aby ją odpowietrzyć. Jastrych wypoziomuje się samoczynnie. Wykonanie czynności 6 i 7 łącznie nie powinno przekroczyć 1 godziny.
-
Taśmę dylatacyjną docinamy po ułożeniu okładziny.
Poniżej znajduje się bardzo wartościowy film, na temat samodzielnego wykonywania wylewki anhydrytowej przy pomocy knauf FE 50.
Najlepsze rozwiązanie dla ogrzewania podłogowego
Wylewka anhydrytowa Knauf FE 50 Largo to doskonałe rozwiązanie w przypadku stosowania podłogowych systemów grzewczych. Jej wysoki współczynnik przenikania ciepła (λz = 1,66 - 1,87 W/mk) w znaczący sposób wpływa na jego przewodzenie z instalacji do wnętrza pomieszczenia.
Proces ten jest także ułatwiony dzięki płynnej konsystencji wylewki nie zawierającej pęcherzy powietrza.
Do stosowania na drewnianych stropach
Technologia wylewki anhydrytowej Knauf FE 50 Largo wymaga zastosowania minimalnej otuliny rur grzejnych – nie większej niż 35 mm.
Pozwala to na znaczne zmniejszenie czynnika oporu przewodzenia ciepła oraz zredukowanie ciężaru wylewki. Dzięki temu wylewkę można stosować na drewnianych stropach.
Wylewka anhydrytowa Knauf FE 50 Largo jest dostępna pod postacią suchej mieszanki do rozrobienia z wodą pakowanej w worki. Można także zamówić ją w silosie do wykonania wszystkich posadzek w domu.
Uwaga: na powierzchniach większych niż 15m2 wylewka powinna być wykonywana maszynowo.
Zapraszamy do zapoznania się z naszym sklepem internetowym. Znajdziesz tam wiele przydatnych akcesoriów budowlanych.